Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

Mączniak jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób roślin ogrodowych i roślin doniczkowych. Jeśli zostanie zbyt późno wykryty, może doprowadzić nawet do zwiędnięcia rośliny i zarażenia sąsiednich okazów. W jaki sposób należy go zwalczać? Czy istnieją sposoby, które pozwolą się przed nim zabezpieczyć? Zobacz, jak ochronić rośliny przed mączniakiem prawdziwym.

Mączniak prawdziwy to choroba roślin wywoływana przez grzyby z rodzaju mączniakowców mogąca zaatakować większość okazów w ogrodzie, na balkonie i w domu. Występuje ona na:

  • drzewach liściastych, takich jak dąb czy wierzba,
  • drzewkach owocowych, np. jabłoni,
  • krzewach ozdobnych, np. róży lub lilaku,
  • bylinach, takich jak zawilce czy hosty,
  • kwiatach ozdobnych, np. petunii, begonii i gerberze.

Niekiedy zdarza się również, że zaatakuje trawnik czy rośliny iglaste. Mączniak prawdziwy powstaje przede wszystkim w bardzo ciepłych i wilgotnych warunkach. Nie jest to jednak warunek konieczny – choroba może zaatakować także rośliny żyjące w suchych miejscach.

Mączniak prawdziwy – objawy, czyli jak rozpoznać chorobę grzybową roślin?

Choć mączniak prawdziwy jest bardzo niebezpieczny dla roślin, możesz łatwo rozpoznać jego objawy. Początkowo grzyb atakuje liście i pędy, tworząc na roślinie biały nalot, przez co okaz wygląda, jakby został oblany farbą. Z czasem grzybnia ciemnienie i tworzy zwarte skupiska. Na tym etapie jednak bardzo trudno uratować roślinę i najczęściej należy ją usunąć z ogrodu lub wyjąć z doniczki i spalić. Dodatkowo okazy znajdujące się wokół trzeba zabezpieczyć przed powstaniem grzyba.

Mączniak prawdziwy – zwalczanie. Jak pozbyć się choroby z zarażonych roślin?

Jeśli zauważysz, że na roślinie ogrodowej lub posadzonej w doniczce zacznie pojawiać się biały nalot, nie zwlekaj z usunięciem grzyba. Jedyną skuteczną metodą jego zwalczania jest zastosowanie środka grzybobójczego działającego od razu. Jak wybrać ten najlepszy? Idealny fungicyd powinien:

  • być dopuszczony do stosowania na każdej roślinie,
  • nie osłabiać wzrostu roślin,
  • skutecznie likwidować chorobę.

Takimi właściwościami odznacza się środek grzybobójczy ZIEMOVIT, który dodatkowo jest dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych. Oznacza to, że nie wpływa on ujemnie na prawidłowy rozwój roślin, owoców i warzyw. Środek grzybobójczy ZIEMOVIT nie zmienia także smaku plonów i nie pozostawia w nich szkodliwych substancji.

Mączniak prawdziwy – zapobieganie. Jak nie dopuścić do zarażenia roślin?

Ze względu na dobre warunki do rozwoju chorób grzybowych prawdopodobieństwo wystąpienia mączniaka prawdziwego latem jest bardzo duże. Warto więc zawczasu zabezpieczyć rośliny przed zarażeniem. Możesz to zrobić, stosując zapobiegawczo środek ochrony roślin ZIEMOVIT, lub też za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim:

  • podlewaj rośliny umiejętnie – to znaczy zadbaj, aby ziemia nie była zbyt mokra, bagnista,
  • regularnie usuwaj zwiędłe części rośliny – są one osłabione i bardziej podatne na działanie chorób i rozwój pasożytów, które później przeniosą się na zdrowe części okazu,
  • używaj nawozów zgodnie z zaleceniami – jeśli użyjesz zbyt dużej dawki odżywki, możesz doprowadzić do przenawożenia azotem i stworzyć idealne warunki do rozwoju mączniaka.

Zobacz nawozy na stronie ZIEMOVIT.

Wiesz już, jak poradzić sobie z mączniakiem prawdziwym na roślinach ogrodowych i roślinach doniczkowych? Pamiętaj – najważniejsze jest rozpoznanie zarażenia i szybkie działanie. Jeśli odpowiednio wcześnie użyjesz środka zwalczającego mączniaka lub będziesz prawidłowo dbać o roślinę, zgodnie z zaleceniami specjalistów ZIEMOVIT, będziesz mógł cieszyć się pięknym okazem przez bardzo długi czas.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Mączka bazaltowa – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Mączka bazaltowa, choć może brzmieć ekskluzywnie, jest jednym z bardziej dostępnych i efektywnych środków stosowanych w ogrodnictwie naturalnym. Wydobywana z na...

Jak stworzyć ogród marzeń?

Gwarantem pięknego i zadbanego ogrodu jest zapewnienie roślinom właściwych warunków rozwoju, a przede wszystkim odpowiedniego dostępu do wody. Jak zatem...

Zima, a ogród - jak dbać o niego o tej porze roku?

Zdaniem niektórych, zima jest okresem, w którym absolutnie nie istnieją żadne prace ogrodowe. Po części to pr...