Trawniki

Zakładanie trawnika - Etapy

Każdy, kto posiada kawałek własnej działki chciałby także posiadać pięknie wyglądający i mocny trawnik. W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów wizualnych i technicznych, powinniśmy przestrzegać głównych zasad i zachować kolejność wykonywania podejmowanych działań podczas prac. Pierwszym etapem, aby założyć trawnik jest spulchnienie ziemi,  bowiem może być zbita, co spowoduje brak wzrostu trawy, korzenie nie przebiją się do wilgotnej warstwy. Kolejnym etapem przed wysiewem trawy jest nawożenie ziemi. W tym celu najlepiej użyć obornika, kompostu lub torfu ogrodowego. Następnie możemy wysiać trawę. Za najlepszą porę do tego rodzaju czynności uważana jest wczesna wiosna lub przełom sierpnia i września. Jeśli zaś mamy trawnik wyhodowany wcześniej, to kładziemy go w maju lub czerwcu albo na przełomie sierpnia i września. Nowo posianą trawę powinniśmy podlewać przez pierwszych 14 dni, oczywiście jeśli nie pada deszcz.

W tym okresie przeciwwskazana jest wszelka eksploatacja trawnika, co równoznaczne jest z zakazem po nim chodzenia. Po około miesiącu wzrosłą trawę należy zasilić nawozem azotowym, a następnie podlać. Najlepiej nawozić trawnik 3 - 4 razy w następujących miesiącach: w kwietniu, maju, czerwcu i sierpniu. Po okresie zimowym trzeba dokładnie wygrabić trawnik z pozostałych zeschłych liści i traw. Trawę kosimy zawsze na jednakowym poziomie, a potem dokładnie grabimy.

Darniowanie

Darniowanie jest najszybszą metodą zakładania trawnika, ponieważ polega na rozwijaniu gotowej rolki. Jednak, aby proces przebiegł  bez żadnych komplikacji, musimy poznać kilka istotnych informacji. Zakładanie trawnika metodą przenoszenia darni jest bardzo często stosowane przy zabezpieczaniu skarp, a także na murawach ozdobnych i sportowych.

Wybierając darń do założenia trawnika trzeba zwrócić uwagę na jej zawartość, odporność na rozmywanie, prawidłowe ukorzenienie roślin, zachwaszczenie oraz grubość pasa darni. Na czas transportu rolki darni powinny być zabezpieczone wilgotną włókniną, aby zapobiec wysychaniu korzeni. W chłodne dni wiosenne i jesienne darń zwinięta w rolki może być składowana w zacienionym miejscu przez dwie doby. Pozyskiwać darń ze stanowisk naturalnych można tylko wtedy, gdy teren jest przeznaczony pod inwestycje, a znajdująca się tam darń zostanie i tak zniszczona. Jeżeli chodzi o glebę pod trawnik z darni, przygotowania są podobne jak w przypadku trawników zakładanych przez wysiew nasion, z tym że jej poziom powinien być obniżony o grubość darni.

Technika darniowania:

  • Płaty darni układa się ręcznie lub wykorzystuje do tego odpowiednie maszyny rozwijające darń.
  • Wzór ich połączeń powinien przypominać wzór muru z cegły (układ mijankowy). Krawędzie powinny ciasno przylegać, ale nie nachodzić na siebie.
  • Ułożoną darń należy podlać i docisnąć do podłoża lekkim wałem. Zrośnięcie darni rozpoczyna się już po kilku dniach.
  • Należy również wiedzieć, że układając płaty darni na pochyłych skarpach, trzeba zabezpieczyć je przed osuwaniem za pomocą drewnianych kołków.
  • Darń można układać przez cały sezon wegetacyjny, należy jednak unikać dni z wysokimi temperaturami oraz okresu późnojesiennego, kiedy prawidłowe przyrośnięcie darni do podłoża nie jest możliwe.
  • Za pomocą metody darniowania pomimo większych kosztów od tradycyjnego zakładania trawnika, można szybko uzyskać efekt pięknego i gotowego trawnika.
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Jak założyć trawnik jesienią? Poradniki krok po kroku

Zadbany trawnik w kolorze soczystej zieleni na każdym robi ogromne wrażenie. Nie tylko wpływa na efekt wizualny całego ogrodu, ale te...

Wszystko o prawidłowym koszeniu trawy

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem z bujną i soczyście zieloną trawą, o jej koszenie musimy zadbać już wc...

A B C trawnika, m.in. zakładanie trawnika, co to jest darniowanie?

Zakładanie trawnika - Etapy Każdy, kto posiada kawałek własnej działki chciałby także posiadać pięknie wyglądający i mocny trawnik. W celu uzyskania sa...