Owoce

Borówka amerykańska

Borówka Amerykańska ma bardzo specyficzne wymagania siedliskowe. Dlatego jeśli nie mamy w ogrodzie ziemi odpowiadającą im należy stworzyć te warunki.

Borówka Amerykańska

Inna jej nazwa to borówka wysoka. Kiedyś funkcjonowała ona głównie pod tą nazwą. Jest to krzew dorastający dość pokaźnej wysokości, dużo też zależy od odmiany i może osiągnąć nawet 2 metry. Również na szerokość wymaga przestrzeni do 3 m.

Odmiany borówek amerykańskich

Na rynku jest bardzo dużo odmian borówki wysokiej. Sadząc kilka krzewów można cieszyć się owocami przez całe lato. Warto zwrócić uwagę na najbardziej rozpowszechnione odmiany jak Patriot, Bluecrop, czy Darrow. Sadząc trzeba zwrócić uwagę, aby rosły dwie odmiany kwitnące w tym samym czasie.

Wymagania

Do dobrego wzrostu borówka amerykańska (https://www.podkarpackiesady.pl/21-borowki-amerykanskie) potrzebuje przez cały okres wegetacji dużej ilości wody, nie może jednak ona stać w poziomie korzeni, gdyż wtedy gniją, a cała roślina usycha. Ważna jest warstwa macierzysta, która nie powinna być zwięzła. Rośnie bardzo dobrze na glebach:

  • przepuszczalnych;
  • kwaśnych;
  • wilgotnych;
  • próchnicznych.

Dla dobrego dojrzewania owoców wymaga stanowiska w pełnym słońcu.

Warto wiedzieć

Korzenie borówki amerykańskiej rozrastają się szeroko dookoła krzewu. W głąb nie rosną zbytnio. Najczęstszą przyczyną usychania liści jest wymakanie korzeni. Szczególnie gdy robi się dla nich miejsce na glebie zwięzłej. Drugą opcją jest przesuszenie. Zawsze warto dbać o odpowiednią wilgotność podłoża, jest to jeden z czynników gwarancji ich zdrowia i plenności.

Sadzenie

Jeśli mamy odpowiednie podłoże robimy szeroki dołek i wsadzamy doń roślinę. Jak nasza gleba nie spełnia warunków to musimy je stworzyć.

Przygotowanie podłoża

Wykopujemy szeroki i głęboki na ok 30 cm dół. Po bokach układa się nieprzepuszczalną barierę np. obrzeże trawnikowe albo folię perforowaną. Na dno sypie się warstwę żwiru z piaskiem jest to drenaż, który zapobiegnie wymakaniu korzeni. Środkową warstwę stanowi torf nieodkwaszony. Można wzbogacić go w kompost z trocin i liści najlepiej drzew iglastych. Górną warstwę zabezpieczamy przed nadmiernym parowaniem częściowo kompostowaną korą, może być też świeża.

Posadzone krzewy należy przyciąć, duże gałęzie o połowę, a małe i wiotkie oraz rosnące nisko nad ziemią albo w poprzek krzewu wycinamy całkowicie. Rany dobrze jest zabezpieczyć węglem drzewnym przed wnikaniem patogenów. Borówki nawozimy dopiero jak się przyjmą, sadzenie wiosenne to po około miesiącu. Sadząc jesienią najlepiej jednak robić to na wiosną, gdyż świeżo posadzonym krzewom wystarczy to co jest dostępne w podłożu. Nadmiar nie jest korzystny tym bardziej w przypadku młodych sadzonek.

Źródła:

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Szparag - pożyteczne informacje w uprawie szparagów

Szparag jest rośliną południowoafrykańską uprawianą w warunkach domowych. Należy jej zapewnić słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Do uprawy szparagu st...

Podstawowe zasady pielęgnacji krzewów owocowych

Zdrowe i piękne owoce z własnego ogrodu to szczególna nagroda za całoroczne dbanie o rośliny. Każdy ogrodnik pragnie uzyskać zarówno pi...

Szykujemy wrześniowe wysiewy. Skarby z własnego ogródka

Jeśli jesteście amatorami surówek i koktajli warto pomyśleć o zorganizowaniu własnego ogródka. Nawet w warunkach miejskich często mamy przy domu al...