Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

choroby roślin

Każdy, kto posiada nawet mały, przydomowy ogródek, zetknął się z problemem zarazy, która niszczy rośliny. Jak sobie z nią poradzić? W dobie istnienia najnowocześniejszych chemicznych środków ochrony roślin, nie powinniśmy się niczym martwić. Substancje te zabezpieczają bowiem florę przed atakiem grzybów, insektów czy chronią przed chwastami. Należy pokreślić, że najlepsze środki ochrony roślin są zupełnie neutralne dla człowieka i zwierząt, nie wpływają także na jakość plonów w przypadku uprawy warzyw i innych jadalnych roślin.

 

Można wyróżnić kilka rodzajów substancji, chroniących przed niepożądanym wpływem środowiska na wzrost naszych roślin w ogrodzie. Zostały one sklasyfikowane poniżej:

Biostymulatory

Substancje te mają wpływ na wzrost rośliny, który może być np. zahamowany. Przykładem działania biostymulatora jest chociażby zapobieganie kiełkowaniu bulw ziemniaka oraz wyrastaniu pasynków w tytoniu czy zapobieganie wyrastaniu cebuli w szczypior i korzenie.

Insektycydy

Insekty są niezwykle szkodliwe dla rozwoju roślin. Niektóre osłabiają ich wzrost, a część sieje prawdziwe spustoszenie. Na rynku dostępnych jest wiele środków powstrzymujących działanie owocówek, miodówek czy zwójek, a także przędziorka chmielowca, atakującego głównie ogórki, chryzantemy i róże. Dość uniwersalnymi środkami są chociażby te, które zawierają acetamipryd. Służy on walce z wszelakimi rodzajami insektów ssących i gryzących, atakujących warzywa, drzewa i krzewy.

Środki chwastobójcze i herbicydy

Trzeba pamiętać, że całkowite wyeliminowanie chwastów na obecną chwilę nie jest możliwe. Być może kiedyś, rozwój inżynierii genetycznej na to pozwoli. Chwasty można jedynie ograniczać za pomocą środków chemicznych. Chyba najbardziej popularnymi środkami chwastobójczymi są te, które zawierają glifosat. Ostatnimi czasy toczą się jednak dyskusje, czy są one rzeczywiście neutralne dla człowieka. Jeśli pojawiają się wątpliwości, zawsze można skorzystać z tych herbicydów, które glifosatu nie zawierają. Na rynku pojawiło się mnóstwo preparatów opierających się na takich substancjach jak chociażby chlopyralid, pomocny w uprawie warzyw, czy MCPA, pomocny w uprawie kwiatów ogrodowych, będący jedną z najstarszych substancji z grupy środków chwastobójczych, a jednak wciąż skuteczną i bardzo popularną

Środki grzybobójcze - fungicydy

Uprawa roślin, nawet ta przydomowa, jest pod stałym zagrożeniem chorób spowodowanych przez grzyby. Narasta ono z chwilą, gdy na zewnątrz zwiększa się wilgotność powietrza, lub gdy rośliny były narażone na oddziaływanie czynnika stresogennego, który osłabia ich żywotność. Fungicydy, czyli środki grzybobójcze, pozwalają na walkę z chorobami grzybiczymi. Najbardziej efektywnym i godnym polecenia środkiem w tej kategorii jest bezsprzecznie Ridomil Gold. Zawiera on dwie czynne substancje: metalaksyl-M oraz mankozeb. Kombinacja tych związków chemicznych pozwala na niezwykle skuteczną walkę z grzybem. Środek ten występuje w postaci granulek, do sporządzenia roztworu wodnego, a następnie zastosowania oprysku. Ridomil Gold charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowania, może być użyty jako środek ochrony warzyw, takich jak ziemniak, pomidor, cebula, brokuła, kalafiora, sałaty, a także ogórków hodowanych pod osłoną. Stosowany jest także do winorośli, tytoniu, różnych roślin ozdobnych, takich jak tuja czy rododendron.

Adiuwanty

Te środki nie są stosowane jako substancje samodzielne, ale są używane symultanicznie wraz z substancjami chwastobójczymi oraz grzybobójczymi.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Jak prawidłowo używać pilarki?

Pilarka, czyli inaczej piła łańcuchowa, to narzędzie, którego używanie może być wyjątkowo niebezpieczne. Z tego względu, po zakupieniu urządzenia, dobrze je...

Bezpieczne przechowywanie chemikaliów

Chemikalia to w zdecydowanej większości substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz środowiska naturalnego. Nie można ich przechowywać w zwykłych ...

Jesień w ogrodzie, przygotuj się do zimy

Jesień, to dla ogrodników, wymagająca pora roku. Choć mogło by się wydawać, że właśnie teraz można odpocząć. Nic bardziej myl...