Nawierzchnie, Ścieżki, Place, Wjazdy

Gęsty trawnik

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy najlepiej siać trawę, aby była ładna i gęsta.

Nic dziwnego, że każdy chce mieć ładny trawnik. Najlepiej, o każdej porze roku. W obecnych czasach jest właściwie możliwe, jednak musisz pamiętać o kilku rzeczach, które pozwolą cieszyć Ci się piękną trawą zarówno na wiosnę, lato, jak i jesienią.

Pora wysiewu

Okazuje się, że najlepszą porą na wysiew jest wiosna (kwiecień, maj). Lecz trawę można siać również jesienią (wrzesień, październik). Nie można robić tego latem. Wówczas temperatury są zbyt wysokie, a słońce mogłoby popalić nasiona. W konsekwencji nie wykiełkowałyby. Zanim jednak zdecydujesz się na założenie trawnika, lepiej obserwuj prognozę pogody. Jeśli będą zbyt duże deszcze, sprawią, że posiane dopiero nasiona zostaną wypłukane. Musisz pamiętać również, że jeśli decydujesz się na posiane trawy wczesną wiosną bądź jesienią, mogą wystąpić przymrozki. To z kolei może sprawić, że delikatna, młoda trwa po prostu zmarznie, a na Twoim trawniku pozostaną place.

Zadbaj o ziemię

Przed poczynieniem jakichkolwiek prac należy zadbać przede wszystkim o podłoże. Jeśli w miejscu, gdzie ma powstać trawnik znajduje się dużo chwatów, koniecznie musisz je usunąć. Możesz nawet zastosować odpowiedni środek chemiczny, aby mieć pewność, że nie odrosną i nie przyczynią się do psucia Twojego trawnika. Ziemia powinna być przede wszystkim oczyszczona z gruzu, kamieni. Jeśli znajduje się tam glina, należy rozluźnić ją, dosypując piasku, a także wzbogacić o próchnicę. Zanim zajmiesz się wysiewaniem trawy, dobrze jest nawodnić ziemie i poczekać aż woda wsiąknie. Dopiero potem możesz posiać trawę, rozrzucając nasiona dość gęsto. Czasami konieczne jest późniejsze dosiewanie. Po siewie warto lekko ubić ziemię. Można ją również podlać, jednak zastosuj delikatną mgiełkę. Zbyt ostry strumień wypłucze nasiona.

Trawa z rolki

A co jeśli chcesz mieć piękny trawnik bez czekania aż Twoja dopiero, co wysiana trwa wzejdzie? W takim wypadku tzw. trawa z rolki to dla Ciebie idealne rozwiązanie. Wiele firm, np. producenttrawniki.pl zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale również układaniem tego typu trawników. Trawa jest oczywiście naturalna i posiada system korzeniowy. Dzięki temu trawa przyjmie się w zaledwie kilka dni. Przygotowanie terenu pod ułożenie płatów darni jest takie samo, jak w przypadku wysiewu tradycyjnego trawnika. Różnica jest zasadnicza – trawnik z rolki od razu po ułożeniu jest gotowy do użytkowania. Dzięki temu masz piękną, gęsta trawę w zaledwie kilka chwil. Co więcej, nie ma określonej, zalecanej pory jego układania.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Odchwaszczanie trawnika

Chwasty na trawniku można skutecznie zwalczyć tylko wówczas, gdy znajdują się w fazie aktywnego wzrostu, czyli najczęściej późną wiosną i wc...

Jak dobrać kostkę brukową?

Wybór właściwej nawierzchni do wymarzonego ogrodu naprawdę ma znaczenie - będziesz mieć z nią do czynienia przez długi czas. Dobrze wy...

Jak założyć trawnik jesienią? Poradniki krok po kroku

Zadbany trawnik w kolorze soczystej zieleni na każdym robi ogromne wrażenie. Nie tylko wpływa na efekt wizualny całego ogrodu, ale te...