Inwex - INGREEN SILVER - Stymulator wzrostu

Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

zwalczanie chwastów

Chwasty dwuliścienne są niezwykle niebezpieczne dla roślin uprawnych. Ich wysoka ekspansywność sprawia, że w stosunkowo krótkim czasie mogą doprowadzić do zniszczenia zbóż. Chwasty zabierają im bowiem składniki niezbędne do dalszego rozwoju.

 

Poznać przeciwnika

Niepozorny wygląd, cienka owłosiona łodyga, niebieski kwiat. Tak wygląda chaber bławatek. Ta roślina atakuje głównie zboża, ale może pojawić się również na polach z rzepakiem. Zwalczanie bławatka jest dość skomplikowane. Jest on odporny na niskie temperatury i rozwija się nawet jesienią. Do walki z nim konieczny jest oprysk na chwasty dwuliścienne.

Choć jej nazwa jest nieco tajemnicza, z pewnością jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych chwastów. Maruna bezwonna, bo o niej mowa, to inaczej rumianek. Niestety, choć wygląda zupełnie niegroźnie, może wyjaławiać glebę. Jak nie trudno się domyśleć, powoduje to znacznie zmniejszenie plonów i pogorszenie ich jakości.

Tasznik pospolity nie tylko szybko się rozrasta, ale także okrada uprawy z wartości odżywczych. Te chwasty dwuliścienne są również nosicielami chorób pochodzenia grzybiczego. Takie zestawienie jest niezwykle niebezpieczne dla upraw. Na szczęście dobrze dobrany oprysk może sobie z nim poradzić, jednocześnie nie wpływając negatywnie na zboża.

Narzędzie do walki

Poznanie wroga to dopiero wstęp do dalszego działania. Kolejnym krokiem jest dobranie oprysku. Najlepiej wybierać sprawdzone preparaty firmy Syngenta. Daje to pewność dużej skuteczności działania. Spośród wszystkich dostępnych środków należy odszukać ten, który pomoże w zwalczaniu danego rodzaju chwastu. Zupełnie inne substancje będą potrzebne w przypadku chwastów na polu zbożowym, a inne w przypadku rzepaku. Warto również pamiętać, że dobór oprysku to dopiero połowa sukcesu. Kluczem do jego prawidłowego działania jest zastosowanie. W instrukcji dołączonej do opakowania zawsze znajdują się informacje dotyczące użycia substancji. Zazwyczaj odnoszą się one do warunków atmosferycznych, w jakich można stosować preparat.

Skuteczne zwalczanie chwastów dwuliściennych nie jest proste, ale przy użyciu odpowiednich środków szanse na pozbycie się intruzów wzrastają.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Azalia - problemy u roślin, jak zaradzić?

Co zrobić jeśli zauważymy u Azali: 1) Liście schną i opadają.Zbyt gorąco i sucho. Zraszaj miękką wodą. Podlewaj systematycznie i przenieś w ...

Jak stworzyć ogród marzeń?

Gwarantem pięknego i zadbanego ogrodu jest zapewnienie roślinom właściwych warunków rozwoju, a przede wszystkim odpowiedniego dostępu do wody. Jak zatem...

Nowe obowiązki rolników według ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

Prawo cały czas się zmienia. Rząd wprowadza nowe ustawy bądź ich nowelizacje. Czasem bywa tak, że nawet zainteresowani konkretną sprawą ma...