Trawniki

koszenie trawy porady

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem z bujną i soczyście zieloną trawą, o jej koszenie musimy zadbać już wczesną wiosną, a zakończyć późną jesienią. Tylko regularne skracanie trawnika może przynieść korzystne efekty w postaci niezwykłego, zielonego dywanu.

Kiedy rozpocząć ścinanie trawy?

Najlepiej, kiedy trawa osiągnie wysokość nie większą niż 10 centymetrów. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy ścinać trawy więcej niż o jej 1/3 całkowitej długości, a każde źdźbło ma mieć średnio 6 centymetrów – krótsze mogą uszkadzać inne rośliny i stracić swoje odżywcze wartości.

Co więcej, ścinanie traw na wysokość mniejszą niż 3 centymetry może nawet grozić wypadkiem, bowiem nierzadko kamień może przedostać się do noży.

Jaki sprzęt wybrać?

Wiele zależy od terenu, na jakim porasta trawa. Do tych niewielkich i względnie równych warto wybrać kosiarkę ręczną. Na posesjach o dużej powierzchni lub takiej, gdzie płaszczyzna nie jest idealna, doskonale sprawdzi się kosiarka elektryczna bądź spalinowa – szeroki wybór tego rodzaju sprzętu znajdziemy w sklepach z artykułami wyposażenia ogrodów, na przykład na stronie www.sklepalko.pl.

Na obszarach dużych doskonale sprawdzą się również ridery bądź traktory ogrodowe – trzeba pamiętać, że skoszenie mniej więcej 1000 metrów kwadratowych wiąże się z pieszym pokonaniem około 3 kilometrowego odcinka drogi, nie każdy ma na to czas, chęci i zwyczajnie siły.

Wskazówki dotyczące koszenia trawy

Przede wszystkim trawę należy kosić regularnie. Wylicza się, iż w sezonie wiosennym oraz jesiennym zabieg ten powinien być wykonywany raz w tygodniu, a latem nawet kilka razy w tygodniu. Częstszego ścinania wymagają trawy, które nie rosną w cieniu, a na pewno te, które urosły ponad 2 centymetry ponad optymalną długość. Trawnik, który pozostawiamy na zimę powinien być nieco dłuższy; idealny będzie ten, którego źdźbła osiągają wysokość nawet 10 centymetrów.

Najlepiej trawę kosić w godzinach przedpołudniowych, ale nie porannych – trawa wtedy nie jest już mokra i nie tak wysuszona jak po całym słonecznym dniu (zbyt sucha trawa jest twarda i mało elastyczna) (http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/koszenie-trawy-i-trawnikow-id56.html). Należy pamiętać, by po skończonym koszeniu zebrać odpady trawy – te bowiem mogą gnić w trawniku. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie specjalnego nawozu do trawników, który go użyźni.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Chwasty trawnika – jak z nimi walczyć?

Piękny, intensywnie zielony, równy i pozbawiony chwastów trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Pojawienie się na nim innych gatunków niż trawy sp...

Złote zasady układania kostki brukowej

Powierzchnia z kostki brukowej, czyli popularnego polbruku, to rozwiązanie spotykane na szeroką skalę w budownictwie zarówno komercyjnym jak i prywatnym – ...

A B C trawnika, m.in. zakładanie trawnika, co to jest darniowanie?

Zakładanie trawnika - Etapy Każdy, kto posiada kawałek własnej działki chciałby także posiadać pięknie wyglądający i mocny trawnik. W celu uzyskania sa...