Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Każdy ogrodnik wie, że aby rośliny prawidłowo się rozwijały i bujnie kwitły, potrzebują nie tylko słońca i wody, ale również odpowiedniego sposobu nawożenia. Jakie nawozy najczęściej stosuje się do uprawy roślin ogrodowych i jak wpływają one na ich stan? Wyjaśniamy.

 

Czym są nawozy?

Są to produkty posiadające specjalnie stworzony skład, bogaty we wszystkie niezbędne do rozwoju roślin składniki pokarmowe. Odżywiają one rośliny, a ponadto wpływają na wzmocnienie ich odporności, ułatwiają przetrwanie w niskich temperaturach i poprawiają jakość gleby. Nawozy mają naturalny skład i są w pełni bezpieczne dla ogrodowej flory i fauny.

Rośliny pozbawione odpowiedniego wsparcia mogą się słabo rozwijać, tracić liście lub mieć zahamowany proces kwitnienia. Z tego względu warto systematycznie i regularnie nawozić ogród.

Jakie są rodzaje nawozów?

Produkty do nawożenia można podzielić na kilka rodzajów ze względu na pochodzenie, przeznaczenie oraz okres, w którym się ich używa.

Ze względu na pochodzenie wyróżniamy nawozy:

  • Zielone – metoda ta polega na wysiewie roślin, które mają służyć poprawie jakości gleby. Po pewnym czasie zamieniają się one w humus, który długotrwale podnosi jakość podłoża, spulchnia je i wspiera rozwój różnorodnych organizmów glebowych. Do najpopularniejszych roślin, które wysiewane są na nawóz, zalicza się np. łubin, grykę, bobik czy gorczycę.

  • Organiczne – są to nawozy pochodzące z tkanek roślinnych lub zwierzęcych, stanowią alternatywę dla nawozów mineralnych. Są w pełni ekologiczne i aktywnie wspierają budowę składników organicznych gleby. Należą do nich: kompost, obornik oraz wióry i mączka ze zmielonych rogów i kopyt bydła rzeźnego.

  • Nawozy mineralne – są to produkty syntetyczne, posiadające ściśle określone działanie oraz zastosowanie. Jedne z nich zostały stworzone do roślin kwitnących, zielonych lub do owoców i warzyw, jeszcze inne do trawników czy trawników. Posiadają one formę granulatu, proszku, niewielkich sztabek lub płynu. W zależności od okresu ich stosowania dzielą się na wiosenne, jesienne lub uniwersalne. Do najważniejszych składników znajdujących się w nawozach mineralnych są azot, potas, fosfor oraz liczne mikroelementy, takie jak magnez, cynk, żelazo, siarka czy mangan.

Ze względu na okres natomiast wyróżniamy nawozy:

  • Nawozy całosezonowe - wykorzystywane w okresie wzrostu, czyli przeważnie od marca do września.

  • Nawozy wiosenne - stosowane pd marca do kwietnia. Wspomagają wiosenny rozwój roślin i wzmagają ich wzrost.

  • Nawozy jesienne - stosowane są od września do października. Mają pomóc rośliną przezimować.

Na co zwrócić uwagę wybierając nawozy do ogrodu?

Aby poprawnie spełniały one swoją funkcję, a jednocześnie były bezpieczne dla środowiska, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, takich jak:

  • Bogaty skład

  • Wydajność

  • Długi okres działania

  • Ekologiczne opakowania

Sprawdzone i polecane przez ogrodników nawozy wytwarza m.in. GRUPA INCO S.A., będąca producentem nawozów i produktów do profesjonalnej pielęgnacji roślin Florovit.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Dlaczego warto stosować BIOnawozy?

Trudno wyobrazić sobie udane zbiory owoców i warzyw czy piękny ogród bez regularnego nawożenia roślin produktami, które dostarczają wszystkich niezbędnych sk...

Bezpieczne przechowywanie chemikaliów

Chemikalia to w zdecydowanej większości substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz środowiska naturalnego. Nie można ich przechowywać w zwykłych ...

Jak skutecznie zwalczać chwasty dwuliścienne?

Chwasty dwuliścienne są niezwykle niebezpieczne dla roślin uprawnych. Ich wysoka ekspansywność sprawia, że w stosunkowo krótkim czasie mogą doprowadzić do zn...