Trawniki

Chcesz mieć piękny i zadbany trawnik? Musisz więc regularnie o niego dbać. Przycinanie i nawadnianie jednak nie wystarczy. Aby trawa miała idealnie zielony kolor i rosła równomiernie, potrzebuje też składników odżywczych. Możesz jej ich łatwo dostarczyć, stosując odpowiedni nawóz. Jak powinno wyglądać nawożenie trawy?

 

Nic nie robi tak wspaniałego wrażenia, jak zadbany, równo przystrzyżony i żywozielony trawnik. To najlepsza ozdoba i wizytówka domu. Wbrew pozorom utrzymanie takiego efektu nie jest wcale jednak tak łatwą sprawą. Samo zakładanie trawnika to przy tym naprawdę pestka. Trzeba włożyć naprawdę mnóstwo pracy i starania, aby móc cieszyć się tak idealną trawą we własnym ogrodzie. Zielona trawa Twojego sąsiada zawsze przyprawiała Cię o nutkę zazdrości? Prócz częstego koszenia, bardzo ważne jest także nawożenie trawy. Ot cała tajemnica! Zobacz więc, jak wybrać preparat, dzięki któremu wygląd trawnika na Twoim podwórku także zacznie wzbudzać zachwyt.

Nawożenie trawy — dlaczego warto to robić?

Z pewnością, kiedy planowałeś założenie trawnika, z ogromną dokładnością przeglądałeś wszelkie dostępne mieszanki traw, wybierając w końcu nasiona trawy, która najbardziej przypadła Ci do gustu. Nie chcesz chyba teraz tego wszystkiego zaprzepaścić? Wystarczy kilka zbyt suchych lub mokrych dni, by tak się stało. Trawniki użytkowe narażone są natomiast na ubytki z powodu ciągłego deptania. Jeśli chcesz mieć piękny trawnik, musisz go stale karmić.

Trawa, jak każda inna roślina, aby dobrze się rozwijać, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Niestety sama natura jej tego nie zapewni. Dlatego też zadanie to należy do Ciebie. Nawóz do trawy stanowi dla niej właśnie taki pokarm. Jego zadaniem jest uzupełnienie wszystkich niezbędnych wartości. Co więcej, zapewnia on jej też ochronę przed wszelkimi szkodnikami i osłabia korzenie chwastów. Mówiąc krótko, dobrze dopasowany nawóz to po prostu recepta na piękny trawnik.

Czym nawozić trawnik?

Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów do trawy. Wśród nich występują zarówno preparaty mineralne, jak i organiczne. Prócz tego wzbogacane są one także w wiele dodatkowych składników, które zwiększają intensywność ich działania w konkretnych obszarach.

Nawóz do trawy kupić można w trzech podstawowych wariantach, czyli w proszku, granulacie oraz w płynie. Produkty te różnią się między sobą sposobem i intensywnością działania, a także metodą aplikacji. Najłatwiejsze w rozprowadzaniu są bez wątpienia dwa pierwsze warianty. Wystarczy je bowiem równomiernie rozsypać po powierzchni trawy. Płynne nawozy wymagają natomiast rozpylenia, co przy większym ogrodzie wymaga zastosowania specjalnego sprzętu.

Dobór nawozu zależy od wielu czynników, zaczynając od osobistych preferencji, a kończąc na rodzaju podłoża. Organiczne, ze względu dużą zawartość próchnicy doskonale sprawdzą się przy glebie piaszczystej. Dużo zależy też od tego, czy chodzi o trawnik użytkowy, czy też trawniki ozdobne.

 

Kiedy i jak często nawozić trawę?

Nawożenie trawy należy wykonywać od 3 do 4 razy w roku — zawsze w okresie wegetacyjnym. Zbyt częste stosowanie nawozu mogłoby bowiem przynieść zupełnie odwrotny skutek i osłabić trawę. Najlepszy czas na nawożenie nr 1 to pierwsze ciepłe dni. W polskiej strefie klimatycznej przeważnie jest to przełom marca i kwietnia. Zabieg należy powtórzyć w okolicach czerwca, natomiast ostatnie nawożenie powinno odbyć się najpóźniej pod koniec sierpnia. Pamiętaj, że znaczenie mają także warunki pogodowe występujące danego dnia. Trawa najlepiej przyjmie wszystkie składniki odżywcze, jeśli jej źdźbła będą suche, a gleba lekko wilgotna.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Jak nawozić trawnik?

Chcesz mieć piękny i zadbany trawnik? Musisz więc regularnie o niego dbać. Przycinanie i nawadnianie jednak nie wystarczy. Aby trawa mi...

Sposób na bujny trawnik, czyli jak nawozić i kiedy

Każdy z nas marzy o ciemnozielonym, bujnym i gęstym trawniku w ogrodzie. Mało kto jednak wie, że prawidłowe jego nawożenie, to...

Jak wybrać kosiarkę?

Stając przed wyborem kosiarki otrzymujemy do dyspozycji kilka ich rodzajów, odpowiedni model znacznie ułatwi pielęgnację trawnika, oraz zapewni wygodną ek...