Trawniki

Nawadnianie trawnika i roślin

To co cieszy nas, podczas wakacji nad morzem, nie zawsze korzystne jest dla ogrodu. Upał, pełne nasłonecznienie, temperatury powyżej 30 st. C. to dla roślin wyjątkowo trudny okres. Czym roślina młodsza, tym jej trudniej przetrwać lato. Starsze drzewka, wieloletnie krzewy lepiej sobie radzą w tych niekorzystnych warunkach , choć i one potrzebują wody. Jednak najbardziej narażony na wysokie temperatury jest trawnik, który zazwyczaj jest wizytówką ogrodu. Jak dbać o trawę, gdy w ciągu dnia temperatury sprzyjają raczej dojrzewaniu zbóż niż pielęgnowaniu zielonych roślin?

Odpowiedź jest stosunkowo oczywista - należy dbać o odpowiedniej nawadnianie roślin i trawnika. Abu jednak osiągnąć pożądany efekt, trzeba to wykonywać we właściwy sposób. Podlewanie gdy nam się przypomni lub w czasie największego upału raczej zaszkodzi roślinom, niż poprawi ich kondycję.

W jaki sposób podlewać drzewa,krzewy i rośliny

Drzewa i krzewy podlewany nie za często, raz w tygodniu, można nawet rzadziej. Ważne aby podlewanie było obfite. System korzeniowy odpowiedzialny za dostarczanie wody znajduje się od kilkunastu, do kilkudziesięciu centymetrów pod ziemią, dlatego istotne jest aby woda dostała się do właściwej partii gleby.

Delikatne rośliny dobrze jest opryskać zimną wodą w części zielonej, ale nie powinno się tego robić przy pełnym nasłonecznieniu. Lepiej przeprowadzić całą operację wieczorem, tuż po zachodzie słońca. Pamiętajmy również, że w czasie suszy nie należy nadmiernie stosować nawożenia roślin. Słońce dostarcza wystarczająco dużo składników odżywczych, poza wodą, której rośliny potrzebują z zewnątrz. O ile większe rośliny wytrzymają nawet dwutygodniowy wyjazd na urlop, trawa może już sobie z tym nie poradzić.

Nawadnianie trawnika

Trawnik wymaga znacznie więcej uwagi, a to głownie on sprawia że nasz ogród jest ostoją zieleni, spokoju, emanuje atmosferą relaksu. O ileż więcej radości sprawia położenie leżaka na soczystej zielonej trawie, aniżeli na rozgrzanych płytach tarasu. Aby móc w pełni cieszyć się naturalnym dywanem, konieczna jest znajomość potrzeb trawy. Trawa posiada system korzeniowy na głębokości 10 - 15 centymetrów, dlatego podobnie jak przy drzewkach i krzewach, podlewanie powinno być obfite ale i regularne. Przy największych upałach podlewać powinniśmy znacznie częściej: codziennie, lub co drugi dzień. Również nie należy podlewać w ciągu dnia, raczej po zachodzie słońca. Podlewajmy trawnik sekcjami, równomiernie po kilkanaście minut, tak aby woda dostała się do korzenia trawy. Pamiętajmy, że chwasty mają system korzeniowy tuż pod ziemią i podlewanie krótkotrwałe zasila jedynie szkodniki.

W czasie upałów nie powinniśmy kosić trawy zbyt krótko, pozwólmy jej trochę podrosnąć, gdyż właśnie w liściach przechowuje wodę, dzięki której lepiej wytrzymuje upały. Podnieśmy więc poziom koszenia o 2-3 centymetry. Pamiętajmy również o regularnym jednak nieobfitym posypywaniu nawozu do trawników, aby dostarczać mikroelementy niezbędne dla utrzymania zielonego koloru liści.

Pielęgnacja ogrodu w czasie upałów wymaga systematycznych i niekiedy kosztownych nakładów, ale odwdzięcza się kolorystyką, atmosferą i zapachem świeżości. Dla posiadaczy dużych ogrodów polecamy zainwestować w system nawadniania (rozpylacze) z pełną automatyką (automatyczna dawka wody o wybranych porach), co w dłuższej perspektywie pozwoli nawet zaoszczędzić wodę i uniknie wysuszeniu roślin.

Nawadnianie - to zadanie również w pełni uzasadnione ekonomicznie. Regeneracja spalonego trawnika, wymiana zeschniętych drzew, usuwanie chwastów z trawnika zazwyczaj kosztuje dużo więcej niż regularne podlewanie i nawożenie.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Samodzielne układanie kostki brukowej

Aby ułożyć kostkę brukową na naszej posesji, najpierw musimy zastanowić się jakie ma być przeznaczenie placu z kostki, czy będzie to...

Obrzeża chodnikowe jako narzędzie porządkowania przestrzeni

Stara prawda, że małe jest piękne, ma zastosowanie w wielu aspektach naszego życia. Często małe rzeczy, delikatne detale i drobiazgi sp...

Jak dobrać kostkę brukową?

Wybór właściwej nawierzchni do wymarzonego ogrodu naprawdę ma znaczenie - będziesz mieć z nią do czynienia przez długi czas. Dobrze wy...