Owoce

Truskawki - uprawa

Zapomnij o kupnych truskawkach. Truskawki wyhodowane samemu są znacznie lepsze, a dzięki tym 12 wskazówkom twoje truskawki będą lepsze niż najlepsze.

 

1. Gdy truskawka ma problemy z wchłanianiem wody

Gdy roślina ma problemy z wchłanianiem wody, szybko pojawia się mączniak. Mączniak prawdziwy to choroba roślin, która wygląda jak szara powłoka na liściach i kwiatach.
Choroba może być nie tylko spowodowana suszą, ale może także być oznaką złamania korzeni, w wyniku pasożytów roślinnych w glebie.
Mączniak może również wystąpić, jeśli sadzisz zbyt ciasno lub przesadzasz z nawozem. Mączniak nie zabija rośliny, ale z czasem ją osłabia. Ponadto nie wygląda to zbyt ładnie.
Po zauważeniu mączniaka na truskawce możesz ją uratować dzięki mieszance proszku do pieczenia, oleju i wody.
Zmieszaj razem 100 ml proszku do pieczenia, 50 ml oleju roślinnego i 10 litrów wody i rozpylaj mieszaninę co 7 do 10 dni w fazie wzrostu. Uważaj, aby nie nałożyć mieszanki na same owoce, ponieważ może ona dodać smaku.

2. Zbyt dużo wody może spowodować pojawienie się gronowca szarego

W obawie przed mączniakiem możesz narazić swoje truskawki na „wizytę” gronowca szarego. Gronowiec szary to grzyb, który osiada jak szare gęste futro na atakowanych owocach.

3. Piel ostrożnie

Truskawki mają delikatny system korzeniowy, który łatwo się uszkadza, jeśli posługujesz się zbyt mocno haczką ogrodową. Oczywiście nie powinieneś pozwolić, aby otoczenie truskawek całkowicie odrosło, trzeba je przecież odchwaszczać. Najlepszym sposobem na pielenie w truskawkowym ogródku jest zrobienie tego własnymi rękami.

4. Delikatne podlewanie

Unikaj podlewania podłoża truskawek, dopóki kwitnienie się nie skończy i zobaczysz, że truskawki zaczęły rosnąć. Jeśli podlejesz wcześniej, roślina umieszcza wiele liści kosztem kwiatów i owoców. Jednocześnie występują doskonałe warunki dla gronowca szarego.

5. Uważaj na nawóz

Truskawki są jedną z łatwych w uprawie roślin w ogrodzie, które wymagają nawożenia tylko w bardzo ograniczonym zakresie.
Truskawek nie należy nawozić na wiosnę, ponieważ może to spowodować silny wzrost liści kosztem kwiatów i truskawek, jednocześnie zwiększając ryzyko pojawienia się gronowca szarego.

6. Pokrycie słomą

Sprytnym posunięciem, aby uzyskać ładne rośliny truskawek, jest położenie słomy pod owoce.
W ten sposób unikasz, że truskawki są pełne gleby i owoce są podnoszone z mokrej gleby, aby szybciej wysychały po, na przykład, porannej rosie. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia gronowca szarego. Połóż słomę, gdy nie ma ryzyka mrozu.

7. Zachowaj smak

Świeże truskawki z własnego ogrodu należą do najlepszych. Zawsze płucz je z szypułkami. Jeśli najpierw usuniesz szypułki, woda wejdzie do truskawki i zniszczy smak. Unikaj również wkładania truskawek do lodówki. Może zepsuć ich smak.

8. Wybierz zdrowe rośliny

Zdrowy materiał roślinny powoduje niewiele problemów. Dlatego warto kupować zdrowe rośliny truskawek, które są kontrolowane pod kątem chorób.

9. Przedłuż sezon truskawkowy

Możesz korzystnie sadzić kilka różnych odmian. Częściowo wydłuża to sezon, ponieważ różne odmiany nie dojrzewają w tym samym czasie, a częściowo zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu z truskawkami.

10. Regularnie wymieniaj rośliny

Starsze rośliny truskawek dostarczają wiele owoców, ale małych. Rośliny stają się tak gęste, że gronowiec szary ma dobre warunki wzrostu. Dlatego pole na truskawki powinno być odnawiane co najmniej co trzy lata. Zawsze wybieraj miejsce, w którym truskawki jeszcze nie rosły, chyba że ryzykujesz, że nicienie (pasożyty roślin) zniszczą korzenie.

11. Wybierz mocne odmiany truskawek

Istnieje duża różnica w podatności różnych odmian truskawek na choroby takie jak mączniak i gronowiec szary.

12. Zasadź na czas

Truskawki powinno się sadzić z początkiem wiosny, na przełomie marca/maja. Daje to roślinom dużo czasu na założenie i uformowanie roślin kwiatowych, co jest ważnym warunkiem wstępnym zbiorów w przyszłym roku.

 

truskawka wartosci odżywcze

Wartość odżywcza truskawki (100 g)

  • Wartość energetyczna: 140 kJ (33 kcal)
  • Białka: 0,7 g
  • Węglowodany: 7,6 g
  • Tłuszcze: 0,4 g
  • Woda: 90,5 g
  • Witaminy: Witamina C, Tiamina (B1), Ryboflawina (B2), Niacyna (B3), Witamina B6, Foliany, Kobalamina (B12), Witamina A
  • Minerały: cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, wapń, żelazo
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Drzewka owocowe ze Szkółki, czyli jak sadzić jabłoń i drzewka kolumnowe

W Polsce drzewka owocowe pod uprawy to rodzaj produktów stosowany w celu dalszego nasiennictwa lub też bezpośredniej konsumpcji. Hodowla owoców w ...

Szykujemy wrześniowe wysiewy. Skarby z własnego ogródka

Jeśli jesteście amatorami surówek i koktajli warto pomyśleć o zorganizowaniu własnego ogródka. Nawet w warunkach miejskich często mamy przy domu al...

Jakie drzewka wybrać do ogrodu?

Coraz częściej w ogrodach, na tarasach, na balkonach pojawiają się drzewka kolumnowe. To świetna opcja w mniejszych przestrzeniach. Całość prezentuje si...