Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Drewno to materiał, który bardzo szybko może ulec degradacji przy braku lub nieprawidłowym stosowaniu środków ochronnych. Wykonane z drewna płoty, altany czy też meble ogrodowe są szczególnie narażone na działanie zmieniających się wciąż warunków atmosferycznych.

Szkodliwe mogą być dla nich zarówno promienie UV w słoneczne dni i wysokie temperatury w lecie, jak i różnego rodzaju opady i wiatr. Wiele osób niestety nadal bagatelizuje ten problem.

Rodzaje uszkodzeń drewna

Przy braku stosowania środków ochrony drewna może dojść do różnego rodzaju uszkodzeń. Na przykład wilgoć powoduje pęcznienie i pękanie wykonanych z niego wyrobów, promienie UV – zmiany kolorów, a wysoka temperatura – jego wysychanie oraz zanikanie powłoki zewnętrznej.

Na walory estetyczne może mieć także wpływ pojawienie się na drewnie mikroorganizmów w postaci grzybów i glonów, a także uszkodzenia wywołane przez owady.

Trudne warunki, z którymi musi zmierzyć się drewno, nie pozostają bez wpływu na jego prezentację. Zdarza się, że już po 1 roku lub po 2 latach pozostawione na świeżym powietrzu drewno nie wygląda zbyt efektownie i trzeba zastanowić się nad wykonaniem szeregu prac naprawczych.

Uszkodzeniom drewna można jednak zapobiegać przez stosowanie odpowiednich środków ochronnych. Jak chronić drewno? Należy korzystać z impregnatów i gruntów do drewna, a także z preparatów grzybobójczych.

Impregnaty do drewna

Impregnaty do drewna to produkty, które mogą być wykorzystywane do ochronnego malowania powierzchni drewnianych z drewna nieoszlifowanego i struganego, jak i oszlifowanego, także na świeżym powietrzu.

Dzięki wykorzystaniu w ich produkcji odpowiednich substancji nie dochodzi do ich łuszczenia i pękania. Ich atutem jest to, że w bardzo krótkim czasie po ich użyciu można zyskać pełną odporność drewna na deszcz.

Nie trzeba więc ich aplikować w słoneczne dni. Znajdują one również zastosowanie w dni pochmurne, kiedy to w ciągu dnia może pojawić się deszcz. Odpowiednio zaaplikowane impregnaty zapewniają ochronę drewna nawet przez dekadę.

Grunty do drewna

Grunty do drewna to produkty, za pomocą których można doskonale przygotować drewniane podłoża do malowania. Wyrównują one jego chłonność.

Położenie takiego gruntu na drewnianą powierzchnię zwiększa ponadto poziom jego ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych i zapewnia lepsze nakładanie emalii lub innej odmiany farby.

Jak chronić drewno przed grzybami? Preparaty grzybobójcze

Zastosowanie nawet najwyższej klasy środków ochrony drewna nie gwarantuje pojawienia się na jego powierzchni grzybów pleśniowych. Oprócz tego, że zmniejszają one estetykę drewna, mogą również niszczyć jego strukturę.

Aby je usunąć, należy zaaplikować specjalistyczne preparaty grzybobójcze. Nowoczesne produkty tego typu działają bardzo szybko, a jednocześnie nie mają działania drażniącego na osoby, które je aplikują ze względu na fakt, iż nie zawierają w swoim składzie bardzo szkodliwego chloru.

Zakup odpowiednich środków ochrony drewna i stosowanie ich zgodnie z instrukcją zapewnia wykonanym z niego wyrobom długoletnią żywotność. Warto je stosować już od samego początku by elementy drewniane mogły cieszyć oko domowników i gości.

Tagi:
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Rośliny ogrodowe, które przetrwają zimę

Wiosna, lato i jesień to pory roku, kiedy nasz ogród, balkon czy taras cieszą oko bogactwem różnorodnych kwiatów. Niestety zima to...

Jesień w ogrodzie, przygotuj się do zimy

Jesień, to dla ogrodników, wymagająca pora roku. Choć mogło by się wydawać, że właśnie teraz można odpocząć. Nic bardziej myl...

Właściwy odczyn gleby, urodzajna gleba

Rośliny uprawiane w ogrodach wymagają obojętnego lub lekko kwaśnego odczynu gleby (pH 6, 0-7, 0). Sposobem na utrzymanie takiego zakresu pH...