Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Początek roku – czas, gdy przyroda śpi, a ogrodnik może odpocząć przed najbardziej intensywnym sezonem prac. To dobry moment, aby poznać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w ogrodzie. Jak wykonywać różne zadania i nie narażać swojego życia oraz zdrowia? W jaki sposób utylizować opakowania po środkach chemicznych, żeby nie zatruwać środowiska? Z naszym poradnikiem Twój ogród będzie miejscem nie tylko pięknym, ale także bezpiecznym.

Najczęściej dobrze czujemy się w przestrzeni naszego ogrodu, dlatego często zdarza nam się ignorować wymogi bezpieczeństwa. Gdy towarzyszy nam zbytnia pewność, najłatwiej jest o wypadek – a więc przy każdej pracy w ogrodzie powinniśmy zadać sobie pytanie „co może pójść źle?”. Wówczas będziemy pamiętać o podstawowych zasadach BHP.

Co zatem zrobić, aby praca w ogrodzie sprawiała nam przyjemność – bez ryzyka kontuzji lub urazu? Ziemovit pokaże Ci, jakie czynności, które wykonuje każdy ogrodnik, wymagają szczególnych środków ostrożności, oraz jak bezpiecznie korzystać ze środków ochrony roślin.

Prace na wysokościach. Jak bezpiecznie przycinać drzewka owocowe i drzewa?

Przycinanie drzew i krzewów można przeprowadzić nawet w styczniu lub lutym, jeśli tylko pozwolą na to warunki pogodowe, dlatego tym ważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się do pracy. Ostre narzędzia, ciężkie lub ostro zakończone gałęzie oraz praca na wysokościach czynią z przycinania gałęzi jedną z niebezpieczniejszych robót ogrodowych. W związku z tym warto zadbać o następujące środki ostrożności:

  • W przypadku drzew o cienkich gałęziach korzystaj z profesjonalnych nożyc, a nie z piły mechanicznej, przy której zawsze łatwiej o wypadek. Zadbaj o to, by nożyce były czyste (aby w razie drobnego skaleczenia nie wdała się infekcja) oraz pewnie leżały w ręku (w cenie są gumowe uchwyty);
  • Jeśli musisz uciąć gałąź znajdującą się kilka metrów nad ziemią, to skorzystaj ze stabilnej, aluminiowej, 3-częściowej drabiny, którą mocno wbijasz w ziemię. Drabinę ustaw tak, aby gałąź przeznaczona do wycięcia znajdowała się kilkanaście centymetrów przed nią – wykonywanie cięć nad Tobą jest bardzo niebezpieczne;
  • Uważaj również na to, aby nie pozwolić spadającym częściom drzewa na samodzielny upadek, gdyż cięższe z nich mogą poruszyć drabinę, co grozi upadkiem. Jeśli zaś nie czujesz się pewnie na wysokościach, skorzystaj z nożyc na wysięgniku.

Zadbaj też o strój – buty o dobrej przyczepności i grubości oraz koszule czy spodnie, które nie krępują ruchów i nie wplączą się w gałęzie czy części drabiny. Przy trzymaniu się tych zaleceń przycinanie drzew nie powinno być dla Ciebie zagrożeniem, jeśli jednak szukasz również innych porad dotyczących BHP w ogrodzie, zajrzyj do artykułu z Poradnika Ziemovit.

Zdrowe środowisko i zdrowy ty – j k bezpiecznie stosować środki chemiczne w ogrodzie?

Bez odpowiedniego nawożenia oraz stosowania środków chwasto- lub owadobójczych uprawa większości roślin jest bardzo kłopotliwa lub wręcz niemożliwa. Niestety w większości przypadków substancje chemiczne, które pomagają we wzroście roślin w Twoim ogrodzie, są z kolei niebezpieczne dla Ciebie. Jak korzystać z nich w bezpieczny sposób?

  • Zawsze zakładaj rękawice, gogle ochronne oraz maskę jednorazową – zarówno preparaty owadobójcze, jak i nawozy sztuczne (granulowane i płynne) mogą wchodzić w reakcje z Twoją skórą lub drażnić Twoje oczy. Z kolei jednorazowa maska ochronna jest szczególnie ważna przy opryskach, kiedy to do Twojego organizmu (poprzez usta lub nos) mogą dostać się niebezpieczne substancje.
  • Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących stosowania – kiedy np. na opakowaniu nawozu płynnego możesz przeczytać, aby stosować dany środek w określonym stężeniu, to trzymaj się tego. Substancja o zbyt dużym stężeniu może wydzielać toksyczne opary. Do dokładnego odmierzania środka użyj strzykawki lub pipety automatycznej.
  • Powiedz o planowanych opryskach rodzinie i sąsiadom – np. w czasie rozpylania środka Agrosar 360 SL zwalczającego chwasty oraz 24 godziny po zabiegu w ogrodzie nie powinni przebywać ludzie oraz zwierzęta domowe. Pamiętaj również o tym, że wiatr zawsze nieznacznie znosi oprysk, przez co może on przedostać się na sąsiednią działkę.

Warto dbać nie tylko o siebie i swoich bliskich, lecz także o środowisko – jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy musimy zutylizować opakowania po nawozach lub środkach ochrony roślin. Na pewno nie wolno takich opakowań palić lub po prostu wyrzucać do śmietnika. Co zatem z nimi robić?

  • W przypadku utylizacji worków po nawozie możesz skontaktować się z producentem, który powinien udzielić Ci najlepszej odpowiedzi. Warto również zadzwonić do skupu surowców, niewykluczone, że przyjmują również takie worki.
  • Z kolei przy utylizacji opakowań po środkach ochrony roślin masz kilka możliwości. Jeśli kupiłeś je w sklepie, to sprzedawca ma obowiązek przyjąć zużyte opakowanie. Jeśli zaś zamówiłeś je przez internet, dowiedz się, który najbliższy sklep z artykułami ogrodniczymi znajduje się w Systemie PSOR. Taki sklep bez problemu przyjmie od Ciebie toksyczne opakowania.

Dzięki przestrzeganiu zasad BHP w ogrodzie będziesz mógł lepiej wykonywać czekające Cię w roku prace. Chcesz się dowiedzieć, kiedy możesz zasiać pierwsze warzywa lub jakie produkty pomogą użyźnić glebę pod Twój trawnik? Sprawdź Kalendarz Ziemovit!

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Właściwy odczyn gleby, urodzajna gleba

Rośliny uprawiane w ogrodach wymagają obojętnego lub lekko kwaśnego odczynu gleby (pH 6, 0-7, 0). Sposobem na utrzymanie takiego zakresu pH...

Nawozy ogrodnicze – ich rodzaje i zastosowanie

Każdy ogrodnik wie, że aby rośliny prawidłowo się rozwijały i bujnie kwitły, potrzebują nie tylko słońca i wody, ale również od...

Porady o nawożeniu roślin

Podstawowe informacje jakie są zasady nawożenia roślin, do jakich roślin stosować nawozy specjalistyczne, a do jakich preparaty wieloskładnikowe? Co to są...