Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

zima w ogrodzie

Zdaniem niektórych, zima jest okresem, w którym absolutnie nie istnieją żadne prace ogrodowe. Po części to prawda, gdyż nie trzeba aż tak pielęgnować roślin czy trawnika jak w przypadku innych pór roku, jednak nie ma zupełnie mowy o nierobieniu niczego.

 

Aby ogród mógł z roku na rok zachwycać nas swoimi barwnymi kolorami, roślinnością i ładem, powinniśmy dbać o niego również w zimie. Co jednak przez to rozumieć? W ogólnym odniesieniu chodzi o prawidłowe zabezpieczenie wszystkich składowych ogrodu, a także o ich pilnowanie w czasie tej jakże niebezpiecznej dla nich pory.

Odmładzające cięcie krzewów

Okazuje się, że to właśnie w zimie najlepiej jest podcinać sporą część roślin. Drzewa i krzewy nie ciągną wtedy soków, przez co są potocznie określane jako “suche”. Takie drewno zdecydowanie łatwiej jest uciąć, dlatego chociażby najwięcej wycinek drzew z lasów jest wykonywane tą właśnie porą.

Pamiętajmy, aby podcinać drzewka i krzewy będące w miarę odpornymi na mróz tak, aby ich nie uszkodzić. W tym celu można prześledzić liczne poradniki ogrodowe, a na pewno dowiemy się wielu ważnych rzeczy. Przykładowo, krzewy które mogą być podcinane już końcem stycznia to agrest i porzeczka. Do cięcia używamy głównie sekatorów lub ewentualnie nożyc elektrycznych. Pamiętajmy, aby odcinać jedynie te najbardziej suche gałęzie, a ładniejsze jedynie lekko podcinać.

Odśnieżanie

Najczęściej wykonywaną, zimową czynnością jest oczywiście odśnieżanie. Nie trzeba chyba przypominać tego uczucia, gdy rano spiesząc się do pracy musimy jeszcze odśnieżyć sobie drogę, aby w ogóle móc wyjechać samochodem spod domu. Mówi się, że odśnieżanie w ogrodzie również jest bardzo przydatne dla naszego trawnika przed domem. Pozwala mu w ten sposób mieć dłuższy kontakt ze słońcem i nie być odciętym od światła przez kilka miesięcy.

Mało komu jednak chciałoby się biegać z łopatą i przerzucać śnieg z całego ogrodu. Odśnieżarka jest więc w tym przypadku świetnym wyborem. Wyróżnia się zarówno odśnieżarki elektryczne, jak i spalinowe. Każdy rodzaj można dobrać względem swojego ogrodu, podobnie jak kosiarkę na sezon letni. Zasadą działania takiego sprzętu jest zasysanie śniegu, a następnie wyrzucanie go specjalnym kominem na odległość kilku metrów. W ten sposób możemy szybko odśnieżyć drogę wyjazdową oraz cały swój ogród.

Regularne dbanie o rośliny

Oczywiście, rośliny powinny być już zabezpieczone jesienią, jednak czasem to nie wystarczy. Zalegająca na plandekach warstwa śniegu może bez problemu przewrócić całą konstrukcję, a co gorsza - złamać roślinę. Tak samo sytuacja ma się z gałęziami drzew. Konieczne jest więc w tym strącenie nadmiaru śniegu z gałęzi. Ponadto, widząc, że mrozy są większe niż przewidywaliśmy, musimy stale sprawdzać czy naszym krzewom nie jest zimno i w razie czego otulić je jeszcze większą ilością zabezpieczeń. Musimy koniecznie pamiętać, aby materiał, którym otulamy roślinę był zdolny do przepuszczania powietrza, gdyż bez tego na wiosnę możemy nie mieć czego zbierać.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie, kup odpowiednią działkę

Marzysz o pięknym domu z ogrodem, masz już odłożone pieniądze na ten cel lub dokładnie przemyślałeś i przekalkulowałeś, ile będziesz na...

Co robić w przypadku zatrucia roślinami?

Pierwsza pomoc - zatrucia roślinami Podstawowym zaleceniem w przypadku podejrzenia zatrucia roślinami jest wezwanie karetki pogotowia, a w czasie oczekiwania na ...

Jaką ziemię do uprawy roślin wybrać?

Od podłoża, w którym uprawiasz pomidory, szpinak czy ogórki, zależą udane plony. Ziemia, w której rosną warzywa powinna być bogata w ...