Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie
Wiosna to wymarzony czas do rozpoczęcia sezonowych prac w ogrodzie. Oprócz zadbania o porządki, usunięcia zimowych osłon czy przycięcia drzew w sadzie jednym z podstawowych obowiązków ogrodnika jest nawożenie roślin. Sprawdź, jakie nawozy wybrać do pielęgnacji Twoich roślin i jak prawidłowo przeprowadzić nawożenie.
Marzec i kwiecień to miesiące, na które czekałeś z utęsknieniem – zupełnie tak jak Twoje rośliny. Dlaczego? To właśnie wiosną możesz zacząć nawożenie mające istotny wpływ nie tylko na zdrowie krzewów, drzew, kwiatów oraz innych ogrodowych bywalców, a także jakość plonów owoców i warzyw.
Zaczynasz swoją przygodę z ogrodem? Potrzebujesz odpowiednich sprzymierzeńców w hodowli roślin, czyli nawozów. Oprócz naturalnych, takich jak kompost czy obornik, wiosną rośliny potrzebują także nawozów mineralnych. Do dyspozycji masz zarówno nawozy uniwersalne, jak również przeznaczone do konkretnych roślin. W zależności od konsystencji preparatów natomiast – nawozy płynne oraz granulowane. Te pierwsze są wygodne w stosowaniu, ponieważ nie wymagają przekopywania ziemi i łączenia jej z nawozem. Wystarczy, że rozpuścisz w wodzie nawóz i następnie podlejesz nim roślinę lub spryskasz liście (sposób zastosowania wraz z proporcjami woda – nawóz znajdziesz w instrukcji).
Oprócz płynnych preparatów znajdziesz także nawozy granulowane. Polecane są do nawożenia bardziej doświadczonym ogrodnikom. Należy je podawać roślinom 2 lub 3 razy w ciągu roku. Te preparaty są mocno skoncentrowane, dlatego wymagają zmieszania z ziemią i rozsypania wokół rośliny.
Pamiętaj – nie używaj nawozów granulowanych bezpośrednio na liście, kwiaty lub owoce, ponieważ poparzą roślinę.
Jeśli boisz się, że możesz zastosować zbyt dużo nawozu (co jest szkodliwe dla roślin, podobnie jak całkowita rezygnacja z nawożenia), wybierz nawozy długodziałające (inaczej: wolnodziałające). Ich skład został opracowany w taki sposób, żeby stopniowo uwalniały składniki odżywcze, pobierane przez korzenie roślin, a także pozwalały na ograniczenie nawożenia do jednego razu w ciągu roku – na wiosnę. Chcesz posadzić tuje lub świerki w swoim ogrodzie? Z nawozem długodziałającym do iglaków Ziemovit zadbasz nie tylko o zrównoważony wzrost i odporność, lecz także intensywnie zielone wybarwienie igieł. Nawozy długodziałające możesz stosować również na trawnik. W ten sposób źdźbła będą zielone i gęste.
Jednym z częstych błędów popełnianych przez początkujących ogrodników jest korzystanie z tego samego nawozu do różnych roślin. Nie należy tego robić, ponieważ nie zawsze jeden nawóz odpowiada wszystkim potrzebom różnych roślin. Przykładowo nawozy do roślin ozdobnych mają w składzie więcej azotu, a do kwitnących – przede wszystkim potas i fosfor.
Pamiętaj! Do nawożenia poszczególnych roślin stosuj nawozy specjalistyczne, które zawierają składniki dopasowane do wymagań konkretnej rośliny. Skuteczne i bezpieczne środki do pielęgnacji zarówno drzew, krzewów, roślin zielonych i kwitnących, jak i trawników znajdziesz w ogrodzie Ziemovita.
Właściwy odczyn gleby, urodzajna glebaRośliny uprawiane w ogrodach wymagają obojętnego lub lekko kwaśnego odczynu gleby (pH 6, 0-7, 0). Sposobem na utrzymanie takiego zakresu pH... |
Mączniak prawdziwy – jak go zwalczyć i zabezpieczyć przed nim rośliny?Mączniak jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób roślin ogrodowych i roślin doniczkowych. Jeśli zostanie zbyt późno wykryty, może doprowadzić nawet do... |
Gdzie można kupić najlepsze nawozy dla rolników? Dowiedz się, dlaczego warto je stosować!Niestety rośliny nie są w stanie pobrać wszystkich niezbędnych do rozwoju składników odżywczych i mineralnych w naturalny sposób. Właśnie dlatego ta... |