Owoce, Drzewa owocowe do ogrodu - Informacje, Porady, Uprawa, Pielęgnacja

Owoce

kwiaty świdośliwa

Świdośliwa jest często spotykaną rośliną w przydomowych sadach i ogrodach. Jest ona ceniona zarówno ze względów ozdobnych jak i zdrowotnych. Owoce świdośliwy zawierają cenne dla organizmu substancje: wapno, magnez, żelazo, pektyny oraz flawonoidy. Dzięki temu owoce wspomagają prace układu mięśniowego i nerwowego. Wpływają także na poprawę krążenia oraz wspomagają trawienie.

Więcej…

Owoce

Truskawki - uprawa

Zapomnij o kupnych truskawkach. Truskawki wyhodowane samemu są znacznie lepsze, a dzięki tym 12 wskazówkom twoje truskawki będą lepsze niż najlepsze.

Więcej…

Owoce

Jabłoń

W Polsce drzewka owocowe pod uprawy to rodzaj produktów stosowany w celu dalszego nasiennictwa lub też bezpośredniej konsumpcji. Hodowla owoców w swoim ogrodzie lub w sadach wymaga doświadczenia. Sadzonki drzew owocowych dostępne są bez problemu do zakupienia w szkółce drzewek owocowych. Można w niej wybierać różne drzewa owocowe czy krzewy owocowe i skorzystać z wielu rodzaju roślin. Jak jednak sadzić drzewa owocowe? Dlaczego korzystamy ze szkółek? Jak sadzić jabłonie? Czym są właściwie drzewa kolumnowe zyskujące popularność w sadownictwie?

 

Więcej…

Owoce

drzewa owocowe do ogrodu (jabłoń)

Coraz częściej w ogrodach, na tarasach, na balkonach pojawiają się drzewka kolumnowe. To świetna opcja w mniejszych przestrzeniach. Całość prezentuje się elegancko, zachwyca formą, a owoce przykuwają uwagę. Przede wszystkim tego typu rośliny mają obwód wynoszący maksymalnie 80 cm. Owocują krótko, a pędy są skierowane równolegle. To sprawia, że są idealne do małych ogrodów.

 

Więcej…

Owoce

sadzonki, drzewa owocowe

Sadzonki drzew owocowych kupuje się jesienią lub wiosną. Teraz jest doskonały moment na taki zakup. Warto jednak uważnie wybierać miejsce, w których planujesz zrobić takie zakupy. Profesjonalne szkółki drzew owocowych są gwarantami najwyższej jakości roślin i to właśnie tam najlepiej kupować sadzonki.

Czym kierować się przy zakupie sadzonek drzew owocowych?

Jak ocenić jakość sadzonki?

Jakie odmiany sadzonek drzew owocowych wybierać?

Gdzie kupować sadzonki?

Więcej…

Owoce

Agrest

Agrest rośnie dziko w południowej i środkowej Europie oraz na Kaukazie. Jego owoce zawierają m.in. cukry, witaminę C i pektyny. Agrest jest smaczną rośliną wykorzystywaną do ciast i kompotów, ale wielu ogrodników rezygnuje z jego uprawy. Dzieje się tak ze względu na dużą wrażliwość rośliny na amerykańskiego mączniaka agresty - niezwykle uciążliwą chorobę grzybiczną. Jednak staranne i uważne przycinanie pędów zapobiegnie wniknięciu mączniaka przez ranki w gałęziach. Obecnie dostępnych jest wiele odmian odpornych na atak mączniaka. Niewątpliwym atutem agrestu jest jego odporność na mróz i dużą plenność. Dovrze wyrośnięty krzew będzie owocował przez 8-10 lat. Owoce są duże, żółtozielone lub nawet czerwone.

 

Agrest sadzimy późną jesienią lub na wiosnę. Pęd umieszczamy w ziemi 5-10 cm głębiej niż rósł w szkółce.

Agrest ma duże wymagania wodne. Aby owoce nabrały masy, potrzebują podlewania. Wiosenne ściółkowanie skutecznie zatrzyma wilgoć w glebie.

