Porady ogrodnicze, Pielęgnacja ogrodu, Jak zadbać o ogród?, Co warto wiedzieć?

Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

naturalny nawóz do pomidorów mączka bazaltowa

Mączka bazaltowa, choć może brzmieć ekskluzywnie, jest jednym z bardziej dostępnych i efektywnych środków stosowanych w ogrodnictwie naturalnym. Wydobywana z naturalnego bazaltu, skały wulkanicznej, mączka ta jest ceniona za swoje właściwości mineralne i zdolność do poprawy jakości gleby. W niniejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego mączka bazaltowa zyskuje coraz większą popularność wśród ogrodników i jak można ją efektywnie wykorzystać w domowym ogrodzie.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

przesadzanie roślin

W otoczeniu przesiąkniętym technologią i ciągłym pośpiechem, pielęgnowanie zieleni w naszym bezpośrednim otoczeniu staje się nie tylko pasją, ale też koniecznością dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej. Rośliny doniczkowe, te skromne towarzyszki naszych biurek, parapetów i balkonów, wymagają jednak więcej niż tylko sporadycznego podlewania i okazjonalnego przycinania. Jednym z kluczowych aspektów ich pielęgnacji, o którym łatwo zapomnieć, jest przesadzanie. Ten proces nie tylko daje naszym zielonym przyjaciołom więcej miejsca do wzrostu, ale także zapewnia im dostęp do świeżej ziemi kwiatowej, która jest bogata w niezbędne składniki odżywcze.

Więcej…

Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

rośliny

Ogrodnictwo nie tylko dostarcza nam estetycznych przyjemności, ale także odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemów. Jednak aby cieszyć się urodzajem, niezbędne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. Dlaczego takie środki są tak ważne?

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

rolnik na traktorze

Niestety rośliny nie są w stanie pobrać wszystkich niezbędnych do rozwoju składników odżywczych i mineralnych w naturalny sposób. Właśnie dlatego tak ważne jest dostarczanie im mikro- i makroelementów w formie nawozów. Obecnie wybór tego rodzaju preparatów jest ogromny. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że nie wiesz, jak wybrać odpowiednie. W poniższym artykule podpowiemy Ci więc, czym warto nawozić rośliny. W dalszej części wskażemy również, gdzie znajdziesz najlepsze nawozy dla rolników!

Więcej…

Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

konewka

Trudno wyobrazić sobie udane zbiory owoców i warzyw czy piękny ogród bez regularnego nawożenia roślin produktami, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jakie nawozy warto wybrać? Czy naturalne produkty pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego to dobre rozwiązanie?

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

uprawy, a nawozy

Podstawowym celem stosowania nawozów jest zaspokojenie potrzeb pokarmowych uprawianych roślin w stopniu umożliwiającym uzyskanie plonów o jak najlepszej jakości. Odpowiednio stosowane nawozy pozwalają utrzymać optymalną zawartość składników pokarmowych w glebie. Niedobór składników odżywczych obniża plonowanie oraz pogarsza jakość zebranych produktów roślinnych.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

zima w ogrodzie

Zdaniem niektórych, zima jest okresem, w którym absolutnie nie istnieją żadne prace ogrodowe. Po części to prawda, gdyż nie trzeba aż tak pielęgnować roślin czy trawnika jak w przypadku innych pór roku, jednak nie ma zupełnie mowy o nierobieniu niczego.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Mały, bezpieczny kawałek nieba ze ślicznym domkiem i rzędami pięknych kwiatów – w ostatnich miesiącach powrócił trend szukania własnej, miejskiej działki. Zapomniane i dawniej kultowe ogródki działkowe stają się coraz bardziej popularne. Jak wynika z badań [1], aż 67% mieszkańców miast jest zainteresowanych zakupem działki.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Ile wody potrzebuje roślina?

Odpowiednie podlewanie jest jedną z ważniejszych czynności przy pielęgnowaniu roślin. Większość roślin częściej ginie z powodu nadmiaru wody niż z jej niedoboru. Gleba zalana wodą nie przepuszcza do korzeni tlenu i zawsze jest zimna - co między innymi powoduje gnicie korzeni. Podlewanie roślin codziennie o tej samej porze nie jest oznaką troskliwej pielęgnacji, lecz niestety złego przyzwyczajenia.

Więcej…

Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

zwalczanie chwastów

Chwasty dwuliścienne są niezwykle niebezpieczne dla roślin uprawnych. Ich wysoka ekspansywność sprawia, że w stosunkowo krótkim czasie mogą doprowadzić do zniszczenia zbóż. Chwasty zabierają im bowiem składniki niezbędne do dalszego rozwoju.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Kompost w ogrodzie

Kompost zwany jest bardzo często przez ogrodników czarnym złotem ogrodu. Każdy kto zajmuje się ogrodem powinien bliżej zapoznać się z możliwością uzyskania, można rzec najlepszego nawozu pod słońcem.


