Woda w ogrodzie: Nawadnianie / Oczka wodne / Baseny ogrodowe

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

deszczówka

Gromadzenie deszczówki w ogrodzie to ekologiczny i ekonomiczny sposób na wykorzystanie zasobów naturalnych. Pozwala nie tylko oszczędzać wodę pitną, ale również dostarcza roślinom wody bogatej w minerały. Poniżej przedstawiam trzy efektywne metody zbierania deszczówki, w tym wykorzystanie beczek na deszczówkę, oraz wskazówki, jak maksymalizować korzyści płynące z tego procesu.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

linia kroplująca

Linia kroplująca, Linia nawadniająca to pojęcia, które w ostatnich latach stały się niezwykle popularne. Dotyczą one podlewania gruntów w gospodarstwach rolnych oraz w ogrodach. Poniższy artykuł dokładnie wyjaśnia te zagadnienia.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

nawadnianie ogródka

Wysokie temperatury wiosną i latem, zmniejszona ilość opadów atmosferycznych i duże wahania pogodowe sprawiają, że zdanie się jedynie na naturalne metody nawadniania ogrodu jest niewystarczające. Konieczne jest dodatkowe nawadnianie. Można je zapewnić, używając tradycyjnej konewki, jednak znacznie efektywniejsze są systemy nawadniania, obejmujące zraszacze do trawnika, kroplowniki, linie kroplujące czy rury montażowe.

  1. Zraszacze do trawnika i sterowniki nawadniania - z czego składa się instalacja nawadniająca do ogrodu?
  2. Korzyści z inwestycji w automatyczny system nawadniania

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

studnia głębinowa

Ostatnio coraz częściej mówi się o studniach głębinowych, których głównym celem jest zaspokajanie potrzeb gospodarstw domowych. Ta alternatywa jest dużo bardziej wydajna i opłacalna, porównując ją z uzależnieniem od sieci wodociągowych. Posiadanie własnego źródła wody jest konieczne w sytuacjach, gdy podłączenie do takich sieci jest niemożliwe lub jest bardzo drogie. Warto zatem poznać więcej szczegółów na temat studni głębinowych, aby w razie wypadku wiedzieć jak należy postępować.

  1. Jak działa studnia głębinowa i jakie jest jej zastosowanie?
  2. Rodzaje studni głębinowych
  3. Jak wybrać odpowiednią pompę?
  4. Jakie są przepisy oraz potrzebne dokumenty do wybudowania studni głębinowej?

Zapoznajmy się zatem bliżej z zagadnieniem studni głębinowych i pochylmy nad jej zaletami oraz wadami.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

woda w ogrodzie

Nie wiadomo, jak pandemia COVID-19 wpłynie na ruch turystyczny latem 2021, dlatego (jeśli tylko masz taką możliwość) zaplanuj wakacyjny raj na ziemi we własnym ogródku – koniecznie z nowoczesnym basenem stelażowym w roli głównej.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Zabawy w wodzie to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza latem. Posiadacze przydomowych trawników powinni rozważyć zakup basenu ogrodowego – to świetny sposób na to, by uatrakcyjnić dzieciom i rodzinie wakacje. Wbrew pozorom jego utrzymanie nie stanowi jakichś gigantycznych kosztów, zwłaszcza zachowując odpowiednią pielęgnację. Rozmiar basenu powinno się dobrać odpowiednio do wieku osób, które będą z niego korzystały – nie powinien być zbyt głęboki, gdyż może narazić to naszych milusińskich na niebezpieczeństwo. Najmłodsi z pewnością zadowolą się prostymi, dmuchanymi modelami, jednak prawdziwa zabawa zaczyna się w przypadku basenów rozporowych lub stelażowych. Podstawowe pytanie brzmi – który z tych modeli wybrać?

 

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Lilie wodne

Bez względu na to, czy posiadamy małe oczko wodne czy duży staw, z pewnością niekwestionowaną jego ozdobą będą lilie wodne. Te wspaniałe rośliny, dostępne w wielu gatunkach i odmianach, dekorują ogród i zachwycają każdego, kto na nie spojrzy.

Aby jednak zawsze prezentowały się pięknie, warto wiedzieć, jak przeprowadzić proces sadzenia grzebieni oraz  w jaki sposób pielęgnować posadzone lilie.


Gdzie sadzić lilie wodne?

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Zdrowy wzrost roślin to podstawa dobrze wyglądających terenów zielonych. Aby go zapewnić, należy gruntownie przemyśleć nawadnianie ogrodu. Odpowiednia doza wody rozłożona w odpowiednim przedziale czasu sprawi, iż nasze rośliny będą wyglądały zdrowo i rozłożyście. Dobre rozplanowanie instalacji nawadniającej jednak nie wystarcza, gdyż jakość jej elementów jest równie istotna. Ogródki działkowe mimo swoich niewielkich rozmiarów wymagają kompleksowego i niezawodnego nawadniania. Jak zatem sprawić, by nawadnianie ogrodu zapewniło nam imponujące i przytulne zarazem miejsce do wypoczynku lub uprawy własnych warzyw?

