Piękny trawnik to w dużej mierze zasługa właściwej pielęgnacji, do której należy właściwe nawożenie. Zabieg ten pochłania sporo czasu i pieniędzy. Dobrze więc, by w 100% odpowiadał potrzebom trawnika przez cały sezon i mógł być wykorzystany w sposób jak najbardziej ekonomiczny. Sprawdźmy, jak wybrać nawóz do trawy, by nie przepłacać, nie zaszkodzić środowisku i uzyskać piękną, zdrową zieleń.
Potrzeby trawnika
Pierwsza rzecz, którą należy uwzględnić przy zakupie nawozu, to potrzeby trawy. Tuż po zimie trawnik potrzebuje składników odżywczych, które pobudzą go do wzrostu i nadadzą źdźbłom intensywny zielony kolor. Z tego względu oprócz azotu i potasu, nawóz wiosenny powinien zawierać pokaźną dawkę fosforu. Latem warto użyć nawozu zawierajacego bardzo dużo azotu, gdyż wspomaga on odpornośc na suszę. Jesienne nawożenie trawnika jest tematem nieco kontrowersyjnym. Jest grono zwolenników redukowania azotu w nawozie jesiennym, jako że trawa wchodzi w okres zimowego uśpienia. Ewa Adamek z portalu grasslandfarms.pl popiera i praktykuje zasadę wręcz przeciwną, która polega na stosowaniu nawozu jesiennego bogatego w azot i potas. Pomimo tego, iż nadziemna, zielona częśc trawnika późną jesienią zwalnia przyrost, system korzeniowy kontynuje wzrost i wzmożona dawka azotu pomaga trawnikowi przetrwać mrozy i zimową suszę.
Sposób nawożenia
Wielu właścicieli trawnika kierując się przyzwyczajeniami sięga po tradycyjne nawozy rozpuszczalne. Trawa rośnie po nich szybko i gwałtownie. – Dużo lepiej z potrzebami trawy radzi sobie nawóz wolno działający. Składniki odżywcze uwalniane są stopniowo, bo ma on specjalną granulowaną strukturę chronioną otoczką. Nie ma niebezpieczeństwa go wypłukania go przez deszcz, czy zbyt intensywne podlewanie. Taki nawóz wystarczy stosować raz na 2-3 miesiące, a roślina sama pobierze taką ilość potrzebnych składników, ile może w danym momencie przyswoić – wyjaśnia Ewa Adamek z portalu grasslandfarms.pl.
Nawóz wolno działający jest nie tylko bardziej opłacalny pod względem finansowym, bo używa się go rzadziej. Sposób działania takich produktów jest też bardziej korzystny dla roślin i środowiska. W odróżnieniu od tradycyjnych mieszanek resztki niewykorzystanego nawozu nie spływają do wód gruntowych, co jest szkodliwe dla żyjących w nich roślin i zwierząt.
Narzędzia ogrodnika
By wykorzystanie nawozu było najbardziej ekonomiczne i korzystne dla roślin, dobrze jest też zakupić siewnik do nawozu. Przy większych powierzchniach znacznie skraca to czas niezbędny do jego rozsypania. – Przydaje się też na trawnikach o mniejszych gabarytach, bo dzięki regulacji dawkowania można precyzyjnie ustawić dawkę nawozu na metr kwadratowy. – dodaje E. Adamek (grasslandfarms.pl)
Właściwej pielęgnacji trawnika każdy może się nauczyć. Specjaliści podkreślają, że piękna trawa to przede wszystkim systematyczna pielęgnacja. Prace ogrodowe wymagają sporo czasu i środków. Warto wiec wybierać uznane i polecane nawozy, by nie narażać się na ich marnotrawstwo i stratę pieniędzy, a także zmarnowaną pracę.
Dlaczego aerator to rozwiązanie gdy chcemy pięknego trawnika?Dbanie o piękny trawnik, to nie tylko podlewanie go i regularne koszenie. Trawa, która jest intensywnie eksploatowana wymaga też napowietrzenia, cz... |
A B C trawnika, m.in. zakładanie trawnika, co to jest darniowanie?Zakładanie trawnika - Etapy Każdy, kto posiada kawałek własnej działki chciałby także posiadać pięknie wyglądający i mocny trawnik. W celu uzyskania sa... |
Wszystko o prawidłowym koszeniu trawyJeśli chcemy cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem z bujną i soczyście zieloną trawą, o jej koszenie musimy zadbać już wc... |