Projekty i Aranżacje

zakladanie ogrodów Łódź Agrol

Kto nigdy nie marzył o domu z dużym ogrodem? O swoim własnym miejscu na Ziemi, w którym można schować się przed obcym wzrokiem lub wręcz przeciwnie, urządzić spotkanie przy grillu z przyjaciółmi? Jeżeli jesteś jedną z takich osób, wiedz, że możesz założyć swój własny, perfekcyjny ogród w 5 krokach. Jakich?

 

Otoczenie natury wpływa kojąco na zmęczone zmysły, a zorganizowana zielona przestrzeń sprzyja różnego rodzaju aktywności fizycznej. Dlaczego by więc nie założyć ogrodu przy swoim domu? Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem kawałka ziemi - możesz z drobną pomocą, przemienić go w co tylko zechcesz. Zakładanie ogrodów to fajna zabawa, jednak cały proces wymaga sporo pracy. Gwarantujemy, że efekt końcowy będzie tego wart. Przedstawiamy 5 kroków, które dzielą Cię od wymarzonego ogrodu.

Krok 1 Projektowanie ogrodu

Przy zakładaniu nowego ogrodu, warto jest wykonać jego wstępny projekt i od razu zweryfikować wszystkie napływające pomysły. Profesjonalnie sporządzony projekt ogrodu przyśpieszy i zorganizuje przyszłe prace. Dlaczego to takie ważne? Często w naszej wyobraźni powstają obrazy, których przełożenie na rzeczywistość może okazać się trudne. Wykonując projekt, możemy dostosować każdy element ogrodu tak, by był jak najbardziej praktyczny.
Warto przemyśleć, czy kącik do czytania sprawdzi się w okolicy ogrodzenia przy ruchliwej drodze? Czy dziecięce boisko do piłki obok rabaty z delikatnymi kwiatami to dobry pomysł? No właśnie. Te subtelności łatwiej jest dostrzec patrząc na ogród “z góry’”, poprzez projekt. Tak samo jest z kwestią udogodnień, które chciałbyś w nim umieścić. Jeżeli w Twoim ogrodzie ma znaleźć się profesjonalne oświetlenie, drenaże i układ nawadniający, muszą one być wyznaczone na etapie projektu. Wymienione elementy potrzebują specjalistycznych instalacji, które powinny zostać wykonane przed przystąpieniem do nasadzania roślin. Przemyślenie i zaprojektowanie wszystkiego na początku pomoże uniknąć wielu wpadek, które po rozpoczęciu prac ciężko będzie naprawić.

Ogród dla całej rodziny

Ile osób, tyle projektów i pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni.
Jeżeli dzielisz z kimś ogród, warto uwzględnić te osoby na etapie projektu. Dla dzieci można wyznaczyć płaską część trawnika na plac zabaw lub boisko do gier. Dla dorosłych ciekawym pomysłem będzie zaplanowanie odgrodzonego krzewami kąciku przeznaczone do relaksu na leżakach. Twój ogród może być wspaniałą przestrzenią dla całej rodziny. W tym miejscu każdy może spędzać czas na swój ulubiony sposób, przebywając jednocześnie w pobliżu bliskich.

Krok 2 Przygotowanie terenu


Przede wszystkim, zacząć należy od oczyszczenia i przygotowania terenu, na którym planujemy założyć nasz nowy ogród. W te czynności wlicza się karczowanie zbędnej roślinności, usuwanie zalegającego w ziemi i na powierzchni gruzu oraz śmieci. Następnie przechodzimy do niwelowania terenu. Niezbędna jest do tego osoba posiadająca umiejętność posługiwania się niwelatorem oraz oczywiście sam niwelator. Po wyznaczeniu punktów terenowych powierzchnia działki musi zostać uformowana na nowo tak, by dostosować ogród do nowych funkcji, jakie ma on pełnić w naszym życiu. Polega to najczęściej na wyrównaniu całej powierzchni ogrodu do jednego poziomu i utworzeniu spadków terenu w odpowiednich miejscach. Niestety, nie jest możliwe solidne wykonanie tego kroku, bez użycia profesjonalnego sprzętu. Podczas prac przy równaniu gruntu, warto od razu pobrać kilka próbek ziemi i przekazać je do badań. Pozwoli to uzyskać więcej informacji na temat środowiska, w jakim w przyszłości zamierzamy posadzić rośliny.

Krok 3 Instalacje

Etap trzeci to montaż wszelkiego rodzaju udogodnień oraz niezbędnych instalacji wyznaczonych w projekcie.
Przyszedł czas na układanie brukowanych alejek, którymi już niedługo będziesz mógł spacerować z rodziną i przyjaciółmi. W tym etapie powstają także podjazdy dla samochodów, tarasy i schody. Wszystko w zależności od potrzeb i oczekiwań właścicieli.
Bardzo ważnym elementem w ogrodzie jest oświetlenie. W okresie letnim, kiedy większość czasu wolnego spędzamy w ogrodzie, dobre oświetlenie jest na miarę złota. Zapadająca ciemność już więcej nie wygoni nas do dusznego domu za wcześnie. Oświetlenie nie tylko pozwoli łatwo poruszać się po ogrodzie, ale również zapewni poczucie bezpieczeństwa i nada ogrodowi wyjątkowy klimat.
Jak ważne jest odpowiednie nawadnianie roślin, chyba nikogo nie trzeba przekonywać.
Jeżeli planujemy ogród z dużą ilością nasadzeń, warto jest zawczasu wyposażyć go w automatyczny system nawadniania

Jakie zalety posiada taki system?

