Trawniki w ogrodzie | Porady, pielęgnacja, Nowości rynkowe

Trawniki

kosiarka Husqvarna

Koszenie to podstawowa czynność pielęgnacyjna trawnika. Doskonale znana jest wszystkim posiadaczom ogrodów, niezależnie od ich wielkości. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt. Czy warto zdecydować się na kosiarkę Husqvarna? W poniższym artykule sprawdzamy, co ma do zaoferowania ta popularna marka.

Więcej…

Trawniki

Aeracja trawnika za pomocą wideł

Aby prawidłowo pielęgnować nasz trawnik powinniśmy pamiętać o trzech pojęciach: wertykulacja, aeracja i piaskowanie trawnika. Często zdarza się, że pamiętamy tylko o koszeniu, nawożeniu i podlewaniu.

Więcej…

Trawniki

Nawożenie trawnika

Jesienne prace w ogrodzie są niezbędne do przeprowadzenia, aby móc w przyszłym roku znowu cieszyć się pięknym otoczeniem. Pracy jest dużo, dlatego też przygotowanie do sezonu zimowego należy rozpocząć mniej więcej we wrześniu. Jedną z niezbędnych czynności do wykonania przygotowując ogród do sezonu zimowego, jest nawożenie trawnika.

Więcej…

Trawniki

Chcesz mieć piękny i zadbany trawnik? Musisz więc regularnie o niego dbać. Przycinanie i nawadnianie jednak nie wystarczy. Aby trawa miała idealnie zielony kolor i rosła równomiernie, potrzebuje też składników odżywczych. Możesz jej ich łatwo dostarczyć, stosując odpowiedni nawóz. Jak powinno wyglądać nawożenie trawy?

Więcej…

Trawniki

Zakładanie trawnika - Etapy

Każdy, kto posiada kawałek własnej działki chciałby także posiadać pięknie wyglądający i mocny trawnik. W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów wizualnych i technicznych, powinniśmy przestrzegać głównych zasad i zachować kolejność wykonywania podejmowanych działań podczas prac. Pierwszym etapem, aby założyć trawnik jest spulchnienie ziemi,  bowiem może być zbita, co spowoduje brak wzrostu trawy, korzenie nie przebiją się do wilgotnej warstwy. Kolejnym etapem przed wysiewem trawy jest nawożenie ziemi. W tym celu najlepiej użyć obornika, kompostu lub torfu ogrodowego. Następnie możemy wysiać trawę. Za najlepszą porę do tego rodzaju czynności uważana jest wczesna wiosna lub przełom sierpnia i września. Jeśli zaś mamy trawnik wyhodowany wcześniej, to kładziemy go w maju lub czerwcu albo na przełomie sierpnia i września. Nowo posianą trawę powinniśmy podlewać przez pierwszych 14 dni, oczywiście jeśli nie pada deszcz.

Więcej…

Trawniki

Stając przed wyborem kosiarki otrzymujemy do dyspozycji kilka ich rodzajów, odpowiedni model znacznie ułatwi pielęgnację trawnika, oraz zapewni wygodną eksploatację,

Więcej…

Trawniki

Każdy z nas marzy o ciemnozielonym, bujnym i gęstym trawniku w ogrodzie. Mało kto jednak wie, że prawidłowe jego nawożenie, to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Troska o piękny wygląd trawnika nie kończy się na jego zasadzeniu i ewentualnym podlewaniu. Oto krótki instruktaż, który przeprowadzi Cię przez proces, który przyniesie znakomite efekty w Twoim ogrodzie.

Więcej…

Trawniki

Zadbany trawnik w kolorze soczystej zieleni na każdym robi ogromne wrażenie. Nie tylko wpływa na efekt wizualny całego ogrodu, ale też przyjemnie jest z niego korzystać – chodzić boso po miękkiej trawie, opalać się, czytać książki czy bawić z dziećmi i psem. Aby zdążyć do wiosny, warto zdecydować się na założenie trawnika jeszcze jesienią. Wystarczą 3 proste kroki, aby po kilku miesiącach móc cieszyć się widokiem zadbanego ogrodu wokół swojego domu.

Więcej…

Trawniki

Zadbany trawnik jest wizytówką naszego domu. Aby cieszyć się ciemnozielonym trawnikiem zadbajmy o jego prawidłowe nawożenie. Oto kilka sprawdzonych porad.

Więcej…

Trawniki

Dbanie o piękny trawnik, to nie tylko podlewanie go i regularne koszenie. Trawa, która jest intensywnie eksploatowana wymaga też napowietrzenia, czyli aeracji. Kilka słów uzasadnienia poniżej.

Więcej…

Trawniki

Mniszek lekarski na trawniku

Chwasty na trawniku można skutecznie zwalczyć tylko wówczas, gdy znajdują się w fazie aktywnego wzrostu, czyli najczęściej późną wiosną i wczesną jesienią. Około 14 dni przed rozpoczęciem odchwaszczania trawnik należy zasilić odpowiednim nawozem.

