Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie
Podstawowym celem stosowania nawozów jest zaspokojenie potrzeb pokarmowych uprawianych roślin w stopniu umożliwiającym uzyskanie plonów o jak najlepszej jakości. Odpowiednio stosowane nawozy pozwalają utrzymać optymalną zawartość składników pokarmowych w glebie. Niedobór składników odżywczych obniża plonowanie oraz pogarsza jakość zebranych produktów roślinnych.
Prawidłowy rozwój roślin i optymalne plonowanie zapewniają zrównoważone odżywienie wszystkimi niezbędnymi składnikami pokarmowymi. Brak w nawozie jakiegoś makro lub nawet mikroelementu zakłóca metabolizm roślin, wpływa negatywnie na plonowanie, ogranicza efektywność wykorzystania pozostałych składników pokarmowych. Rośliny do efektywnego plonowania potrzebują wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich ilościach.
Zaspokajanie potrzeb pokarmowych roślin, w warunkach konkretnego ogrodu, sadu, warzywniaka czy pola uprawnego, zależy od zasobności gleby w składniki pokarmowe, odbywa się poprzez odpowiednie nawożenie uprawianych roślin. Nawozy należy stosować w ilościach odpowiednich dla danego rodzaju upraw, takich by składniki zostały całkowicie pobrane przez rośliny.
Wybór właściwego nawozu warunkuje późniejsze zbiory, więc warto zapoznać się z ofertą kilku producentów, zasięgnąć opinii sprzedawców, bardzo pomocne mogą być informacje, obligatoryjnie umieszczone przez producentów na etykietach nawozów. Na etykiecie znajdziemy typ rejestracyjny nawozu i dane dotyczące wartości NKP (azot, potas, fosfor) pierwiastków chemicznych niezbędnych roślinom w dużych ilościach.
Nawozy można podzielić na 3 kategorie: mineralne, mieszanki mineralno-organiczne oraz organiczne (biologiczne). Dla każdej kategorii są inne wymagania dotyczące rejestracji. Etykieta musi zawierać informacje o zawartości opakowania, wartość NKP, informacje o zawartości mikroelementów, dane dotyczące wartości minimalnej dla każdego z pierwiastków, specjalne zalecenia dotycząc dozowania, stosowania i bezpieczeństwa, podanie objętości lub wagi oraz umożliwia identyfikację producenta nawozu. Etykieta powinna stanowić wiarygodne źródło informacji i służyć pomocą przy doborze nawozu. Nie ułatwi ona jednak ustalenia, czy dany nawóz jest dobry, czy niekoniecznie wskazany do naszych upraw.
W wyborze odpowiedniego nawozu pomocne jest własne doświadczenie, porady fachowców, doradców handlowych i zaprzyjaźnionych osób zajmujących się podobnymi uprawami. Warto wybrać producenta oferującego wysoka jakość i szeroki asortyment nawozów ogrodniczych oraz rolniczych dla profesjonalistów i hobbystów.
Wśród wielu producentów nawozów warto zapoznać się z ofertą GRUPA INCO S.A. produkującej nawozy od 1976 roku. Nawozy wytwarzane są na nowoczesnej linii produkcyjnej zastosowaniem najnowszych technologii z poszanowaniem ekologii. Firma produkuje nawozy ogrodnicze wieloskładnikowe nawozy mineralne i mineralno-organiczne dla hobbystów (Azofoska, Florovit, Florovit Pro Natura i Fruktovit) oraz dla profesjonalistów nawozy jedno- i wieloskładnikowe pod nazwą Florovit AGRO. Produkowane w GRUPA INCO S.A wieloskładnikowe nawozy mineralne i mineralno-organiczne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin takich jak iglaki, krzewy ozdobne, drzewa owocowe, kwiaty, rośliny ozdobne. Nawozy organiczno-mineralne, nawozy doglebowe i komposty granulowane są dedykowane uprawom warzywnym, rolniczym i owocowym, do nawożenia opryskowego.
Domowa uprawa zdrowych ziółSuszona bazylia, majeranek, mięta, szałwia, tymianek, pietruszka czy szczypiorek nie smakują, tak jak świeże. Dlatego zimą najlepszym sposobem na świeże zi... |
Przycinanie żywopłotu na wiosnęWiosna to czas kiedy każdy ogród budzi się do życia. Żywopłot to jego najbardziej wystawna część, dlatego warto zadbać, aby od... |
Gdy coś nie tak z asparagusemListki (gałązki) żółkną i opadają. Zbyt sucho lub za gorąco oraz (lub) niedobór pokarmów i światła. Sprawdź wilgotność i zasobność ziemi or... |