Owoce

kwiaty świdośliwa

Świdośliwa jest często spotykaną rośliną w przydomowych sadach i ogrodach. Jest ona ceniona zarówno ze względów ozdobnych jak i zdrowotnych. Owoce świdośliwy zawierają cenne dla organizmu substancje: wapno, magnez, żelazo, pektyny oraz flawonoidy. Dzięki temu owoce wspomagają prace układu mięśniowego i nerwowego. Wpływają także na poprawę krążenia oraz wspomagają trawienie.

 

Polecane odmiany świdośliwy

Pierwsze plony świdośliwa zaczyna dawać po 3-5 latach od posadzenia. Pełnia plonów przypada na 7-8 rok życia rośliny. Wielkości zbiorów zależą od odmiany rośliny, ponieważ nie wszystkie z nich charakteryzują się taką samą plennością. Najbardziej popularną odmianą świdośliwy jest świdośliwa olcholistna, która jest efektem naturalnego krzyżowania. Popularnymi odmianami świdośliwy olcholistnej, odpowiednimi do zakładania plantacji, jest Northline i Smoky.

Świdośliwa olcholistna Northline cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest ceniona za obfite plony oraz długi czas owocowania. Jej owoce są odporne na pękanie, oraz mają słodki, lekko migdałowy smak.

Świdośliwa olcholistna Smoky również charakteryzuje się długim owocowaniem oraz dużą plennością. Owoce osiągają średnicę do 14 mm oraz są słodkie i posiadają delikatny aromat.

Uprawa świdośliwy

Naturalne warunki uprawy świdośliwy są bardzo podobne do klimatu w Polsce, dlatego możliwa jest uprawa rośliny na terenie całego kraju. Cechami charakterystycznymi rośliny jest duża mrozoodporność (nawet do -30 stopni Celsjusza). Świdośliwa powinna być uprawiana na słonecznych stanowiskach, chociaż roślina może znieść niewielkie zacienienie. Odpowiednie warunki zapewnią nie tylko większe plony, ale także lepszy smak i jakość owoców.

Świdośliwa nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Dobrze rośnie zarówno na ziemiach ubogich, jak i bardziej żyznych. Jedynym problemem mogą być ekstremalne suche lub zbyt mokre ziemie.

Roślina nie ma dużych wymagań wodnych. Warto jednak wiedzieć, że każdy krzew owocowy odpowiednio nawadniany wytwarza głęboki i silny system korzeniowy. Jest to bardzo ważne dla plenności i wielkości zbiorów. Deficyty wody trwające przez krótki czas nie są przeszkodą dla rozwoju rośliny. Warto jednak zadbać o regularne nawadnianie, zwłaszcza w okresie dojrzewania plonów oraz intensywnego wzrostu rośliny.

Świdośliwa nie jest wymagającą rośliną, dlatego z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący i mało doświadczeni ogrodnicy.

Jak sadzić świdośliwę?

Wiele kwestii związanych z sadzeniem świdośliwy zależy od posiadanych sadzonek. Sadzonki z odkrytymi korzeniami sadzi się do gleby jesienią (od końca września do połowy października). Dzięki posadzeniu jesienią, roślina ma odpowiednie warunki na przygotowanie się do zimy.

W przypadku sadzonek świdośliwy z doniczek sadzenie powinno odbywać się na wiosnę. Wcześniej jednak sadzonki powinny zostać zahartowane na zewnątrz. Przed posadzeniem sadzonki powinny zostać obficie podlane. Należy pamiętać, aby po posadzeniu rośliny, ziemie dookoła sadzonek dobrze docisnąć. Na to na celu usunięcie powietrza, dzięki czemu rośliny będą lepiej rosły.

Co jest ważne podczas sadzenia świdośliwy?

Miejsce przeznaczone pod uprawę świdośliwy powinno zostać wcześniej odkwaszone dolomitem lub węglanem wapnia. Należy także odpowiednio zadbać o odpowiednią rozstawę sadzonek. Rośliny nie mogą sobie przeszkadzać oraz walczyć ze sobą o miejsce. Rozstawę należy dobierać do rodzaju świdośliwy. Gatunki drzewiaste powinny być sadzone w odległości 1-1,5 metra pomiędzy roślinami w jednym rzędzie. Pomiędzy rzędami należy zachować odstęp 3-4 metrów. Gatunki krzewiaste mogą być sadzone odrobinę gęściej. Jeśli zaplanowane jest zbieranie plonów kombajnem, rozstawa nie powinna być mniejsza niż 6 metrów.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Sadzenie Borówki Amerykańskiej

Borówka Amerykańska ma bardzo specyficzne wymagania siedliskowe. Dlatego jeśli nie mamy w ogrodzie ziemi odpowiadającą im należy stworzyć te wa...

Szykujemy wrześniowe wysiewy. Skarby z własnego ogródka

Jeśli jesteście amatorami surówek i koktajli warto pomyśleć o zorganizowaniu własnego ogródka. Nawet w warunkach miejskich często mamy przy domu al...

Podstawowe zasady pielęgnacji krzewów owocowych

Zdrowe i piękne owoce z własnego ogrodu to szczególna nagroda za całoroczne dbanie o rośliny. Każdy ogrodnik pragnie uzyskać zarówno pi...