Nawierzchnie, Ścieżki, Place, Wjazdy

Stara prawda, że małe jest piękne, ma zastosowanie w wielu aspektach naszego życia. Często małe rzeczy, delikatne detale i drobiazgi sprawiają, że całość staje się kompletna i idealna. Nie inaczej sprawa ma się z porządkowaniem przestrzeni wokół naszych domów.

To małe, na pierwszy rzut oka niezauważalne elementy takie jak obrzeża chodnikowe czy krawężniki sprawiają, że przestrzeń staje się prosta, estetyczna i idealnie uporządkowana. Jasno widać też gdzie znajdują się poszczególne strefy funkcjonalne. Obrzeża chodnikowe tworzą swojego rodzaju ramę aranżacyjną, dzięki której wszystko trafia dokładnie na swoje miejsce.

Obrzeża jako elementy wykończeniowe

Obrzeża chodnikowe stanowią idealne obramowanie płytek chodnikowych, a co za tym idzie wykończenie samego chodnika. Dzięki nim możemy z powodzeniem oddzielić od siebie poszczególne strefy znajdujące się wokół naszego domu. Wyznaczymy chodniki wokół posesji, ścieżki w ogrodzie czy małe dróżki w przydomowym ogródku. Z ich pomocą oddzielimy także miejsca wypoczynku i spacerów od zagospodarowanych zieleńców oraz trawników z nasadzeniami. I to one wyznaczą początek i koniec podjazdu przed naszym domem.

Modelowanie przestrzeni

Rzadko zdarza się, aby otoczenie domu było idealnie płaskie. Najczęściej tworzy je wiele poziomów, które nadają przestrzeni dynamiki, ale trzeba je odpowiednio zabezpieczyć i zagospodarować. Ponieważ dopiero wtedy będą piękną ozdobą, a nie tylko paroma wzniesieniami bez wyraźnego przeznaczenia. Także w tym wypadku z pomocą przychodzą nam obrzeża chodnikowe, krawężniki oraz palisady proponowane przez Polbruk. Są one dostępne w tak wielu wzorach, że każdy znajdzie odpowiedni produkt dla swojej przestrzeni. Dzięki nim możemy także wymodelować teren, który jest zupełnie płaski i któremu chcemy nadać przestrzeni i objętości tworząc sztuczne poziomy, skarpy i nasypy.

Wyznaczanie stref funkcjonalnych

Wykorzystanie elementów małej architektury takich jak obrzeża chodnikowe czy krawężniki pozwala wydzielić wokół naszej posesji strefy przeznaczone do różnych aktywności dla każdego z członków rodziny. Możemy stworzyć piękny plac zabaw dla dzieci. Funkcjonalny taras jako miejsce do rodzinnego wypoczynku. Zaaranżujemy nimi także otoczenie domowego basenu. Z płyt chodnikowych stworzymy alejki w ogrodzie. Z ich pomocą zorganizujemy też praktyczny podjazd, który będzie jednocześnie piękną wizytówką domu, witającą gości. Niewątpliwie będzie także przyciągać tęskny wzrok przechodniów. Zgodnie z zasadą, że pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko jeden raz.

Jak pokazują powyższe przykłady, obrzeża chodnikowe są ważnym elementem podczas porządkowania terenu na naszych posesjach. Niezależnie od przeznaczenia przestrzeni są jej niezbędnym dopełnieniem. Stanowią swojego rodzaju ramę spinającą wszystko, która w połączeniu z kostką brukową czy płytami chodnikowymi tworzy idealną całość. Bez ich udziału każda z aranżacji przydomowej przestrzeni byłaby niekompletna i pozbawiona elegancji oraz stylu.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Kiedy przeprowadzić nawożenie trawnika przed zimą?

Jesienne prace w ogrodzie są niezbędne do przeprowadzenia, aby móc w przyszłym roku znowu cieszyć się pięknym otoczeniem. Pracy jest du...

3 zasady, dzięki którym trawnik przetrwa zimę, a wiosną zachwyci nas swoim pięknem

Jeśli chcesz, aby Twój trawnik wiosną zachwycił Cię swoim pięknem, nie możesz zapomnieć o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim murawa pr...

Nawozy do trawy - czym się kierować przy ich wyborze?

Piękny trawnik to w dużej mierze zasługa właściwej pielęgnacji, do której należy właściwe nawożenie. Zabieg ten pochłania sporo czasu i pi...