Owoce

Ananas jadalny - uprawa

Chociaż ananas wytwarza fioletowo-niebieski kwiat, a następnie owoc, zwykle wykorzystuje się go jako liściastą roślinę doniczkową. Jego dynamiczna forma dobrze kontrastuje z innymi roślinami i znakomicie wygląda w nowoczesnym wnętrzu. W łagodnym klimacie ananas może rosnąć na dworze jako imponująca roślina w większej donicy lub pojedynczo, przy schodach. Liście dojrzałych okazów mogą osiągać 90 cm długości, ale większość ma bardziej umiarkowane rozmiary i liście długości około 60 cm. Ta odmiana ma piękne liście z pasami barwy kości słoniowej, które są często delikatnie obrzeżone różem. Ananas jadalny należy do naziemnych ananasowatych i ma trzyletni cykl życiowy, kończący się produkcją kwiatu i owocu. Odrośla tworzące się przy starzejącej się roślinie można ukorzenić.

temperatura rośliny, portal ogrodniczy, rośliny, kwiaty, ogród portal

 

Temperatura

Potrzebuje w zimie minimalnej temperatury 15°C. W okresie wzrostu najlepsze jest około 21°C. Jeśli temperatury wzrosną powyżej 24°C, pamiętajmy o dobrej wentylacji bez zbędnych przeciągów.

nawadnianie roślin, podlewanie kwiatów roślin

 

Nawadnianie, podlewanie

W okresie wzrostu podajemy dużo wody. Pomiędzy podlewaniami podłoże musi wyschnąć. W zimie (i w okresach chłodu) podlewamy oszczędnie, wodą wolną od wapnia. Roślina ma bardzo mały system korzeniowy i zbyt dużo wody może powodować gnicie korzeni.

nawożenie, nawóz, portal ogrodniczy, informacje o roślinach, kwiatach

 

Nawożenie

W lecie nawozimy co tydzień, stosując nawóz bogaty w potas. Pomoże on zachować liściom wyraźne barwy i nie spowoduje wybujałego, słabego przyrostu.

nasłonecznienie roślin, oświetlenie roślin, kwiaty, portal ogrodniczy

 

Nasłonecznienie, oświetlenie

Maksymalny przyrost uzyskamy, zapewniając roślinie jak najwięcej światła. W słabym oświetleniu wzory na liściach zbledną.

przegląd ogrodniczy, wilgotność, wilgoć roślin, kwiaty, ogrody

 

Wilgotność

W ciepłe dni, wczesnym rankiem zraszamy okazy rosnące w domu. Liście powinny wyschnąć, nim ananas zostanie wystawiony na słońce. Używamy letniej wody.

przesadzanie, przekwitanie roślin

 

Przesadzanie, przekwitanie

Stosujemy gliniaste, odwapnione podłoże. Sadzimy odrośla, gdy tylko roślina macierzysta obumrze. Jeśli ananas dobrze przyrasta, przesadzamy go w połowie cyklu wegetacyjnego (w marcu lub kwietniu). Nie ugniatamy nadmiernie podłoża i nie sadzimy w zbyt dużej doniczce.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

10 sposobów na pomidory w szklarni. Problemy, przyczyny, rozwiązania

Jeśli pojawią się problemy podczas uprawy pomidorów w szklarni, zwykle istnieje bardzo poważny powód, takiego stanu rzeczy. Dlatego często istnieje sp...

Agrest

Agrest rośnie dziko w południowej i środkowej Europie oraz na Kaukazie. Jego owoce zawierają m.in. cukry, witaminę C i pe...

Aronia czarnoowocowa - Uprawa

Aronia czarnoowocowa (A.melanocarpa) często spotykana pod nazwą jarzębina czarna. Jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym gatunkiem. Tworzy niewielkie krzewy od...