Owoce

Agrest

Agrest rośnie dziko w południowej i środkowej Europie oraz na Kaukazie. Jego owoce zawierają m.in. cukry, witaminę C i pektyny. Agrest jest smaczną rośliną wykorzystywaną do ciast i kompotów, ale wielu ogrodników rezygnuje z jego uprawy. Dzieje się tak ze względu na dużą wrażliwość rośliny na amerykańskiego mączniaka agresty - niezwykle uciążliwą chorobę grzybiczną. Jednak staranne i uważne przycinanie pędów zapobiegnie wniknięciu mączniaka przez ranki w gałęziach. Obecnie dostępnych jest wiele odmian odpornych na atak mączniaka. Niewątpliwym atutem agrestu jest jego odporność na mróz i dużą plenność. Dovrze wyrośnięty krzew będzie owocował przez 8-10 lat. Owoce są duże, żółtozielone lub nawet czerwone.

 

Agrest sadzimy późną jesienią lub na wiosnę. Pęd umieszczamy w ziemi 5-10 cm głębiej niż rósł w szkółce.

Agrest ma duże wymagania wodne. Aby owoce nabrały masy, potrzebują podlewania. Wiosenne ściółkowanie skutecznie zatrzyma wilgoć w glebie.


Krzewy wymagają dobrze zdrenowanej, zatrzymującej wilgoć gleby ilastej. Roślina najlepiej rośnie w ciężkim, kwaśnym (pH 4,5-6,5) podłożu. Przed sadzeniem warto dodać do gleby przegniłej materii organicznej, na wiosnę odżywki azotowej, a jesienią - potasowej.
Agrest przycinamy na wiosnę. Na jednym krzewie dogodnie mieć pędy jedno-, dwu- i trzyletnie. Dzięki temu roślina będzie wydawała więcej smaczniejszych owoców. Pędy główne skracamy do około 20 cm, natomiast gałązki boczne do 7,5 cm. Należy usuwać pędy krzyżujące się w środku krzewu oraz stare i chore. Inaczej formujemy agrest pienny. Koronie trzeba nadać pokrój kulisty lub lekko zwisający.

Agresty łatwo rozmnożyć przez sadzonki zdrewniałe, ale lepiej kupić nowe rośliny ze szkółek.

Brzęczak porzeczkowy może ogołocić krzewy z liści w jedną noc. Larwy brzęczyka żerują od środka krzewu, warto więc uważnie przyglądać się roślinie.
Amerykański mączniak agresty atakuje pędy i owoce. Objawia się jako biały nalot. Porażone pędy wycinamy, a pierwszy oprysk środkiem grzybobójczym wykonujemy 2 tygodnie po kwitnieniu.

Brązowe brzegi na liściach są znakiem, że roślinie brak potasu. Trzeba podsypać odpowiedni nawóz.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Szykujemy wrześniowe wysiewy. Skarby z własnego ogródka

Jeśli jesteście amatorami surówek i koktajli warto pomyśleć o zorganizowaniu własnego ogródka. Nawet w warunkach miejskich często mamy przy domu al...

Warzywnik zamiast rabaty kwiatowej

Nie tylko rabaty kwiatowe pięknie wyglądają. Odpowiednio dobrane warzywa potrafią stworzyć równie ciekawe kompozycję. Kto powiedział, że warzywnik nie może up...

Podstawowe informacje o aronii czerwonoowocnej

Aronia czerwonoowocowa (A.arbutifolia) jest najładniejsza jako gatunek ozdobny, ale i najtrudniejsza w uprawie. Osiąga ona wysokość 1,5 do 2 ...