Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Prawidłowe przygotowanie gleby ma decydujący wpływ na prawidłowy rozwój roślin, poniżej przedstawiamy kilka pojęć dotyczących przygotowanie gleby pod sadzenie roślin.

  • Kopanie „na dwa ostrza"

Kopanie „na dwa ostrza" to odwracanie gleby na głębokość równą podwójnej długości elementu roboczego szpadla. Stosuje się je na glebach ubogich lub na terenach przeznaczonych pod uprawy trwałe. Płat wierzchniej warstwy słabej jakościowo gleby szerokości dwóch stóp jest przenoszony na drugi koniec ogrodu, a odkrytą glebę mineralną przekopuje się widłami, dodając nawóz organiczny lub ziemię kompostową. Kolejny płat gleby układa się na miejscu poprzedniego i powtarza operację przekopywania i zasilania nawozem. W ten sposób można poprawić jakość podłoża w całym ogrodzie.

  • Wyrównanie ziemi

Po przekopaniu wszystkie duże grudy ziemi powinny być rozbite grabiami, a cały zagon porządnie zagrabiony.

  • Spulchnienie gleby

Wczesnym latem należy lekko wzruszyć glebę widłami lub trójzębnym kultywatorem, usuwając wszystkie chwasty.

  • Mulczowanie

Okrywanie gruntu mierzwą przeprowadza się wczesną wiosną lub jesienią, aby zniszczyć chwasty, utrzymać wilgotność i ciepłotę podłoża, a także wprowadzić do gleby trochę substancji odżywczych. Po usunięciu z ogrodu gruzu, chwastów trwałych i innych odpadów należy rozsypać cienką (50-100 mm) warstwę materiału okrywowego (na przykład ziemi kompostowej), starając się nie zasypywać istniejących roślin uprawnych lub ozdobnych. Niektóre rośliny mogą wymagać corocznego stosowania takiego zabiegu.

Proces mulczowania dotyczy także trawnika, warto - raz na jakiś czas -  skoszoną trawę kosić bez pojemnika, a skoszoną trawę pozostawić - to naturalne składniki odżywcze.

  • Sadzenie

Przygotowanie miejsca należy rozpocząć od przekopania gleby widłami i wymieszania jej z kompostem lub nawozem. Dołek powinien być co najmniej 15 cm większy od średnicy bryły korzeniowej przesadzanej rośliny, a także mieć odpowiednią głębokość. Przed posadzeniem korzenie trzeba zamoczyć w wodzie, a następnie rozprostować, usuwając sekatorem obumarłe lub uszkodzone odcinki. Roślinę należy umieścić w dołku, wypełnić go ziemią (dbając, aby szyja korzeniowa znalazła się na tej samej głębokości co poprzednio) i delikatnie udeptać wierzchnią warstwę. Na koniec okolice bryły korzeniowej powinny być obficie podlane.

  • Podlewanie

Rośliny uprawiane w gruncie bardzo często potrzebują dodatkowego podlewania, uzupełniającego wilgoć dostępną im w sposób naturalny. Zapotrzebowanie na wodę może być spowodowane upałem, konkurencją innych roślin, niedawnym przesadzeniem itp. Rośliny hodowane w domu i większość gatunków rosnących w pojemnikach wymaga podlewania, aby móc się normalnie rozwijać. Rzecz w tym, aby nigdy nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża – a tym samym uschnięcia rośliny, ale równocześnie uniknąć sytuacji, gdy roślina gnije z powodu nadmiaru wilgoci w glebie. Latem lepiej jest podlewać po południu, natomiast zimą – rano (uważając, aby woda nie dostała się na liście). Podlewanie w okresie wegetacji musi być bardziej obfite, aby woda dotarła także do znajdujących się najgłębiej korzeni (nawilżanie tylko wierzchniej warstwy gleby prowadzi do słabego ukorzeniania się posadzonych roślin). Wokół pojedynczych roślin uprawianych w gruncie można wykopywać rowki, do których wlewa się wodę, aby przenikała głęboko do gruntu. Nie wolno podlewać roślin w pełnym słońcu, gdyż prowadzi to do poparzenia mokrych liści.

Tagi:

Zainteresuje Cię również:

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Bezpieczne przechowywanie chemikaliów

Chemikalia to w zdecydowanej większości substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz środowiska naturalnego. Nie można ich przechowywać w zwykłych ...

Kompost w ogrodzie

Kompost zwany jest bardzo często przez ogrodników czarnym złotem ogrodu. Każdy kto zajmuje się ogrodem powinien bliżej zapoznać się z mo...