Do usuwania chwastów stosuje się środki chemiczne w formie płynu lub granulatu, dostępne są także specjalne nawozy zawierające herbicydy (na przykład zwalczające mchy lub mniszek lekarski).

Więcej…

Trawniki

Nawadnianie trawnika i roślin

To co cieszy nas, podczas wakacji nad morzem, nie zawsze korzystne jest dla ogrodu. Upał, pełne nasłonecznienie, temperatury powyżej 30 st. C. to dla roślin wyjątkowo trudny okres. Czym roślina młodsza, tym jej trudniej przetrwać lato. Starsze drzewka, wieloletnie krzewy lepiej sobie radzą w tych niekorzystnych warunkach , choć i one potrzebują wody. Jednak najbardziej narażony na wysokie temperatury jest trawnik, który zazwyczaj jest wizytówką ogrodu. Jak dbać o trawę, gdy w ciągu dnia temperatury sprzyjają raczej dojrzewaniu zbóż niż pielęgnowaniu zielonych roślin?

Więcej…

Trawniki

Piękny trawnik, a wybór nawozu

Piękny trawnik to w dużej mierze zasługa właściwej pielęgnacji, do której należy właściwe nawożenie. Zabieg ten pochłania sporo czasu i pieniędzy. Dobrze więc, by w 100% odpowiadał potrzebom trawnika przez cały sezon i mógł być wykorzystany w sposób jak najbardziej ekonomiczny. Sprawdźmy, jak wybrać nawóz do trawy, by nie przepłacać, nie zaszkodzić środowisku i uzyskać piękną, zdrową zieleń.

Więcej…

Trawniki

Roboty koszące

Piękny i zadbany ogród jest marzeniem wielu osób, jednak utrzymanie go w nienagannej formie wymaga dużego nakładu pracy. Wiele osób posiadających ogrody nie ma wystarczającej ilości czasu, aby osiągnąć zadowalający ich efekt, a zatrudnianie ogrodnika jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie jedynie nieliczni. Dlatego także w ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się kosiarki automatyczne, dzięki którym utrzymanie pięknie przystrzyżonego trawnika jest możliwe do osiągnięcia nawet dla najbardziej zapracowanych osób.

Więcej…

Trawniki

Piękny trawnik

Jeśli chcesz, aby Twój trawnik wiosną zachwycił Cię swoim pięknem, nie możesz zapomnieć o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim murawa przetrwa zimę i nie straszny będzie jej mróz i śnieg.

Więcej…

Trawniki

Kiedy jest najlepszy czas na wysiew trawy

Jesień to obok późnej wiosny najlepsza pora na zasiew trawy. Wtedy to warunki, jeśli chodzi o temperatury i wilgotność powietrza, są najbardziej optymalne. Dlatego też druga połowa kwietnia do czerwca i druga połowa sierpnia do października, to czas kiedy osiągamy najlepsze rezultaty. Obsiew w miesiącach letnich również jest możliwy, ale należy się wówczas liczyć z koniecznością intensywnego nawadniania. W kontekście ostatnich lat i panujących w tym czasie susz i upałów, może się to wiązać ze sporymi kosztami i ryzykiem, że trawa się na danym terenie jednak nie przyjmie.

Więcej…

Trawniki

koszenie trawy porady

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem z bujną i soczyście zieloną trawą, o jej koszenie musimy zadbać już wczesną wiosną, a zakończyć późną jesienią. Tylko regularne skracanie trawnika może przynieść korzystne efekty w postaci niezwykłego, zielonego dywanu.

Kiedy rozpocząć ścinanie trawy?

Najlepiej, kiedy trawa osiągnie wysokość nie większą niż 10 centymetrów. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy ścinać trawy więcej niż o jej 1/3 całkowitej długości, a każde źdźbło ma mieć średnio 6 centymetrów – krótsze mogą uszkadzać inne rośliny i stracić swoje odżywcze wartości.

Więcej…

Trawniki

STIHL-Viking-seria4

Koszenie nowymi kosiarkami elektrycznymi VIKING sprawia wiele przyjemności, a dodatkowo nie emituje spalin oraz hałasu. Jest przyjazna dla trawnika, środowiska i sąsiadów.

Więcej…

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Jak założyć trawnik jesienią? Poradniki krok po kroku

Zadbany trawnik w kolorze soczystej zieleni na każdym robi ogromne wrażenie. Nie tylko wpływa na efekt wizualny całego ogrodu, ale te...

A B C trawnika, m.in. zakładanie trawnika, co to jest darniowanie?

Zakładanie trawnika - Etapy Każdy, kto posiada kawałek własnej działki chciałby także posiadać pięknie wyglądający i mocny trawnik. W celu uzyskania sa...

Mulczowanie - Sekrety skutecznego ogrodowego magika

Jednym z najpowszechniej stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych trawy jest mulczowanie. Do jego przeprowadzenia służy kosiarka, która skutecznie rozdrabnia pokos i następnie po...