Owoce

Zdrowe i piękne owoce z własnego ogrodu to szczególna nagroda za całoroczne dbanie o rośliny. Każdy ogrodnik pragnie uzyskać zarówno piękne jak i zdrowe produkty, które ze smakiem będzie mógł spożywać wraz z całą rodziną. Jak zatem bezpiecznie dla zdrowia i skutecznie nawozić krzewy owocowe?

Nawożenie krzewów owocowych
Truskawki i poziomki to rośliny spotykane w większości ogrodów. Charakteryzują się średnimi wymaganiami w zakresie jakości gleby i jej zasobności w składniki mineralne, jednakże warto je nawozić po to, aby uzyskać gwarancję pięknych i zdrowych owoców.


– Niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest wykorzystanie zasilaczy długo działających znanych jako nawozy granulowane, które stosuje się raz w sezonie – mówi Piotr Olech, specjalista z firmy Sumin, która podjęła się stworzenia niezależnej Sieci Polskich Sklepów Ogrodniczych AgroTeam.

Kluczowym elementem zapewniającym odpowiedni wzrost roślin jest stworzenie warunków do powstania odpowiedniego rozwoju systemu korzeniowego, który gwarantuje także dobre przyjęcie się roślin.

 

Innymi sadzonkami, które warto wspomagać, są maliny i jeżyny. W ten sposób uzyskamy smaczne i pachnące owoce, które będą ozdobą naszego ogrodu. Te krzewy należy zasilać na początku wiosny – na przełomie marca i kwietnia, a następnie czynność powtórzyć w maju lub czerwcu.

Agrest i porzeczki warto nawieźć już podczas sadzenia odpowiednim suplementem poprawiającym jakość ukorzenienia, a latem podsypać dodatkowo nawozem uzupełniającym składniki mineralne w glebie. W przypadku starszych niż 1 sezon krzewów zabieg zasilający należy powtarzać dwa razy do roku – wczesną wiosną i następnie w okresie przed owocowaniem – podsypując właściwą ilość granulatu pod koronę krzewów (źródło: https://www.youtube.com/watch?v=xI2L2YtLfgE).

Winorośl i borówka amerykańska

Winorośl to wymagająca roślina w kwestii długości okresu wegetacyjnego, jednakże preferująca dość ubogie gleby – raczej skaliste niż o charakterze próchniczym. Zapuszczają długie korzenie, które pomagają przetrwać suszę.

Przygotowując winorośl do posadzenia, warto glebę wokół przyszłego miejsca jej rośnięcia zasilić nawozem wspomagającym ukorzenianie, a następnie podsypać sadzonkę w okolicach lipca. W przypadku starszych roślin zasilanie trzeba rozpocząć już na początku okresu wegetacyjnego, czyli w marcu, a następnie powtórzyć je w momencie intensywnego wzrostu i kwitnienia w maju, czerwcu oraz lipcu.

Borówka amerykańska to roślina, która coraz częściej znajduje swoje poczesne miejsce w polskich ogródkach. Wymaga kwaśnej gleby o charakterze próchniczym – można taką uzyskać, stosując mieszankę torfu lub kory z ziemią. Ważne jest w przypadku tej rośliny dość częste nawożenie – zazwyczaj raz w miesiącu.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Owoce / Warzywa

Podstawowe informacje o aronii czerwonoowocnej

Aronia czerwonoowocowa (A.arbutifolia) jest najładniejsza jako gatunek ozdobny, ale i najtrudniejsza w uprawie. Osiąga ona wysokość 1,5 do 2 ...

Truskawki - 12 wskazówek jak je uprawiać

Zapomnij o kupnych truskawkach. Truskawki wyhodowane samemu są znacznie lepsze, a dzięki tym 12 wskazówkom twoje truskawki będą lepsze niż na...

Problemy z uprawą ananasa

Ananas - roślina jadalna (Ananas comosus (L.) Merr.) zwany również ananasem właściwym to gatunek rośliny uprawnej, należący do bylin z ro...