Projekty i Aranżacje

Każdy posiadacz domku jednorodzinnego marzy o pięknym ogrodzie. Nie ma co do tego wątpliwości, a jeśli są od tego wyjątki, cóż, lepiej to przemilczeć. Piękny ogród to wizytówka domu, to jego dopełnienie i podkreślenie inwestycji. To także kojący wpływ zieleni i natury, która jest na wyciągnięcie ręki i to wyłącznie do naszej dyspozycji.

Dlaczego warto mieć piękny ogród?

O tym, że ładny ogród to wizytówka każdego domu nie trzeba nikogo przekonywać. Ten argument broni się sam. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak kojąco i pozytywnie na nasze samopoczucie ma wpływ obcowania z naturą, i to nawet w takim wydaniu jakim może być ogród. Ten "kawałek" zieleni spowoduje, że odetchniemy swoim powietrzem, że wyjdziemy z domu, a czas się zatrzyma i obowiązki także przestaną mieć znaczenie. Tak działa na nas natura, łagodzi obyczaje, pozwala się odprężyć, wypocząć i się zrelaksować. Nie da się tego podważyć, a osoby, które już posiadają przydomowy ogród bardzo chwalą sobie spędzony w nim czas i pielęgnują jego walory.

Kiedy należy projektować ogród?

Sezon ogrodniczy nie zaczyna się na wiosnę, a właśnie już zimą! Dlaczego? Przede wszystkim, iż szczyt sezonu to napięte grafiki i permanentny brak czasu. Prace przy założeniu ogrodu potrafią trwać kilka tygodni. Dlatego zanim zdecydujemy się na jego założenie należy mieć gotowy projekt i zarezerwowany termin.

Projektowanie ogrodów należy zlecać już teraz, z uwagi na fakt, że wykonanie projektu ogrodu, który będzie w zupełności nam odpowiadał czasami może trwać kilka tygodni. Jak przebiega proces projektowania ogrodu? Na początku projektant zbiera niezbędne informacje dotyczące naszych preferencji i oczekiwań, a także położenia i rozmiarów działki, warunków glebowych, klimatycznych oraz wodnych. Na tej podstawie przygotowuje wstępny projekt ogrodu który powinien uwzględniać wszystkie te detale, zaproponować ich rozmieszczenie oraz przykładowe rośliny, które miałyby być nasadzone w ogrodzie. Jest to niezwykle istotne ze względu na to, że warunki glebowe są w Polsce dosyć zróżnicowane, dodatkowo w okolicach Białegostoku często występują siarczyste mrozy, z tych względów dobór roślinności jest istotny. Również bardzo ważne jest wskazanie funkcjonalnej części ogrodu, z uwzględnieniem architektury ogrodowej. Po akceptacji finalnej wersji projektu otrzymujemy wizualizację i możemy umówić się na termin jego realizacji.

Najlepsza pora na zakładanie ogrodu

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym i najbardziej sprzyjającym okresem na zakładanie ogrodów jest okres wiosenno-letni. Bywa także, że w przypadku sprzyjającej aury ogród można założyć także jesienią i to również w okresie października oraz listopada. Wówczas aura pozwoli na wykonanie części prac, lecz te zasadnicze można i powinno się wykonywać właśnie na wiosnę.

Założenie ogrodu o tej porze sprzyja naturalnie wegetacji roślin i pomaga im w ukorzenieniu oraz przyjęciu się. Jeśli uda się nam umówić termin na kwiecień/maj to nasz trawnik zazieleni się już w po paru tygodniach i z ogrodu pełną parą będzie można korzystać już od lipca.

Dlatego jeśli planujemy założenie ogrodu w 2018 roku to już teraz powinniśmy szukać firmy, która zajmie się wykonaniem projektu oraz założeniem ogrodu. Taką firmą jest firmagarden.pl z Białegostoku, która od wielu lat działa na lokalnym rynku. Poza projektowaniem i zakładaniem ogrodów firma wykonuje niezbędne prace pielęgnacyjne i to o każdej porze roku.

Przykładowe realizacje projektu ogrodów:

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Aranżacja, Projekty ogrodów

Zakładanie Ogrodów w 5 krokach

Kto nigdy nie marzył o domu z dużym ogrodem? O swoim własnym miejscu na Ziemi, w którym można schować się pr...

SPOGA GAFA 2013 Targi ogrodnicze w Kolonii

W dniach 8-10 września 2013 roku odbędą się w Kolonii kolejne targi „spoga+gafa”. Zeszłoroczna impreza zgromadziła 2.000 dostawców z 56 pa...

Stylowy ogród - czego potrzebujesz, żeby go urządzić?

Ogród kojarzy się nam z miejscem wypoczynku, relaksu i spotkania z przyjaciółmi. W ogrodzie najwięcej czasu spędzamy w okresie wiosennym i ...