Kompost jest najbogatszym źródłem materii organicznej w postaci próchnicy. Wytwarza się go poprzez gromadzenie we właściwym miejscu (najczęściej w kompostowniku) odpadów pochodzących z ogrodu lub też gospodarstwa domowego.

Więcej…

Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

choroby roślin

Każdy, kto posiada nawet mały, przydomowy ogródek, zetknął się z problemem zarazy, która niszczy rośliny. Jak sobie z nią poradzić? W dobie istnienia najnowocześniejszych chemicznych środków ochrony roślin, nie powinniśmy się niczym martwić. Substancje te zabezpieczają bowiem florę przed atakiem grzybów, insektów czy chronią przed chwastami. Należy pokreślić, że najlepsze środki ochrony roślin są zupełnie neutralne dla człowieka i zwierząt, nie wpływają także na jakość plonów w przypadku uprawy warzyw i innych jadalnych roślin.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Każdy ogrodnik wie, że aby rośliny prawidłowo się rozwijały i bujnie kwitły, potrzebują nie tylko słońca i wody, ale również odpowiedniego sposobu nawożenia. Jakie nawozy najczęściej stosuje się do uprawy roślin ogrodowych i jak wpływają one na ich stan? Wyjaśniamy.

 

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień, to dla ogrodników, wymagająca pora roku. Choć mogło by się wydawać, że właśnie teraz można odpocząć. Nic bardziej mylnego. Jeśli we wrześniu i październiku poświęcimy trochę czasu i pracy, ogród pięknie nam się „odwdzięczy” feerią barw i kwiatów na wiosnę.
Pierwsze przymrozki mogą pojawić się już we wrześniu, dlatego jak najszybciej trzeba uporać się z bieżącymi obowiązkami w ogrodzie i zabezpieczyć rośliny przed zimą. Pracy jest sporo, dlatego warto ją sobie odpowiednio rozplanować, by móc cieszyć się babim latem. Słoneczne i ciepłe dni miło będzie spędzić w ogrodzie.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Zima w ogrodzie

Wraz z grudniem nadeszła zima, to ostatni moment na przygotowanie ogrodu do zimowego odpoczynku. Jakie prace pielęgnacyjne możemy jeszcze prowadzić i co robić, aby odpowiednio zabezpieczyć nasze ulubione rośliny przed mrozem?

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Środki chemiczne są dziś powszechnie stosowane w ogrodnictwie, aby warzywa były dorodne, a owoce duże i piękne bez robaków. Robiąc zakupy na bazarze, mimo zapewnień sprzedawców, że produkty są ekologiczne, to nigdy nie będziemy mieć tej pewności na 100%. Niektórzy mają mylne pojęcie ekologicznej uprawy i sądzą, że wystarczy, iż ich pole jest z dala od ruchliwej ulicy. Tłumaczą też, że używają chemii, tylko by pozbyć się szkodników i uratować uprawy. Mając własny ogródek, możemy sami wyhodować zdrowe i piękne produkty bez zbędnej chemii. Żyjąc w zgodzie z naturą, poznając kilka zasad panujących w przyrodzie, możemy cieszyć się własnymi ekologicznymi uprawami.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Naturalnym środowiskiem kleszczy są przede wszystkim wysokie zarośla oraz lasy iglaste i liściaste. Często pojawiają się tam, gdzie jest podwyższona wilgotność. Co ciekawe, od jakiegoś czasu kleszcze spotkać można również w parkach czy przydomowych ogrodach. Jest to wynikiem ocieplania się klimatu.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu

Dla większości osób prowadzenie własnego ogrodu to czysta przyjemność. Nie można jednak zapominać o tym, że im większy ogród, tym więcej opieki i codziennej pielęgnacji wymaga. W szczególności w sezonie wiosenno-letnim trzeba poświęcać mu wiele godzin, a nie każdy właściciel ogrodu może sobie na to pozwolić. Na szczęście, wiele firm oferuje profesjonalne usługi ogrodnicze, dzięki którym ogród może być zadbany o każdej porze roku, bez najmniejszego nakładu pracy. Oczywiście, wiąże się to z kosztami, jednak w skali całego roku nie są one tak wysokie, jak wysiłek, którzy trzeba by samodzielnie włożyć w prowadzenie własnego ogrodu. Poza tym, warto pamiętać o tym, że w takiej sytuacji ogrodem opiekuje się profesjonalista, który doskonale zna się na roślinach i wie, w jaki sposób zadbać o nie najlepiej. Taka osoba zawsze służy też swoją fachową poradą.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Drewno to materiał, który bardzo szybko może ulec degradacji przy braku lub nieprawidłowym stosowaniu środków ochronnych. Wykonane z drewna płoty, altany czy też meble ogrodowe są szczególnie narażone na działanie zmieniających się wciąż warunków atmosferycznych.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Gleba, która latem dała Ci wiele warzyw i owoców, przez zimę musi odpocząć. Dobrze jest od czasu do czasu użyźnić ziemię, jednak jak to zrobić w sposób naturalny? Rozwiązaniem będzie wysianie poplonu w charakterze nawozu zielonego lub w celu późniejszego mulczowania. Co kryje się pod tym określeniami? Sprawdź w naszym tekście.

