Projekty i Aranżacje

ogród projektowanie

Ogród dla mieszkańca domku jest nie tylko przestrzenią zewnętrzną, ale także oazą spokoju i możliwości. To miejsce, gdzie codzienne życie przenosi się na świeże powietrze, a stres dnia codziennego łagodzi się w miłym otoczeniu roślin, kwiatów i śpiewu ptaków. Ogród staje się nie tylko estetycznym dodatkiem, ale integralną częścią domowego życia, zapewniającą nie tylko piękno, ale i praktyczne korzyści oraz satysfakcję z własnych osiągnięć. Dlatego też ogród musi być dobrze przemyślany. Ale jak to zrobić?

 

Czy gleba w moim ogrodzie to gleba żyzna czy raczej uboga? Bardziej kwaśna czy o obojętnym odczynie? Czy iglaki będą na niej dobrze rosły czy lepiej rozważyć posadzenie traw? Czy mogę zrobić oczko wodne i postawić fontannę, czy za dużo będzie tych dekoracji? Czy mogę…? Dużo pytań, dużo wątpliwości, koncepcja co chwilę się zmienia, bo w sklepach ogrodniczych wybór taki, że trudno wzrok oderwać od półek. Chciałaby dusza do raju, chciałaby ogród piękny, a tu okazuje się, że zakupione za niemałe pieniądze rośliny marnie rosną, a niektórych zupełnie nie widać, że oczko wodne ciągle opanowują glony i wytępić ich nie sposób, na trawnik żal patrzeć, chociaż odsiewany kilka razy i nawozy wysypane. Ręce opadają, tylko złość i zniechęcenie bierze.  No tak, nie każdemu amatorowi dopisuje szczęście podczas zakładania ogrodu, nie każdemu udaje się uniknąć błędów. A o te wcale nie tak trudno. Co innego, gdy projekt ogrodu Łódź przygotowują profesjonaliści.

Planowanie przestrzeni wokół domu

Dobry projektant to wie - styl ogrodu powinien być harmonijny ze stylem domu, aranżacja powinna odpowiadać wymaganiom i potrzebom inwestora. Dobry projektant przed sporządzeniem szczegółowego planu dokładnie obejrzy teren i zasięgnie informacji dotyczących rodzaju gleby, warunków wodnych, warunków pogodowych (kierunki wiatru, nasłonecznienie). Dopiero po uzyskaniu tych danych profesjonalista rozpoczyna pracę nad planem, w którym znajdzie się m.in. dokładne wyliczenie całkowitej powierzchni do zagospodarowania, wytyczone i zwymiarowane rabaty i ścieżki, szczegółowa lista roślin ze wskazaniem ilości, wielkości i odmiany,  informacje czy trawnik będzie wysiewany czy rozwijany z rolki (ile rolek, jaki gatunek trawy), dokładne wskazanie miejsca oświetlenia, rodzaje lamp, ich kolor, ilości, rysunki techniczne dla projektowanych konstrukcji (altany, tarasy), linki do zakupu elementów dekoracyjnych. Na podstawie projektu wykonawca może przystąpić do pracy - im bardziej czytelne dokumenty, tym szybszy postęp prac.

W profesjonalnie zaprojektowanym ogrodzie nie ma przypadku - wszystko jest starannie przemyślane i obliczone w oparciu o rzeczywiste i sprawdzone dane, w oparciu o najnowsze technologie i rozwiązania, które mają na celu ochronę zasobów pieniężnych właściciela oraz zasobów naturalnych (np. wykorzystanie małej retencji). Profesjonalnie zaprojektowany ogród to ogród, w którym jest miejsce na piękno, harmonię przy minimalnie wkładanym przez właściciela wysiłku i nie ma miejsca na błędy, zwłaszcza takie, które dużo kosztują.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Aranżacja, Projekty ogrodów

Piękny ogród dla zapracowanych

Każdy z nas chciałby cieszyć się wspaniałym ogrodem, pełnym bujnie kwitnących roślin, jednak nie każdy ma czas, aby się nim za...

Kamienie do ogrodu – jak wykorzystać grys, otoczaki i keramzyt?

Aranżacja ogrodu polega na doborze odpowiednich gatunków roślin, ale również dopasowaniu dodatków, które dodadzą naszemu terenowi uroku. Naturalnymi ozdobami, pełniącymi ró...

Zakładanie Ogrodów w 5 krokach

Kto nigdy nie marzył o domu z dużym ogrodem? O swoim własnym miejscu na Ziemi, w którym można schować się pr...