Trawniki

Aeracja trawnika za pomocą wideł

Aby prawidłowo pielęgnować nasz trawnik powinniśmy pamiętać o trzech pojęciach: wertykulacja, aeracja i piaskowanie trawnika. Często zdarza się, że pamiętamy tylko o koszeniu, nawożeniu i podlewaniu.

Aeracja trawnika - nakładki z kolcami na buty

Aeracja - jak wykonać, co to jest?

Aeracja czyli napowietrzanie to zabieg , który napowietrza i rozluźnia glebę. Stosując aerację zwiększamy elastyczność trawnika, a wzrost trawy jest pobudzony, korzenie stają się mocniejsze, a poprawie ulega wnikanie wody i nawozów. Zabieg ten regeneruje trawnik, a podstawowa odporność na deptanie ulega znacznemu polepszeniu.

Najprostszym sposobem jest nakłucie trawnika przy pomocy wideł, butów posiadających specjalną podeszwę z kolcami lub nakładek kolczastych na buty. Czynności tej mogą również posłużyć specjalne walce z kolcami. Powyższe narzędzia wykorzystujemy gdy nasz trawnik nie posiada dużej powierzchni. Jeśli jednak posiadamy znacznych rozmiarów ogród z trawnikiem powinniśmy użyć urządzenia zwanego aeratorem.

Jak często stosować aerację trawnika?

Zabieg aeracji powinniśmy powtórzyć przynajmniej dwa razy w roku. Odpowiednimi porami będą wczesna wiosna i późne lato. W pierwszym roku, w którym zakładamy trawnik aeracji nie stosujemy. Jeśli eksploatacja trawnika jest znacząca, zabieg możemy powtarzać częściej niż dwa razy do roku. Objawami, które ukierunkują nas do wykonania tego zabiegu to między innymi nieznaczne wsiąkanie wody w czasie opadów jak i podlewania, jak również rychłe żółknięcie trawnika w czasie suszy.

Przygotowanie do aeracji trawnika

Przed dokonaniem aeracji powinniśmy skosić trawnik na wysokość 2 do 3 cm, a następnie podlać go. Następnie czekamy, aż trawnik będzie suchy. Aeracja nie powinna przekraczać głębokości 8-10cm.

Co to jest wertykulacja trawnika?

Terminem tym, określamy pionowe cięcie darni. Proces służy zlikwidowaniu obumarłych elementów roślin. Proces wertykulacji daje lepsze dotarcie wody, światła i tlenu do trawnika. Dzięki wertykulacji trawnika pozbędziemy się również chwastów.

Czym wykonać wertykulację trawnika?

Wertykulator ręczny lub mechaniczny to odpowiednie narzędzie do tego zabiegu. Wertykulator mechaniczny spalinowy lub mechaniczny to urządzenie będące wałkiem z obracającymi się na nim nożami. Po dokonaniu zabiegu wertykulacji trawnik przez krótki czas będzie wydawał się w złym stanie, jednak regeneracja nastąpi szybko, a po tym procesie trawnik nabierze pięknego wyglądu.

Jak często stosować wertykulację trawnika?

odpowiednią porą na przeprowadzenie wertykulacji jest wczesna wiosna, zaraz po pierwszym skoszeniu trawnika. Przeważnie pierwszej wertykulacji dokonujemy po trzecim roku założenia trawnika.

Piaskowanie trawnika

Rozrzucanie piasku po trawniku określamy terminem piaskowania trawnika. Piaskowanie sprawia powstawanie nowych korzeni, rozłogów i pędów.
Dzięki temu zabiegowi ulega znacznej poprawie przepuszczalność gleby i rozluźnia ją. Dzięki piaskowaniu trawnik staje się elastyczny, a nierówności zanikają.

Jaki piasek do piaskowania trawnika?

Piasek powinien być suchy, co daje możliwość równomiernego rozprowadzenia po trawniku. Odpowiednią wielkością tzw. granulacja piasku to od 0,5 do 0,8 mm.

Przy powierzchni 100 m2 powinniśmy zużyć około 0,1-0,15 m3 piasku, rozrzuconego łopatą. Kolejny krok to równomierne rozprowadzenie przy pomocy grabi. Zabieg piaskowania trawnika przeprowadzamy po aeracji i wertykulacji.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Odchwaszczanie trawnika

Chwasty na trawniku można skutecznie zwalczyć tylko wówczas, gdy znajdują się w fazie aktywnego wzrostu, czyli najczęściej późną wiosną i wc...

Chwasty trawnika – jak z nimi walczyć?

Piękny, intensywnie zielony, równy i pozbawiony chwastów trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Pojawienie się na nim innych gatunków niż trawy sp...

3 zasady, dzięki którym trawnik przetrwa zimę, a wiosną zachwyci nas swoim pięknem

Jeśli chcesz, aby Twój trawnik wiosną zachwycił Cię swoim pięknem, nie możesz zapomnieć o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim murawa pr...