Więcej…

Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

Mączniak jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób roślin ogrodowych i roślin doniczkowych. Jeśli zostanie zbyt późno wykryty, może doprowadzić nawet do zwiędnięcia rośliny i zarażenia sąsiednich okazów. W jaki sposób należy go zwalczać? Czy istnieją sposoby, które pozwolą się przed nim zabezpieczyć? Zobacz, jak ochronić rośliny przed mączniakiem prawdziwym.

Więcej…

Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

Piękne kwitnące drzewka owocowe są ozdobą wiosennego i letniego ogrodu. Niestety często zdarza się, że w okresie wegetacji drzewa kwitną mało obficie lub wręcz wcale, co z kolei wpływa na małe plony albo nawet ich brak. Zobacz, co może być przyczyną zaburzonej wegetacji drzew, i dowiedz się, jak to zmienić.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Nawożenie roślin na wiosnę

Wiosna to wymarzony czas do rozpoczęcia sezonowych prac w ogrodzie. Oprócz zadbania o porządki, usunięcia zimowych osłon czy przycięcia drzew w sadzie jednym z podstawowych obowiązków ogrodnika jest nawożenie roślin. Sprawdź, jakie nawozy wybrać do pielęgnacji Twoich roślin i jak prawidłowo przeprowadzić nawożenie.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Od podłoża, w którym uprawiasz pomidory, szpinak czy ogórki, zależą udane plony. Ziemia, w której rosną warzywa powinna być bogata w elementy zapewniające roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Jaką ziemię wybrać do uprawy warzyw?

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Rozmaite gatunki roślin mają różne wymagania, jeśli chodzi o ilość promieni słonecznych, nawozów, czy dostarczanej im wody. Nie inaczej jest w przypadku podłoża. Odpowiednio dobrana ziemia sprawia, że rośliny rozwijają się we właściwy sposób. Jakie podłoża do uprawy roślin można dzisiaj znaleźć w sklepach ogrodniczych? Kiedy należy sięgnąć po określone z nich?

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Początek roku – czas, gdy przyroda śpi, a ogrodnik może odpocząć przed najbardziej intensywnym sezonem prac. To dobry moment, aby poznać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w ogrodzie. Jak wykonywać różne zadania i nie narażać swojego życia oraz zdrowia? W jaki sposób utylizować opakowania po środkach chemicznych, żeby nie zatruwać środowiska? Z naszym poradnikiem Twój ogród będzie miejscem nie tylko pięknym, ale także bezpiecznym.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Specjalistyczna wykaszarka bez wątpienia ułatwia wiele prac ogrodniczych i jest niezwykle pomocna. Współcześnie przy stosowaniu dużej ilości nowoczesnych technologii mamy do wyboru mnóstwo funkcji, które jeszcze bardziej usprawnią wykonywanie czynności z wykaszarką. Jedną z firm oferujących szeroki wybór różnorodnego sprzętu i akcesoriów jest marka McCulloch.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Suszona bazylia, majeranek, mięta, szałwia, tymianek, pietruszka czy szczypiorek nie smakują, tak jak świeże. Dlatego zimą najlepszym sposobem na świeże zioła jest uprawianie ich na domowym parapecie.

 

Naprawdę warto mieć w ogródku bądź na oknie zioła

Są zdrowe, wzbogacają smak potraw i ładnie wyglądają w kuchni. To właśnie kuchenne okno jest idealnym miejscem na domowy ogródek. Wystarczy, że wysiejemy nasiona w niewielkich doniczkach ze specjalną, odkażoną ziemią, którą można kupić w sklepach ogrodniczych.

Więcej…

Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Załóż swój własny ogród

To marzenie wielu osób. Szczęściarzami są ci,  którzy mają własny dom i mają możliwość założenia własnego ogrodu. Podajemy powody, dla których jest to ważne.

Więcej…

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Domowa uprawa zdrowych ziół

Suszona bazylia, majeranek, mięta, szałwia, tymianek, pietruszka czy szczypiorek nie smakują, tak jak świeże. Dlatego zimą najlepszym sposobem na świeże zi...

Profesjonalna kosa spalinowa od marki McCulloch

Specjalistyczna wykaszarka bez wątpienia ułatwia wiele prac ogrodniczych i jest niezwykle pomocna. Współcześnie przy stosowaniu dużej ilości nowoczesnych technologii mamy do...

Jak stworzyć ogród marzeń?

Gwarantem pięknego i zadbanego ogrodu jest zapewnienie roślinom właściwych warunków rozwoju, a przede wszystkim odpowiedniego dostępu do wody. Jak zatem...