Więcej…

Owoce

Ananas jadalny - uprawa

Chociaż ananas wytwarza fioletowo-niebieski kwiat, a następnie owoc, zwykle wykorzystuje się go jako liściastą roślinę doniczkową. Jego dynamiczna forma dobrze kontrastuje z innymi roślinami i znakomicie wygląda w nowoczesnym wnętrzu. W łagodnym klimacie ananas może rosnąć na dworze jako imponująca roślina w większej donicy lub pojedynczo, przy schodach. Liście dojrzałych okazów mogą osiągać 90 cm długości, ale większość ma bardziej umiarkowane rozmiary i liście długości około 60 cm. Ta odmiana ma piękne liście z pasami barwy kości słoniowej, które są często delikatnie obrzeżone różem. Ananas jadalny należy do naziemnych ananasowatych i ma trzyletni cykl życiowy, kończący się produkcją kwiatu i owocu. Odrośla tworzące się przy starzejącej się roślinie można ukorzenić.

temperatura rośliny, portal ogrodniczy, rośliny, kwiaty, ogród portal

 

Temperatura

Potrzebuje w zimie minimalnej temperatury 15°C. W okresie wzrostu najlepsze jest około 21°C. Jeśli temperatury wzrosną powyżej 24°C, pamiętajmy o dobrej wentylacji bez zbędnych przeciągów.

Więcej…

Owoce

Borówka amerykańska

Borówka Amerykańska ma bardzo specyficzne wymagania siedliskowe. Dlatego jeśli nie mamy w ogrodzie ziemi odpowiadającą im należy stworzyć te warunki.

Więcej…

Owoce

Ananas

Ananas - roślina jadalna (Ananas comosus (L.) Merr.) zwany również ananasem właściwym to gatunek rośliny uprawnej, należący do bylin z rodziny bromeliowatych. W stanie dzikim występuje w Brazylii.

Więcej…

Owoce

Zdrowe i piękne owoce z własnego ogrodu to szczególna nagroda za całoroczne dbanie o rośliny. Każdy ogrodnik pragnie uzyskać zarówno piękne jak i zdrowe produkty, które ze smakiem będzie mógł spożywać wraz z całą rodziną. Jak zatem bezpiecznie dla zdrowia i skutecznie nawozić krzewy owocowe?

Nawożenie krzewów owocowych
Truskawki i poziomki to rośliny spotykane w większości ogrodów. Charakteryzują się średnimi wymaganiami w zakresie jakości gleby i jej zasobności w składniki mineralne, jednakże warto je nawozić po to, aby uzyskać gwarancję pięknych i zdrowych owoców.

Więcej…

Owoce

Aronia

Aronia czarnoowocowa (A.melanocarpa) często spotykana pod nazwą jarzębina czarna. Jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym gatunkiem. Tworzy niewielkie krzewy od 0,5 do 1 m. Liście są eliptyczne lub odwrotnie jajowate, kora starszych pędów - brązowo-szara.

Więcej…

Owoce

Aronia czerwonoowocowa

Aronia czerwonoowocowa (A.arbutifolia) jest najładniejsza jako gatunek ozdobny, ale i najtrudniejsza w uprawie. Osiąga ona wysokość 1,5 do 2 m. Ma drobne, eliptyczne lub jajowate liście o dł od 4 do 8 cm. W sezonie są one matowo-ciemnozielone, od spodu szarofilcowate. Jesienne przebarwienie nadaje im kolor ognistoczerwony, do pomarańczowego. Jednak aby się ładnie wybarwiły potrzebują słonecznego stanowiska. Kwiaty zwykle o średnicy do 1 cm, białe lub białoróżowe zebrane są w baldachogrona, kwitnie w maju do czerwca. Owoce wielkości grochu są koloru żywoczerwonego, późno dojrzewają i długo, bo aż do grudnia pozostają na krzewach.

Więcej…

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Warzywnik zamiast rabaty kwiatowej

Nie tylko rabaty kwiatowe pięknie wyglądają. Odpowiednio dobrane warzywa potrafią stworzyć równie ciekawe kompozycję. Kto powiedział, że warzywnik nie może up...

Ogólna charakterystyka i klasyfikacja warzyw

Warzywa to rośliny zielne, których różne ich części używamy jako po...

Jakie drzewka wybrać do ogrodu?

Coraz częściej w ogrodach, na tarasach, na balkonach pojawiają się drzewka kolumnowe. To świetna opcja w mniejszych przestrzeniach. Całość prezentuje si...