Trawniki

Aby założyć trawnik na początek należy spulchnić ziemię, bowiem może być ona zbita, co spowoduje, iż trawa nie wzrośnie, korzenie nie przebiją się do wilgotnej warstwy. Kolejną sprawą przed wysiewem trawy jest nawożenie ziemi. Najlepiej zrobić to obornikiem, kompostem czy torfem ogrodowym. Następnie możemy wysiać trawę. Najlepszą porą do tego rodzaju czynności jest wczesna wiosna lub przełom sierpnia i września. Jeśli zaś mamy trawnik wyhodowany wcześniej, to kładziemy go w maju lub czerwcu albo na przełomie sierpnia i września. Nowo posianą trawę powinniśmy podlewać przez pierwszych 14 dni, oczywiście jeśli nie pada deszcz.

Nie wolno oczywiście w tym okresie chodzić po naszym trawniku. Po około miesiącu wzrosłą trawę należy zasilić nawozem azotowym, a następnie podlać. Najlepiej nawozić trawnik 3 - 4 razy w następujących miesiącach: w kwietniu, maju, czerwcu i sierpniu. Po okresie zimowym trzeba dokładnie wygrabić trawnik z pozostałych zeschłych liści i traw. Trawę kosimy zawsze na jednakowym poziomie, a potem dokładnie grabimy.

Darniowanie

Darniowanie jest najszybszą metodą zakładania trawnika, ponieważ polega na rozwijaniu gotowej rolki. Jednak aby udało nam się to bez żadnych komplikacji, musimy poznać kilka istotnych informacji. Zakładanie trawnika metodą przenoszenia darni jest bardzo często stosowane przy zabezpieczaniu skarp, a także na murawach ozdobnych i sportowych.

Wybierając darń do założenia trawnika trzeba zwrócić uwagę na jej zawartość (odporność na rozmywanie), prawidłowe ukorzenienie roślin, zachwaszczenie oraz grubość pasa darni. Na czas transportu rolki darni powinny być zabezpieczone wilgotną włókniną, aby zapobiec wysychaniu korzeni. W chłodne dni wiosenne i jesienne darń zwinięta w rolki może być składowana w zacienionym miejscu przez dwie doby. Pozyskiwać darń ze stanowisk naturalnych można tylko wtedy, gdy teren jest przeznaczony pod inwestycje, a znajdująca się tam darń zostanie i tak zniszczona. Jeżeli chodzi o glebę pod trawnik z darni, przygotowuje się ją tak samo jak w przypadku trawników zakładanych przez wysiew nasion, z tym że jej poziom powinien być obniżony o grubość darni.

Technika darniowania:

  • Płaty darni układa się ręcznie lub wykorzystuje do tego odpowiednie maszyny rozwijające darń.
  • Wzór ich połączeń powinien przypominać wzór muru z cegły (układ mijankowy). Krawędzie powinny ciasno przylegać, ale nie nachodzić na siebie.
  • Ułożoną darń należy podlać i docisnąć do podłoża lekkim wałem. Zrośnięcie darni rozpoczyna się już po kilku dniach.
  • Należy również wiedzieć, że układając płaty darni na pochyłych skarpach, trzeba zabezpieczyć je przed osuwaniem za pomocą drewnianych kołków.
  • Darń można układać przez cały sezon wegetacyjny, należy jednak unikać dni z bardzo wysokimi temperaturami oraz okresu późnojesiennego, kiedy prawidłowe przyrośnięcie darni do podłoża nie jest możliwe.
  • Za pomocą metody darniowania można bardzo szybko doczekać się gotowego trawnika.
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Jak pielęgnować trwanik?

Trawniki, Nawierzchnie

Aeracja, wertykulacja, piaskowanie - Zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Aby prawidłowo pielęgnować nasz trawnik powinniśmy pamiętać o trzech pojęciach: wertykulacja, aeracja i piaskowanie trawnika. Często zdarza się, że pamiętamy ty...

Samodzielne układanie kostki brukowej

Aby ułożyć kostkę brukową na naszej posesji, najpierw musimy zastanowić się jakie ma być przeznaczenie placu z kostki, czy będzie to...

Złote zasady układania kostki brukowej

Powierzchnia z kostki brukowej, czyli popularnego polbruku, to rozwiązanie spotykane na szeroką skalę w budownictwie zarówno komercyjnym jak i prywatnym – ...