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

System nawadniania kropelkowego

Nawodnienie kropelkowe to system nawadniający dostarczający wodę roślinom w odpowiedniej ilości zgodnie z ich zapotrzebowaniem w sposób ciągły (powolny i równomierny), gdzie transport wody odbywa się za pomocą taśmy lub linii kroplującej, na końcu których umieszczone są kroplowniki lub mirkozraszacze.

System nawadniania kropelkowego głównie wykorzystywany jest na polach uprawnych jak również w ogrodach. Jest to zbilansowany sposób na dostarczenie niezbędnych zasobów wody warzywom (np. ziemniaki, pomidory, ogórki, pomidorów, szparagi, groch), owocom (np. truskawka, jabłka, wiśnie, borówki) , innym roślinom, drzewkom ozdobnym, żywopłotom czy skalniakom. Nawadnianie kropelkowego klasyfikowane jest jako instalacja mikronawadniająca rośliny.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Przy wyborze ryb do oczka wodnego należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych rzeczy. Pamiętajmy, że ryby to nie tylko świetna ozdoba naszego stawu, ale też dodatkowe obowiązki. Każdy gatunek ma swoje wady i zalety, oraz szczególne wymagania. Przedstawiam kilka najbardziej popularnych gatunków.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Nawadnianie w ogrodzie

Skuteczność instalacji systemu nawadniającego ogród zależy w dużej mierze od jej zaprojektowania. Najczęściej projekt systemu nakłada się na projekt ogrodu, dzięki temu można dosyć łatwo rozmieścić zraszacze, czyli kluczowe elementy systemu oraz przewody rozprowadzające wodę.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Technika nawadniania ogrodu

Zraszacz ogrodowy to jedno z urządzeń, które sprawiają, że mamy znacznie mniej pracy niż dotychczas. Dzięki takim sprzętom prace pielęgnacyjne w sezonie stają się o wiele przyjemniejsze. Czym kierować się przy ich zakupie i jak dopasować je do określonej powierzchni?

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Soczyście zielony, kwitnący ogród wymaga regularnego podlewania. Istnieje wiele sposobów na dostarczenie roślinom życiodajnej wody. Zobacz, czy warto kupić konewkę, kiedy sprawdzą się spryskiwacze i dla kogo dedykowane są systemy nawadniające.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

nawadnianie ogródka - źródło: nts.tanake.com.pl

Bez względu na to, czy posiada się ogromną działkę, czy też wyłącznie malutki, przydomowy ogródek, akcesoria ogrodowe mogą okazać się niezbędne. Nikt przecież nie wyobraża sobie, żeby w dzisiejszych czasach kosić trawę kosą lub ręcznie nawadniać świeżo posadzony trawnik. Szczególną uwagę należy zwrócić właśnie na urządzenia nawadniające, które zostały stworzone po to, by znacznie ułatwić życie ogrodnikom i poprawić wygląd oraz estetykę ogrodów.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Woda działa na nas relaksująco, uspokaja nas, rozluźnia. Cudownie, jeśli będziemy mieli ją na wyciągnięcie ręki w naszym ogrodzie. Piękne oczko wodne będzie stanowiło atrakcyjny dodatek do naszej przyrody wokół domu. Urządzone ze smakiem i wiedzą stworzy piękną aranżację ogrodu.

Oczko wodne w ogrodzie

Aby zbudować ładne oczko wodne trzeba mieć niezbędną do tego wiedzę, być kreatywnym i posiadać dużą wyobraźnię. Przecież oczko wodne to nie tylko dół zalany wodą. Żeby wyglądało atrakcyjnie powinniśmy poświęcić mu sporo czasu i wiele pracy.
Pierwszą decyzję, którą musimy podjąć to gdzie oczko wodne ma zostać zbudowane. Najlepsze miejsce to takie, gdzie nie ma drzew. Spadające liście i igły zanieczyszczają wodę.

Więcej…

Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

NAC Pompy do ogrodu

Wiosenna aura nie rozpieszcza nas w tym roku. Synoptycy zapowiadają częste i gwałtowne opady atmosferyczne oraz burze.

 

Taki stan rzeczy zwiększa ryzyko wystąpienia podtopień. Warto więc przygotować się na taką sytuację i działać.

Więcej…

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Oświetlenie domu z zewnątrz – sprawdź, jak oświetlić ścieżkę, podjazd i wejście do Twojej posesji!

Zaplanowanie oświetlenia wewnętrznego domu to już pół drogi do pełnego sukcesu. Pół, ponieważ w przypadku domu jednorodzinnego (a i niektórych mi...

Szklarnia do szybkiego montażu we własnym zakresie

Rozważasz możliwość postawienia szklarni we własnym ogrodzie? Marzysz o uprawie zdrowych i ekologicznych warzyw oraz owoców, którymi będziesz się zajadać pr...

Odpowiadamy na pytania związane z altanami ogrodowymi

Mała architektura to dość prężnie rozwijający się segment wyposażenia ogrodowego. Z uwagi na fakt, że z reguły są to rozwiązania mo...