Warzywa

Szparagi

Szparag jest rośliną południowoafrykańską uprawianą w warunkach domowych. Należy jej zapewnić słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Do uprawy szparagu stosuje się uniwersalną ziemię doniczkową oraz wieloskładnikowe nawozy do roślin o zielonych liściach.

Szparag jest rośliną domową o charakterystycznych igiełkowatych liściach. Wymaga umiarkowanie wilgotnej ziemi, regularnego podlewania oraz systematycznego nawożenia od wiosny do jesieni. Rośliny tej nie należy stawiać w miejscach zacienionych, gdyż może gubić liście.

Szparag - charakterystyka

Szparag, czyli Asparagus, jest rośliną pochodzącą z Południowej Afryki przeznaczoną do wnętrz. Posiada liczne, drobne, ozdobne i igiełkowate liście tworzące efektowne pióropusze. Szparag należy do roślin liliowatych. Łodygi szparagu hodowanego w warunkach domowych mogą osiągać nawet do 100 cm wysokości. Asparagus jest rośliną wieloletnią o charakterystycznym krzaczastym i rozłożystym pokroju.

Szparag - uprawa i pielęgnacja

Szparag jest rośliną lubiącą ciepłe pomieszczenia, ale można go również uprawiać w nieco niższych temperaturach. Preferuje stanowiska słoneczne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Zbyt duża ilość słońca powoduje żółknięcie i opadanie liści. Szparag nie powinien być uprawiany w miejscach zacienionych, gdyż w takich warunkach grubi swoje okazałe i dekoracyjne liście oraz przestaje rosnąć. Szparag wymaga regularnego i obfitego podlewania, zwłaszcza latem w okresie intensywnego wzrostu. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża, ponieważ przyczynia się to do utraty ulistnienia. Należy jednak pamiętać, że gleba po uprzednim podlaniu musi przeschnąć. W zimie intensywność podlewania można ograniczyć. W okresie od wiosny do jesieni konieczne jest systematyczne nawożenie asparagusa - co dwa tygodnie, za pomocą wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do roślin o zielonych liściach dostępnych w każdym centrum ogrodniczym. W uprawie szparagu stosować można uniwersalną ziemię do roślin doniczkowych. Asparagusa zaleca się corocznie przesadzać do nieco większej doniczki, aby nie ograniczać jego wzrostu. Pędy stare i pożółkłe oraz chore korzenie należy usuwać. Szparag można rozmnażać przez wysiew nasion, najlepiej w okresie od października do lutego. Zastosowanie ma również rozmnażanie szparagu przez podział dorosłej i rozrośniętej już rośliny.

Szparag - zastosowanie

Szparag jest rośliną uprawianą najczęściej w wiszących pojemnikach lub w stojakach na kwiaty. W ten sposób z rośliny wyrastają długie, efektowne zwisające pędy o wysokich walorach dekoracyjnych. Szparag doskonale sprawdza się w ozdobnych kompozycjach florystycznych.

Czytaj także: Katalog roślin – sprawdź najlepszy e-katalog roślin

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Kiedy i gdzie kupować sadzonki drzew owocowych?

Sadzonki drzew owocowych kupuje się jesienią lub wiosną. Teraz jest doskonały moment na taki zakup. Warto jednak uważnie wybierać miejsce, w ...

Jakie drzewka wybrać do ogrodu?

Coraz częściej w ogrodach, na tarasach, na balkonach pojawiają się drzewka kolumnowe. To świetna opcja w mniejszych przestrzeniach. Całość prezentuje si...

Truskawki - 12 wskazówek jak je uprawiać

Zapomnij o kupnych truskawkach. Truskawki wyhodowane samemu są znacznie lepsze, a dzięki tym 12 wskazówkom twoje truskawki będą lepsze niż na...