Owoce

Jabłoń

W Polsce drzewka owocowe pod uprawy to rodzaj produktów stosowany w celu dalszego nasiennictwa lub też bezpośredniej konsumpcji. Hodowla owoców w swoim ogrodzie lub w sadach wymaga doświadczenia. Sadzonki drzew owocowych dostępne są bez problemu do zakupienia w szkółce drzewek owocowych. Można w niej wybierać różne drzewa owocowe czy krzewy owocowe i skorzystać z wielu rodzaju roślin. Jak jednak sadzić drzewa owocowe? Dlaczego korzystamy ze szkółek? Jak sadzić jabłonie? Czym są właściwie drzewa kolumnowe zyskujące popularność w sadownictwie?

 

Od szkółki do ogrodów

W świecie coraz powszechniejszej chemii, stosowanej także na roślinach, klienci i konsumenci oczekują, że zasadzone sadzonki, drzewa owocowe i krzewy ozdobne będą bezpieczne i ekologiczne. Dystrybucja zdrowej żywności to gałąź, która rozwija się coraz bardziej. Aby jednak zasadzić w ogrodzie czy wśród rozległych sadów, dorodne, zdrowe drzewa owocowe, z których uzyskamy smaczne owoce i przetwory, najpierw musimy zacząć od podstaw. Warto tutaj postawić na dobrą szkółkę drzew owocowych tj. Gospodarstwo Szkółkarskie Leszek Adamczyk, gdzie zakupimy różne owoce tj. grusze, czereśnie, wiśnie, śliwy, brzoskwinie, orzechy. Możemy też wybierać spośród wielu odmian jabłoni.

Jakość roślin zależy od odpowiedniej pielęgnacji ogrodnika, dlatego szkółki starają się, aby rośliny posiadały jak najlepsze pole wzrostu. Dobra szkółka spełnia wyśrubowane standardy jakości, które kontroluje państwowa inspekcja ochrony roślin. W dobrej szkółce zyskacie informacje o pochodzeniu roślin, a także znajdziecie szeroki katalog starych i nowych odmian owoców.

Jeśli rozważasz sadzenie i uprawę drzew owocowych powinieneś zacząć do zakupów roślin od dobrej szkółki. Nigdy nie zakupuj roślin z marketu, gdyż bardzo często posiadają one przesuszone korzenie. Termin sadzenia roślin do sadu, zależy od sposobu uprawy w szkółce. Dostępne są rośliny z nagą bryłą korzeniową oraz te w pojemnikach. Najczęściej sadzi się rośliny wczesną wiosną lub późną jesienią na przełomie września i października. Egzemplarze z gołym korzeniem najlepiej kupic bezlistne i sadzić zanim nadejdzie okres wegetacji rośliny. Egzemplarze w pojemnikach możesz za to sadzić przez cały rok, pod warunkiem, że gleba nie jest zamarznięta. Ogólna zasada nasadzania wskazuje, że drzew owocowych nie sadzimy w bliskiej odległości ogrodzenia. Minimalne odległości są zależne od gatunku oraz siły wzrostu, ale minimalna odległość to ok 2m. Jednakże gatunki tj. orzech włoski czy czereśnia powinny zachować odległość min 5 metrów od siatki.

Sadzenie jabłoni

Decydując się na kupno drzewek owocowych, sadownicy najczęściej kupują sadzonki jabłoni. Jest to owoc dobrze znany i popularny. Możemy spotkać wiele gatunków jabłek - bardziej słodkich, bardziej kwaśnych - każdy znajdzie coś dla siebie. Z punktu widzenia sadownika, warto wiedzieć, że mamy różne odmiany jabłoni. Występuje wczesna odmiana, odmiana deserowa (wielkoowocowa) a także odmiany karłowe.

Jabłonie w Polskim klimacie mogą żyć nawet 40 lat. Sadząc jabłonie, obowiązują zasady jak do drzewek owocowych - sadzenie odbywa się wczesną wiosną lub późną jesienią. Okres owocowania przypada najczęściej na sierpień-październik. Jabłonie sadzi się w rzędach w odległości 3,5 m między rzędami i ok 1,5 - 3m od siebie. Pamiętajmy, by przed sadzeniem jabłoni dobrze odchwaszczyć glebę oraz nawieźć ją kompostem.

Drzewka kolumnowe czyli nowe stare

Coraz większą popularność zyskują drzewa w starych odmianach. Są one mocne, trwałe, odporne na siły atmosferyczne, odporne na bakterie. Wiele ogrodników stosuje drzewka kolumnowe do ogrodu. Jest to grupa odmian drzew owocowych o pokroju kolumnowym, które wytwarzają silny przewodnik oraz liczne krótkopędy. Obwód takich drzewek wynosi 80 cm, a wysokość ok 2-3 m. Można je sadzić w odstępach 1 metra od siebie. Można je uprawiać zarówno w małych ogrodach jak również w donicach na balkonie i tarasie.

Stare odmiany drzew owocowych dają soczyste owoce o soczystym miąższu (miąższ chrupiący). Są one odporne na wysokie i niskie temperatury, a także bakterie i wirusy, dlatego wybiera je coraz więcej klientów.

Popularne stają się zwłaszcza drzewka kolumnowe jabłoni, dające owoce duże i obfite plony. W naszej szkółce znajdziesz odmiany o smacznych owocach tj. Bolero, Waltz, Polka, Flamenco.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Warzywnik zamiast rabaty kwiatowej

Nie tylko rabaty kwiatowe pięknie wyglądają. Odpowiednio dobrane warzywa potrafią stworzyć równie ciekawe kompozycję. Kto powiedział, że warzywnik nie może up...

10 sposobów na pomidory w szklarni. Problemy, przyczyny, rozwiązania

Jeśli pojawią się problemy podczas uprawy pomidorów w szklarni, zwykle istnieje bardzo poważny powód, takiego stanu rzeczy. Dlatego często istnieje sp...

Ogólna charakterystyka i klasyfikacja warzyw

Warzywa to rośliny zielne, których różne ich części używamy jako po...