Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień, to dla ogrodników, wymagająca pora roku. Choć mogło by się wydawać, że właśnie teraz można odpocząć. Nic bardziej mylnego. Jeśli we wrześniu i październiku poświęcimy trochę czasu i pracy, ogród pięknie nam się „odwdzięczy” feerią barw i kwiatów na wiosnę.
Pierwsze przymrozki mogą pojawić się już we wrześniu, dlatego jak najszybciej trzeba uporać się z bieżącymi obowiązkami w ogrodzie i zabezpieczyć rośliny przed zimą. Pracy jest sporo, dlatego warto ją sobie odpowiednio rozplanować, by móc cieszyć się babim latem. Słoneczne i ciepłe dni miło będzie spędzić w ogrodzie.

Jesienne zbiory

Plony z własnego ogródka to prawdziwy powód do dumy dla każdego ogrodnika. Dorodne warzywa, soczyste owoce, aromatyczne zioła nie tylko pysznie smakują i cieszą podniebienie, ale i przynoszą wiele radości pozostałym domownikom oraz naszym gościom. Możemy je „schrupać” od razu, świeże prosto z grządki albo zrobić przetwory. Własnoręcznie wykonane konfitury, soki, nalewki, marynaty przedłużą lato. Świeże oraz suszone zioła dodadzą aromatu i wyrazistego smaku każdej potrawie. A suszone kwiaty lawendy sprawdzą się również jako odświeżający zapach w domu. Włożone do woreczków i zawieszone w szafie nie tylko nadadzą ubraniom piękny zapach, ale też odstraszą mole.

 

Jesienne sadzenie

Teraz jest najlepsza pora, aby posadzić wiosenne kwiaty. Przebiśniegi, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty, tulipany rozkwitną w przyszłym roku. Pamiętajmy, aby najpierw posadzić te rośliny, które zakwitną najwcześniej. Po posadzeniu cebulek warto je podlewać, a po pierwszych przymrozkach okryć torfem lub korą. Jesień to również odpowiedni czas na sadzenie drzew i krzewów, a także wrzosów. Nie wolno nam zapomnieć o najpyszniejszych owocach lata - truskawki i poziomki, dobrze się przyjmą jeszcze we wrześniu.

 

Jesienne przechowywanie

Pierwsze chłodne dni to trudny okres dla roślin ciepłolubnych. Bulwy mieczyków, begonii, dalii, kłącza pacioreczników trzeba wykopać i schować w drewnianych skrzyniach, w chłodnym lecz suchym miejscu. Najlepiej sprawdzi się strych lub nieużywane poddasze. Egzotyczne kwiaty takie jak oleandry, agawy, araukarie, bielunie i bugenwille trzeba przenieść do domu. Warto również zatroszczyć się o kwiaty balkonowe, które nie są z gatunków zimozielonych i przenieść je do ciepłego pomieszczenia.

 

Jesienne porządki

Wrzesień to odpowiedni miesiąc na robienie porządków w ogrodzie. Zanim nadejdzie zima trzeba zaopiekować się ogrodem. Grabienie liści, wycinanie przekwitłych roślin, przekopanie ziemi  w warzywniaku, cięcie żywopłotów to podstawowe czynności, które musimy wykonać. Nie wolno nam też zapomnieć o koszeniu trawy. Zbyt krótko przycięta będzie narażona na przymrozki, które uszkodzą jej korzenie. Nadmiernie wysoka może ulec uszkodzeniu przez grzyby. Przez to wiosną będzie słabiej odrastać. Najlepsza wysokość koszenia to 4 cm.

 

Jesienne opryski

Mączniaka prawdziwego, szarą pleśń i plamistość liści wywołuje wilgoć. We wrześniu jest ona wszechobecna. Ciepło i mokre podłoże powodują, że grzyby bardzo szybko zaczynają atakować rośliny. Opryski jesienią są niezbędne, dlatego nie można o nich zapomnieć. Dzięki tym prostym zabiegom drzewa i kwiaty będą bardziej odporne na choroby, a w konsekwencji lepiej przygotowane do zimy. Odpowiedni sprzęt do ogrodu zapewni marka Kwazar. Te profesjonalne urządzenia sprawdzą się zarówno w małym domowym ogródku jak i sadzie. Wygodna konstrukcja oraz wyprofilowane końcówki pozwalają na wykonanie oprysków w wybranym miejscu.
Na mączniaka jak i plamistość liści najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające w swoim składzie sodę oczyszczoną. Można również samemu przygotować środek, który w naturalny sposób zahamuje rozwój choroby roślin. Wystarczy rozpuścić 1 płaską łyżeczkę sody oczyszczonej w litrze wody. Przygotowanym roztworem spryskać liście. Oprysk należy wykonywać raz w  tygodniu. Z szarą pleśnią zaś świetnie poradzi sobie wywar z cebuli  (wystarczy 0,5 kg łusek z cebuli zalać 10l wody i zagotować przez pół godziny). Ma właściwości grzybobójcze. Dzięki opryskiwaczom Orion Super oraz Neptun Super twój ogród będzie w pełni zadbany a oprysk prosty jak nigdy dotąd! Aplikacja roztworu opryskiwaczami Kwazar umożliwia wygodną pracę nawet w miejscach trudno dostępnych.

Opryskiwacz plecakowy Neptune SuperOpryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m.


 

 

Opryskiwacz Orion SuperOrion Super to ekskluzywny i jednocześnie praktyczny, niezawodny  opryskiwacz ciśnieniowy. Jest niesłychanie trwały, przystosowany  do najbardziej wymagających prac. Idealny do prac ochronnych  i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m. Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L

 

Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Czas na przesadzanie roślin doniczkowych!

W otoczeniu przesiąkniętym technologią i ciągłym pośpiechem, pielęgnowanie zieleni w naszym bezpośrednim otoczeniu staje się nie tylko pasją, ale też ko...

Zasady sadzenia drzew i krzewów

Aby nie było problemów z przyjęciem się sadzonek drzew i krzewów, trzeba znać ogólne zasady ich sadzenia. Terminy sadzenia roślin dr...

Jak chronić powierzchnie drewniane przed uszkodzeniem?

Drewno to materiał, który bardzo szybko może ulec degradacji przy braku lub nieprawidłowym stosowaniu środków ochronnych. Wykonane z drewna płoty, al...