Nawierzchnie, Ścieżki, Place, Wjazdy

odśnieżanie ogrodu

Gdy za oknem biało, pojawiają się jednocześnie radość i niezadowolenie. Widok białego puchu rozwesela, ale wiąże się z nim dużo pracy. Choć okrywa śnieżna pozwala niektórym roślinom na przetrwanie mrozów, izoluje je od nich, innym może jednak zaszkodzić. Bywa też, że blokuje swobodne poruszanie się po posesji. Zima oznacza więc regularne odśnieżanie ogrodu. Jak wykonywać je efektywnie i jakie narzędzia najlepiej sprawdzą się do tego zadania?

 

Dlaczego należy odśnieżać ogród? To nie tylko kwestie estetyczne

Śnieg w ogrodzie tworzy wręcz magiczną atmosferę. Pokrywając białym puchem rośliny, chroni je przed obecnym mrozem. Wiąże się z nim jednak ogrom pracy. Pozostawiony sam sobie może wyrządzić więcej szkód w ogrodzie, niż możesz sobie wyobrażać.

Dlaczego powinno się odśnieżać ogród? Nie chodzi wyłącznie o możliwość swobodnego spaceru po posesji czy wyjechania z niej samochodem. Odśnieżanie jest ważne także ze względu na rośliny rosnące w przydomowej przestrzeni:

  • czapy mokrego śniegu mogą łamać słabsze gałęzie krzewów i drzew, szczególnie te rosnące kolumnowo – regularnie strzepuj biały puch;
  • pod grubą warstwą śniegu rośliny mogą tracić wigor i zamierać, szczególnie dotyczy to pozostawionych w glebie roślin cebulowych i bulwiastych;
  • biały śnieg pięknie wygląda na trawniku, ale może doprowadzić do jego gnicia – pod zbyt grubą warstwą (szczególnie wilgotną, wręcz lodową), długo utrzymującą się na murawie, może rozwijać się pleśń śniegowa;
  • śnieg topiący się w końcówce zimy może osłabiać rośliny nielubiące wilgoci, a w skrajnych przypadkach – powodować ich gnicie;
  • gruba warstwa śniegu może spowalniać rozwój młodych roślin przed wiosną.

Staraj się też nie udeptywać ścieżek na śniegu, ponieważ pod tak ubitym puchem trawa i niektóre rośliny mogą mieć problem z rozwojem.

 

odśnieżanie

Gdzie zgarniać śnieg?

Pryzmy zebranego śniegu nie mogą przede wszystkim utrudniać ruchu samochodowego czy ograniczać widoczność – nie zaleca się więc zgarniania go na pobocza dróg i chodników. Należy usunąć śnieg w sposób, który nie będzie stwarzał zagrożenia dla przechodniów i kierowców. Zwracaj też uwagę, by istotne nie blokował spływu wód deszczowych czy topniejącego śniegu.

Znajdź na swoim terenie dogodne miejsce zgarniania śniegu, które ani nie będzie utrudniał ci swobodnego poruszania się po ogrodzie, ani nie będzie przeszkadzał innym mieszkańcom i kierowcom. Jeśli nie masz możliwości składowania pryzm śniegu, możesz zlecić ich wywóz.

Niezbędne narzędzia, czyli czym efektywnie odśnieżać ogród

Aby odśnieżanie ogrodu było efektywne, a przy tym szybkie i satysfakcjonujące, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia ogrodowe (duży wybór takich narzędzi najdziesz w sklepie https://domitech.pl/ogrod). Przy naprawdę małych powierzchniach wystarczą łopaty do śniegu. Niewielkie tereny nie wymagają dużej ilości pracy. Przy używaniu łopat czy szufli potrzebna będzie jednak siła rąk i nie zawsze to komfortowe zadanie, szczególnie gdy użyjesz prostego drewnianego sprzętu. Lepszym wyborem są łopaty z głowicą wykonaną ze sztucznego tworzywa, wyprofilowaną łukowato, najlepiej z ostrzejszym wykończeniem (może być metalowa listwa). Do plastiku śnieg będzie dobrze przylegał.

Trudniejsze zadanie stoi przed tobą, jeśli dysponujesz średniej wielkości lub pokaźnym ogrodem. Wówczas najlepszym wyborem mogą okazać się specjalne odśnieżarki – spalinowe lub akumulatorowe. Niektóre z nich są wyposażone w gąsienice, które ułatwiają poruszanie się po nierównym i wymagającym terenie. Dodatkowo mogą mieć światła LED ułatwiające odśnieżanie w ciemności, podgrzewaną rękojeść umożliwiającą pracę nawet podczas mrozów bądź ślimaka o dużej średnicy wyrzucającego śnieg na dużą odległość.

Przy średniej wielkości terenach wystarczą przeważnie odśnieżarki dwusuwowe, przy większych – czterosuwowe, najlepiej z napędem na koła, który ułatwi prowadzenie sprzętu po trudniejszej powierzchni.

 

odśnieżanie

Czy sól to dobry pomysł?

Jeśli przyszło ci do głowy, by w celu pozbycia się śniegu użyć sól, przemyśl to jeszcze raz. Nie zalecamy używania chlorku sodu czy chlorku wapnia. Choć skutecznie rozpuszcza pokrywę śnieżną, to bywa wręcz zabójczy dla roślin. Ponadto może być nieprzyjemny dla łapek psa, z którym wychodzisz na spacer.

Sól może doprowadzić do tak zwanej suszy fizjologicznej – rośliny mają problem z pobieraniem wody i zaczynają zamierać. Zaburzenie gospodarki wodnej u roślin może także zwiększać ich podatność na grzyby i drobnoustroje. Szczególnie źle na „ochlapywanie” breją z solą reagują iglaki, których zielone liście mogą szybko brunatnieć pod wpływem działania substancji.

Na ogrodowych chodnikach bezpieczniejszą alternatywą jest stosowanie piasku, który nie tylko zapewni przyczepność na śliskiej nawierzchni, lecz także nie będzie stanowił zagrożenia dla zdrowia roślin. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są również fusy kawy, które posiadają właściwości „matujące” powierzchnię, a dodatkowo są ekologiczne.

Pamiętaj, że wybór odpowiednich narzędzi oraz środków do odśnieżania ma kluczowe znaczenie dla efektywnej i bezpiecznej pracy, a przy tym dla zdrowia i późniejszego rozwoju ogrodowych roślin. Odśnieżanie ogrodu wykonuj z głową i minimalizuj swój wysiłek, inwestując w dobre odśnieżarki.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Kiedy przeprowadzić nawożenie trawnika przed zimą?

Jesienne prace w ogrodzie są niezbędne do przeprowadzenia, aby móc w przyszłym roku znowu cieszyć się pięknym otoczeniem. Pracy jest du...

Odśnieżanie ogrodu – jak to wykonać efektywnie i czym warto odśnieżać?

Gdy za oknem biało, pojawiają się jednocześnie radość i niezadowolenie. Widok białego puchu rozwesela, ale wiąże się z nim du...

Jak założyć trawnik jesienią? Poradniki krok po kroku

Zadbany trawnik w kolorze soczystej zieleni na każdym robi ogromne wrażenie. Nie tylko wpływa na efekt wizualny całego ogrodu, ale te...