1. Rozprowadza wodę równomiernie po całej powierzchni ogrodu.
2. Posiada czujnik deszczu, który automatycznie odłącza system w czasie opadów.
3. Włącza się tylko w nocy, dzięki czemu eliminuje ryzyko poparzenia roślin, nie zakłóca korzystania z ogrodu w ciągu dnia.
4. Dostarcza roślinom optymalną ilość wody.
5. Odciąża domowników od obowiązku podlewania ogrodu.

Układanie kostki, przewodów oświetleniowych czy drenaży, to praca wymagająca odpowiedniej wiedzy i praktyki. O ile nie jesteś właścicielem firmy brukarskiej lub elektrykiem, realizację tego etapu polecamy powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się zakładaniem ogrodów z Łodzi.

Krok 4 Najbardziej oczekiwany, czyli sadzenie roślin


Wykonaliśmy już kawał dobrej roboty, która zaowocowała idealnie przygotowanym terenem pod nasadzenia i małą architekturę.
Wreszcie możemy przejść do sadzenia roślin oraz zakładania nowego trawnika. W tej kwestii najwięcej zależy od gustu właścicieli ogrodu, jednak nie można zapomnieć, że rośliny w zależności od gatunku, mają swoje potrzeby. Znając PH i skład mineralny ziemi, możemy dobrać kwiaty i krzewy, dla których będzie ona idealnym środowiskiem życia. Sadzenie roślin na podstawie tej wiedzy zapewni najlepsze i najpiękniejsze możliwe efekty w ogrodzie. Nie sztuką jest wykonać nasadzenia, które się nie przyjmą, lub nie będą dobrze funkcjonowały w warunkach, które mamy. Sztuką jest dobrać rośliny do warunków panujących w ogrodzie i w ten sposób uzyskać piękną, pełną kwitnących i zdrowych roślin przestrzeń. Wiedza na temat roślinności nie jest tajemnicą, jednak jeżeli chcemy umieścić w aranżacji 50 gatunków roślinności, a każda wymaga innej pielęgnacji, może być to zbyt dużo do przyswojenia dla jednej osoby. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą firmy ogrodnicze, których specjalizacja to ogrody Łódź. Ich doświadczenie i naukowa wiedza okaże się cenna przy wyborze odpowiednich nasadzeń.

Ostatnią czynnością, którą wykonujemy, jest montaż małych elementów architektury, takich jak altany i pergole. Te konstrukcje, nie bez przyczyny, są najbardziej pożądanymi wśród osób, które decydują się na założenie ogrodu. Altana ogrodowa wraz z murowanym grillem to idealne miejsce do spędzenia popołudnia, weekendu, a nawet całego lata w gronie najbliższych. Z kolei porośnięte kwitnącymi kwiatami pergole, prezentują się niezwykle efektownie i wprowadzają do ogrodu romantyczny nastrój.
Zakładanie ogrodów to ciężka praca, ale wykonana w odpowiedni sposób, da efekt ogrodu idealnie dopasowanego do jego właścicieli.

Krok 5. Zakładanie ogrodów nie ma już przed nami tajemnic

Zostajesz posiadaczem wspaniałego, nowego ogrodu. Dzieci zyskują bezpieczną przestrzeń do zabawy, a nowo posadzone rośliny zaczynają rozrastać się i kwitnąć. Ciesz się swoim sukcesem, zorganizuj spotkanie rodzinne i słuchaj zachwytów nad niesamowitą metamorfozą Twojego ogrodu.
Pamiętaj też, o zaplanowaniu odpowiedniej pielęgnacji roślin, przycinaniu krzewów i drzew, odpowiednio częstym podlewaniu oraz cyklicznym koszeniu trawnika. Regularność wykonywania tych czynności pozwoli Ci utrzymać ogród w dobrej kondycji. Jeżeli lubisz spędzać czas w ogrodzie, ale nie czujesz motywacji do jego pielęgnacji, możesz zlecić to zadanie firmie ogrodniczej.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Aranżacja, Projekty ogrodów

Piękny ogród dla zapracowanych

Każdy z nas chciałby cieszyć się wspaniałym ogrodem, pełnym bujnie kwitnących roślin, jednak nie każdy ma czas, aby się nim za...

Odpowiednia roślinność podstawą rewitalizacji parku miejskiego

Parki to niezbędny element krajobrazu miejskiego – warto zauważyć, że im więcej wielkopowierzchniowych parków znajduje się w obrębie miasta, tym wi...

Projektowanie ogrodów - informacje ogólne

Zdecydowana większość z nas jest stanowczo przekonanych, że projektowanie ogrodów to kwestia, którą należy pozostawić fachowcom, którzy najlepiej się tym na...