Warzywa

Szparagi

Szparag jest rośliną południowoafrykańską uprawianą w warunkach domowych. Należy jej zapewnić słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Do uprawy szparagu stosuje się uniwersalną ziemię doniczkową oraz wieloskładnikowe nawozy do roślin o zielonych liściach.

Szparag jest rośliną domową o charakterystycznych igiełkowatych liściach. Wymaga umiarkowanie wilgotnej ziemi, regularnego podlewania oraz systematycznego nawożenia od wiosny do jesieni. Rośliny tej nie należy stawiać w miejscach zacienionych, gdyż może gubić liście.

Szparag - charakterystyka

Szparag, czyli Asparagus, jest rośliną pochodzącą z Południowej Afryki przeznaczoną do wnętrz. Posiada liczne, drobne, ozdobne i igiełkowate liście tworzące efektowne pióropusze. Szparag należy do roślin liliowatych. Łodygi szparagu hodowanego w warunkach domowych mogą osiągać nawet do 100 cm wysokości. Asparagus jest rośliną wieloletnią o charakterystycznym krzaczastym i rozłożystym pokroju.

Szparag - uprawa i pielęgnacja

Szparag jest rośliną lubiącą ciepłe pomieszczenia, ale można go również uprawiać w nieco niższych temperaturach. Preferuje stanowiska słoneczne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Zbyt duża ilość słońca powoduje żółknięcie i opadanie liści. Szparag nie powinien być uprawiany w miejscach zacienionych, gdyż w takich warunkach grubi swoje okazałe i dekoracyjne liście oraz przestaje rosnąć. Szparag wymaga regularnego i obfitego podlewania, zwłaszcza latem w okresie intensywnego wzrostu. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża, ponieważ przyczynia się to do utraty ulistnienia. Należy jednak pamiętać, że gleba po uprzednim podlaniu musi przeschnąć. W zimie intensywność podlewania można ograniczyć. W okresie od wiosny do jesieni konieczne jest systematyczne nawożenie asparagusa - co dwa tygodnie, za pomocą wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do roślin o zielonych liściach dostępnych w każdym centrum ogrodniczym. W uprawie szparagu stosować można uniwersalną ziemię do roślin doniczkowych. Asparagusa zaleca się corocznie przesadzać do nieco większej doniczki, aby nie ograniczać jego wzrostu. Pędy stare i pożółkłe oraz chore korzenie należy usuwać. Szparag można rozmnażać przez wysiew nasion, najlepiej w okresie od października do lutego. Zastosowanie ma również rozmnażanie szparagu przez podział dorosłej i rozrośniętej już rośliny.

Szparag - zastosowanie

Szparag jest rośliną uprawianą najczęściej w wiszących pojemnikach lub w stojakach na kwiaty. W ten sposób z rośliny wyrastają długie, efektowne zwisające pędy o wysokich walorach dekoracyjnych. Szparag doskonale sprawdza się w ozdobnych kompozycjach florystycznych.

Czytaj także: Katalog roślin – sprawdź najlepszy e-katalog roślin

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Warzywnik zamiast rabaty kwiatowej

Nie tylko rabaty kwiatowe pięknie wyglądają. Odpowiednio dobrane warzywa potrafią stworzyć równie ciekawe kompozycję. Kto powiedział, że warzywnik nie może up...

Sadzenie Borówki Amerykańskiej

Borówka Amerykańska ma bardzo specyficzne wymagania siedliskowe. Dlatego jeśli nie mamy w ogrodzie ziemi odpowiadającą im należy stworzyć te wa...

Problemy z uprawą ananasa

Ananas - roślina jadalna (Ananas comosus (L.) Merr.) zwany również ananasem właściwym to gatunek rośliny uprawnej, należący do bylin z ro...