Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Ile wody potrzebuje roślina?

Odpowiednie podlewanie jest jedną z ważniejszych czynności przy pielęgnowaniu roślin. Większość roślin częściej ginie z powodu nadmiaru wody niż z jej niedoboru. Gleba zalana wodą nie przepuszcza do korzeni tlenu i zawsze jest zimna - co między innymi powoduje gnicie korzeni. Podlewanie roślin codziennie o tej samej porze nie jest oznaką troskliwej pielęgnacji, lecz niestety złego przyzwyczajenia.

 

Jak często podlewać?

Właściwe podlewanie jest najważniejszą częścią pielęgnowania naszych rośli doniczkowych. Niekiedy możemy mieć trudności z oceną zapotrzebowania na wodę, ponieważ objawy wywołane jej nadmiarem lub niedostatkiem bywają bardzo podobne, a obydwie przyczyny na dłuższą metę mogą doprowadzić roślinę do śmierci. Niestety nie można tu zamieścić planu właściwego podlewania, ponieważ każda roślina, każdy dom i każde miejsce mają swe specjalne wymagania. Wilgotność powietrza, temperatura i warunki świetlne nigdzie i nigdy nie są takie same. Mimo to istnieje kilka ogólnych reguł:
Nie można nigdy pozwolić roślinom wyschnąć całkowicie. Większość roślin pokojowych lub glebę wilgotną, dlatego należy podlewać niewiele, ale zawsze wówczas gdy wyczuwa się, że powierzchnia jest sucha.


Rośliny należy podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Tym sposobem lepiej zaspokoimy zapotrzebowanie roślin, niż podlewając więcej, ale od czasu do czasu.
Trzeba pamiętać o regularnym zraszaniu roślin. Szczególnie wówczas, gdy jest gorąco i sucho. Zaschnięte, zwiędnięte i podwinięte brzegi liści u roślin tropikalnych pojawiają się na skutek zbyt suchego powietrza.


Rośliny nie lubią mieć korzeni w wodzie. Nigdy nie należy wstawiać ich do wody, ponieważ gleba całkowicie przesiąknięta szybko powoduje gnicie korzeni. Wodę, która wyciekła po podlaniu, wylać najpóźniej po 20 minutach.


Najobficiej podlewać latem, gdy roślina rozwija się bardzo intensywnie i panuje największy upał. Większość roślin lubi jednak, gdy się je nieco przesuszy między jednym, a drugim podlaniem.


Najmniej podlewamy zimą, w okresie spoczynku roślin. Wówczas potrzebują one mniej wody. Gleba powinna jednak być trochę wilgotna, ponieważ roślina żyje i następuje w niej przemiana materii, choć - ze względu na spoczynek zimowy - odbywa się to znacznie wolniej. Właściwego wyczucia odpowiedniego czasu podlewania nabieramy z biegiem czasu. Ogólnie można powiedzieć: co za dużo to niezdrowo.

 

Ilość wody do podlewanie roślin ogrodowych, rodzaj gleby, miejsce podlewania

Woda stanowi podstawową rolę w życiu roślin. Nierównomierne zasilanie gleby przez naturalne opady i susze niekorzystnie wpływają na rozwój i jakość roślin. Sytuacja ta zmusza do konieczności nawadniania, w zależności od posiadanej gleby w ogrodzie, fazą rozwoju roślin, panującą temperaturę i czasem jaki upłynął czas od ostatniego deszczu.

 

Gleby lekkie, piaszczyste magazynują niewielkie ilości wody i częstotliwość podlewania powinna być większa tzn. dwa do trzy razy w tygodniu a dawka wody wyrażona w mm opadu to około 15. Natomiast gleby ciężkie i średnie magazynują duże ilości wody. Podlewanie roślin w takich warunkach powinno być niezbyt częste, a stosowanie dawki wody to 20 do 25 mm. W temperaturach 25 stopni Celsjusza i powyżej częstość podlewania należy zwiększyć. W tunelach foliowych temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, wtedy podlewamy paprykę lub pomidory dwa razy dziennie. Woda w studniach czy w wodociągach ma niską temperaturę do podlewania roślin. Niektóre rośliny mają wyższe wymagania termiczne np. pomidory, papryka, oberżyna, warzywa dyniowate.

 

Aby uzyskać cieplejszą temperaturę wody, przed podlewaniem, dobrze aby odstała przez kilka godzin w osobnych zbiornikach, wystawionych na działanie promieni słonecznych. Popełnianie błędów podczas podlewania roślin to częste podlewanie zbyt małą ilością wody, która nie dociera do korzeni roślin, zwilża jedynie powierzchnię gleby dlatego też szybko wyparowuje. Intensywny strumień wody np. wąż ogrodowy, woda nie wsiąka w głąb gleby a spływa do zagłębień terenu. Podlewanie wodą całych roślin to częste zwilżanie nadziemnych części roślin powoduje rozwój chorób grzybowych.

 

Rośliny podlewamy we wczesnych godzinach przedpołudniowych, gwarantuje to najlepsze wykorzystanie wilgoci. Gleby lekkie należy podlewać co 4 lub 5 dni mniejszą ilością wody, gleby ciężkie co 6 do 7 dni i jednorazowo używamy znacznie więcej wody. Nadmierne podlewanie niedotlenienie korzeni roślin i zwiększa wypłukiwanie składników pokarmowych. Rośliny, które lubią ciepło, korzystniej jest podlewać ciepłą, odstaną wodą z konewki lub rozproszonym strumieniem wody, co umożliwia lepsze wsiąkanie wody w glebę a także zmniejsza niszczenie jej struktury.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Jak nawozić rośliny na wiosnę?

Wiosna to wymarzony czas do rozpoczęcia sezonowych prac w ogrodzie. Oprócz zadbania o porządki, usunięcia zimowych osłon czy przycięcia drzew w ...

Przycinanie żywopłotu na wiosnę

Wiosna to czas kiedy każdy ogród budzi się do życia. Żywopłot to jego najbardziej wystawna część, dlatego warto zadbać, aby od...