Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Środki chemiczne są dziś powszechnie stosowane w ogrodnictwie, aby warzywa były dorodne, a owoce duże i piękne bez robaków. Robiąc zakupy na bazarze, mimo zapewnień sprzedawców, że produkty są ekologiczne, to nigdy nie będziemy mieć tej pewności na 100%. Niektórzy mają mylne pojęcie ekologicznej uprawy i sądzą, że wystarczy, iż ich pole jest z dala od ruchliwej ulicy. Tłumaczą też, że używają chemii, tylko by pozbyć się szkodników i uratować uprawy. Mając własny ogródek, możemy sami wyhodować zdrowe i piękne produkty bez zbędnej chemii. Żyjąc w zgodzie z naturą, poznając kilka zasad panujących w przyrodzie, możemy cieszyć się własnymi ekologicznymi uprawami.

 

Jak dbać o rośliny, by nie wymagały środków chemicznych ?

Aby rośliny były odporne na szkodniki i rosły zdrowo, podstawą jest dobrze przygotowana gleba. Nawozimy ją naturalnym obornikiem lub kompostem, który sami wyprodukujemy. Odpowiednio dobieramy rośliny, które będą rosły obok siebie, mogą sobie wzajemnie bardzo pomóc. Co rok zmieniamy miejsce wysiewu warzyw, aby dać glebie czas na regenerację. Każda z roślin inaczej wykorzystuje dobrodziejstwo składników odżywczych ziemi, zmieniając ich miejsce nasadzenia, będzie to bardzo korzystne. Chwasty zwalczamy mechanicznie, poprzez pielenie lub zastosowanie agrowłókniny, a nie chemicznymi środkami.

Jak zwabić odpowiednie owady na naszą działkę ?

Zapraszajmy do naszego ogrodu cenne owady, które pomogą nam się rozprawić w sposób naturalny ze szkodnikami. Owady te przylecą, jeżeli będą się tu dobrze czuły, czyli będą mieć pożywienie, aby zostać na dłużej. Kwiaty ozdobne, szczególnie te kwitnące również są bardzo przydatne, bo wabią owady z rodziny bzykowatych. Odżywiają się one mszycami i innymi szkodnikami. Pomocne też są larwy biedronek, które przez kilka tygodni zjadają tysiące mszyc i jaj innych owadów. Może niezbyt przez niektórych lubiane skorki, w tym wypadku będą naszymi sprzymierzeńcami, żywią się drobnymi owadami i mszycami, szczególnie pomocne są na jabłoniach. Aby szczypawki przezimowały, możemy im pomóc, rozwieszając na drzewach doniczki wypełnione słomą do góry dnem. Wkładamy tam wysuszoną trawę lub inny materiał im sprzyjający.

Wiele cennych owadów, każdy ma swoje zadanie do wykonania np. Baryłkarz bielinka, składa swoje jaja do wnętrza gąsienic bielinka, niszcząc je. Wszelkie pająki, płazy, jeże, nietoperze żywią się szkodnikami i pomagają nam, pozbyć się nawet komarów. Dla nich domem mogą być skalniaki z kamieniami, roślinami, mchem, oraz nieskoszone łąki, które tworzą doskonały ekosystem do rozwoju owadów i wszelkich pożytecznych robaczków.
Szkodniki wielożerne można zwalczać też bez chemii. Turkucia podjadka możemy wyłapać do słoików, zakopanych w miejscach gdzie wędruje. Ślimaki unikają nasturcji, begonii, niezapominajki, cebuli i czosnku. Drutowce można znaleźć, poprzez zakopanie kawałków pokrojonych ziemniaków, które je zwabią.

Na każdego szkodnika znajdzie się sposób, to co dla nas jest szkodnikiem, dla innych zwierząt będzie przysmakiem. Tak działa przyroda i gdy człowiek nie ingeruje, to panuje równowaga, tak potrzebna do rozwoju roślin i ekosystemu.

Zapraszamy do odwiedzenia Poradnika Ogrodniczego, gdzie znajduje się więcej porad dotyczących ekologicznej uprawy roślin.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Nawozy ogrodnicze – ich rodzaje i zastosowanie

Każdy ogrodnik wie, że aby rośliny prawidłowo się rozwijały i bujnie kwitły, potrzebują nie tylko słońca i wody, ale również od...

Dlaczego drzewka owocowe nie kwitną i nie owocują?

Piękne kwitnące drzewka owocowe są ozdobą wiosennego i letniego ogrodu. Niestety często zdarza się, że w okresie wegetacji drzewa kwitną ma...

Kleszcze w ogrodzie - jak się ich pozbyć?

Naturalnym środowiskiem kleszczy są przede wszystkim wysokie zarośla oraz lasy iglaste i liściaste. Często pojawiają się tam, gdzie jest podwyższona wi...