Owoce

drzewa owocowe do ogrodu (jabłoń)

Coraz częściej w ogrodach, na tarasach, na balkonach pojawiają się drzewka kolumnowe. To świetna opcja w mniejszych przestrzeniach. Całość prezentuje się elegancko, zachwyca formą, a owoce przykuwają uwagę. Przede wszystkim tego typu rośliny mają obwód wynoszący maksymalnie 80 cm. Owocują krótko, a pędy są skierowane równolegle. To sprawia, że są idealne do małych ogrodów.

 

 

  1. Moda na drzewka kolumnowe
  2. Na jakie drzewno się zdecydować?
  3. Uprawa, która robi wrażenie
  4. Popularne jabłonie

Moda na drzewka kolumnowe

Coraz modniejsze drzewka kolumnowe do ogrodu zazwyczaj osiągają dwa-trzy metry wysokości, a wąski przekrój pozwala na to, by sadzić rośliny nawet w odległości 1 metra od siebie. Dzięki temu można mieć na niewielkiej przestrzeni nawet kilka owocowych drzewek. Warto również zwrócić uwagę, że świetnie sprawdzają się one także w uprawie doniczkowej na balkonach i tarasach, a tym samym są rewelacyjną opcją dla tych, którzy ogrodu w ogóle nie posiadają, ale chcą cieszyć się urokami roślin. Jak widać, nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć drzewka jabłoni wszędzie tam, gdzie mamy ochotę, a taki dodatek na pewno będzie ciekawie wyglądać i nieco zerwie z tradycyjnymi przyzwyczajeniami.

Na jakie drzewno się zdecydować?

Drzewka kolumnowe do ogrodu cieszą się coraz większą popularnością. Wolno rosną, są samopylne. Świetnie się prezentują przy większych nasadach jednej odmiany, jak i wtedy, gdy są pojedynczą dekoracją. Tego typu uprawy są coraz bardziej doceniane przez hodowców amatorów i tych, którzy zajmują się ogrodnictwem profesjonalnie. Szczególnie chętnie sięgają po nie właściciele balkonów i ogrodów i przede wszystkim decydują się oni na drzewka jabłoni. Mają one zwartą i wąską koronę. Owoce zawiązują się na krótkich, pionowych gałązkach. Oczywiście jak wszystkie rośliny owocowe także jabłoń będzie potrzebować żyznej gleby. Zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce trzeba będzie zapewnić odpowiednie miejsce oraz najlepszą ziemię wymieszaną z kompostem. Samo stanowisko musi być słoneczne, szczególnie gdy zależeć nam będzie na słodkich owocach. Uprawa w donicach będzie wymagać dobrej ziemi i częstego nawożenia zrównoważonymi środkami przeznaczonymi do roślin owocujących.

Uprawa, która robi wrażenie

Najczęściej drzewka kolumnowe pierwsze owoce wydadzą już w drugim roku od posadzenia. Co istotne, w uprawie nie ma konieczności cięcia roślin. Ewentualnie można usuwać suche czy przemarznięte pędy. Można także przesadzać kwiaty, gdy akurat w danym sezonie jest ich bardzo dużo, ale w tej materii wiele zależy od tego, na czym nam zależy – czy na ilości owoców, czy na ich smaku.

Niewielkie rośliny osobowe przede wszystkim świetnie wyglądają i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki ich dość karłowatej formie świetnie sprawdzą się nawet na balkonach i tarasach, dając domownikom dostęp do pysznych owoców. A to ogromna satysfakcja, której nie można nie docenić. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie drzewa możesz posadzić u siebie, odwiedź stronę sprawdzonego gospodarstwa. Bez problemu znajdziesz propozycję idealną dla siebie.

Popularne jabłonie

To one najczęściej zachwycają kolorami, kształtami i oczywiście smakiem najlepszych polskich owoców. Poza jabłoniami oczywiście można wybrać również inne drzewka, które dostarczą słodkich smakołyków idealnych do tego, by je zjeść na bieżąco lub też zrobić z nich przetwory. A to pozwala zamknąć najlepsze smaki w słoikach na jesień i na zimę. Posiadanie własnego drzewka w niewielkim ogrodzie lub też na balkonie to także ogromna satysfakcja dla domowników. Jabłoń kolumnowa może być świetnym pomysłem na prezent.

undefined

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Aronia czarnoowocowa - Uprawa

Aronia czarnoowocowa (A.melanocarpa) często spotykana pod nazwą jarzębina czarna. Jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym gatunkiem. Tworzy niewielkie krzewy od...

Podstawowe informacje o aronii czerwonoowocnej

Aronia czerwonoowocowa (A.arbutifolia) jest najładniejsza jako gatunek ozdobny, ale i najtrudniejsza w uprawie. Osiąga ona wysokość 1,5 do 2 ...

Ananas jadalny

Chociaż ananas wytwarza fioletowo-niebieski kwiat, a następnie owoc, zwykle wykorzystuje się go jako liściastą roślinę doniczkową. Jego dy...