Nawierzchnie, Ścieżki, Place, Wjazdy

Piękny, intensywnie zielony, równy i pozbawiony chwastów trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Pojawienie się na nim innych gatunków niż trawy sprawia, że trawnik nie tylko przestaje być jednolity, ale z czasem zaczyna się przerzedzać. Zapobieganie temu to proces żmudny – szczególnie jeśli trawnik został opanowany przez chwasty, które rozmnażają się przez pędy rozłogowe i nasiona.

 

Nawożenie interwencyjne jedynym skutecznym sposobem

Mechaniczne usuwanie chwastów mija się z celem. W podłożu zawsze zostaną pozostałości po systemie korzeniowym, które szybko zaczną tworzyć się nowe rośliny. Natomiast wyrywanie gatunków, które rozmnażają się przez nasiona z pewnością doprowadzi do tego, że do gleby trafi ich niewielka ilość – ale wystarczająca, by wykiełkowały z nich nowe rośliny.

 

Jedynym rozwiązaniem, które w takim przypadku ma sens jest nawożenie. Wybór nawozu powinien być dopasowany do chwastów, jakie zaburzają wygląd trawnika. Jego działanie powinno być bezpieczne dla trawy. Środkami Substral.pl należy zabezpieczyć trawnik przed żółknięciem – pojawia się ono zwłaszcza wtedy, gdy chwasty zdominowały teren.

 

O pięknym trawniku pomyśl jeszcze przed wysiewem

Odpowiednie przygotowanie podłoża ułatwi pielęgnację trawnika i zmniejszy ryzyko pojawienia się chwastów. Ważne jest, by gleba miała odpowiedni odczyn – doskonałe warunki dla trawnika zapewnia pH od 5,5 do 7,0. Usunięcie wszystkich chwastów z terenu, na którym zostanie zasiana trawa jest długim i wymagającym procesem, podczas którego nie warto się spieszyć. Warto upewnić się, że wszystkie chwasty zostały dokładnie usunięte. Aby to sprawdzić, należy odczekać kilka lub kilkanaście dni – jeśli w tym czasie nie wykiełkują, można rozpocząć wysiew trawy.

 

Profilaktyka wskazana

Po całkowitym usunięciu chwastów poprzez wykorzystanie nawozu i uzyskaniu jednolitego i zielonego trawnika, przez długi czas można cieszyć się jego wizualnym stanem. Nie jest to jednak efekt na zawsze. Warto regularnie nawozić trawnik i chronić go przed pojawieniem się nowych chwastów.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

A B C trawnika, m.in. zakładanie trawnika, co to jest darniowanie?

Zakładanie trawnika - Etapy Każdy, kto posiada kawałek własnej działki chciałby także posiadać pięknie wyglądający i mocny trawnik. W celu uzyskania sa...

Kiedy przeprowadzić nawożenie trawnika przed zimą?

Jesienne prace w ogrodzie są niezbędne do przeprowadzenia, aby móc w przyszłym roku znowu cieszyć się pięknym otoczeniem. Pracy jest du...

Ogród podczas upałów. Jak utrzymać intensywną i soczystą zieleń?

To co cieszy nas, podczas wakacji nad morzem, nie zawsze korzystne jest dla ogrodu. Upał, pełne nasłonecznienie, temperatury powyżej 30 st...