Pory roku w naszym ogródku

Jesień w ogrodzie to czas wytężonej pracy. Należy starannie przygotować się do zimy, odpowiednio zabezpieczyć roślinny, przeprowadzić prace porządkowe, doprowadzić do ładu narzędzia ogrodnicze. Prawidłowe wykonanie wszystkich prac w ogrodzie pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek wiosną.


Zabezpieczenie roślin przed nadejściem zimy

Staranne przygotowanie roślin na chłodne miesiące wymaga wielu zabiegów. Kwiaty, krzewy o niezbyt długich korzeniach, dość nisko osadzone w glebie wymagają obfitego i dokładnego podlewania. Należy to wykonać właśnie jesienią gdyż w trakcie mrozów będą miały problem aby czerpać ją z zamarzniętej gleby, a i podlewanie jest wtedy utrudnione. Takie rośliny należy również obsypać trocinami, korą, torfem lub kompostem. Zmniejszy to ich wrażliwość na mróz, równocześnie zmniejszy się proces parowania wody z gleby.

Niewysokie krzewy warto okopczykować. Przygotowanie kopczyków poprzez obsypanie nasady korzenia ziemią pozwoli tym roślinom wydać wiele nowych pędów w okresie wiosennym.

Dobrą ochroną roślin w okresie zimowym jest ich okrywanie. Chroni to je nie tylko przed mrozami ale przede wszystkim gwarantuje osłonę na wypadek wiatru oraz zimowego słońca. Prace przy okrywaniu ogrodowych roślin należy wykonać dopiero kiedy temperatura spadnie kilka stopni poniżej zera. Przy zerowej czy minimalnie dodatniej temperaturze okryte krzewy, kwiaty czy drzewka zaczną gnić. Dobrym materiałem będzie tutaj agrowłóknina, w pewnych sytuacjach można skorzystać również z mat słomianych.

 

Przygotowanie drzew

Na szczególną uwagę w ogrodach zasługują drzewa owocowe. Są one bardzo narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie zimowym. Pękanie kory, pojawiające się rany, to wszystko staje się znakomitą pożywką dla różnego rodzaju grzybów, co prowadzi do niszczenia drzewek. Wystarczy tutaj zaopatrzyć się w wapno ogrodnicze i za jego pomocą dokonać bielenia pnia konarów. Przy pozostałych drzewach można skorzystać z innych rozwiązań, maty słomiany bardzo dobrze nadają się do owijania.

 

Sprzątanie trawnika, ostatnie jesienne koszenie

Jesień to naturalnie liście spadające z drzew. Masowo zalegają na trawnikach ogrodowych i obowiązkiem jest skutecznie je usunąć. Liście pozostawione na okres zimowy będą gniły, co wpłynie na proces niszczenia trawnika. Liście można zebrać w sposób tradycyjny za pomocą grabi ale należy uważać by przy tej czynności nie zniszczyć trawy. Można również skorzystać z nowoczesnych urządzeń takich jak dmuchawy do liści. Liście niekoniecznie muszą zostać wyrzucone do śmieci. Wystarczy przeprowadzić proces ich rozdrabniania i następnie pozostawić je jako jeden z materiałów do założenia kompostownika. Sprzątanie z trawnika dotyczy nie tylko liści, należy również pozbyć się wszelkich gałęzi czy kamieni tak aby bez problemów przystąpić do ostatniego koszenia w sezonie. Trawa nie powinna być koszona jak w sezonie wiosennym czy letnim czyli krótkie koszenie odpada. Kto za krótko przytnie trawę może spodziewać się, że w trakcie mrozów znacznie ucierpi, a to przełoży się na dodatkową pracę w trakcie wiosny. Trzeba będzie po prostu odtworzyć, odbudować trawnik.

 

Przycinanie, skracanie gałęzi i krzewów

Wczesna jesień to idealny czas na przycinanie gałęzi. Nim drzewa zrzucą liście można dokonać przycinki, będzie ona najłatwiejsza z uwagi na możliwość rozróżnienia zdrowych i chorych gałęzi. Żywopłoty, krzewy należy przede wszystkim poprzycinać aby nadać im odpowiednich kształtów, estetycznego wyglądu. Kiedy nie jest się pewnym czy dana gałąź ma być ścięta, to należy ja zostawić. Lepiej kiedy chore, zniszczone gałęzie pozostaną na zimę niż zetnie się te zdrowe.

 

Porządek w oczkach wodnych

Niektóre ogrody nie mogą obejść się bez oczek wodnych. Jak o nie zadbać? Kluczowym jest regularne ich czyszczenie z liści, gałęzi. Dlaczego nie należy tego odkładać na później? Opadające na dno oczka wodnego liście trudno wyciągnąć, co przekłada się na zanieczyszczenie, rozkład liści. Rozkładające liście w najlepszym wypadku będą po prostu generowały nieprzyjemny zapach. Można zabezpieczyć się na wypadek opadających liści poprzez zainwestowanie w odpowiednie siatki, które rozciąga się nad oczkiem wodnym. Liście nie brudzą oczka wodnego, a ich zebranie jest komfortowe.

 

Zebrać niektóre odpady na przygotowanie kompostownika

Prowadząc jesienne prace ogrodowe nie trzeba od razu wyrzucać do śmieci zebranych liści czy gałęzi. Za ich pomocą warto założyć sobie przy ogrodowy kompostownik. Wystarczy wydzielić odpowiednie miejsce na terenie ogrodu, tam na czas zimy złożyć liście, gałęzie i oczekiwać ich rozkładu. Naturalny kompostownik przyda się jak ulał w trakcie wiosennych prac w ogrodzie.

 

Zadbać o sprzęt ogrodniczy oraz meble ogrodowe

Jesienne prace porządkowe w ogrodzie nie ograniczają się jedynie do roślinności, równie ważnym jest odpowiednie zadbanie o narzędzia i urządzenia ogrodnicze. Po zakończonych przygotowaniach ogrodu do zimy wszystkie narzędzia należy dokładnie wyczyścić i zakonserwować dedykowanymi olejami. Meble ogrodowe, gdy pojawia się taka możliwość, powinny trafić do pomieszczeń, być schowane pod dachem. Szczególnie należy zadbać o meble drewniane. Jeżeli nie ma możliwości takiego umiejscowienia ogrodowych mebli to warto skorzystać ze specjalnych plandek dostępnych w sklepach ogrodniczych. Dokładne przykrycie tych elementów ogrodu jest koniecznie aby nie były one wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Złe zabezpieczenie tych elementów prowadzi do szybszego zużycia, zniszczenia.

Przeczytaj również inne porady ogrodnicze na: http://rododendrony.com.pl/porady

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Kalendarz Ogrodniczy

Prace w ogrodzie - Marzec

Marzec to wyjątkowy miesiąc, gdyż w nim zaczyna się kalendarzowa wiosna - to okres wzmożonych prac w naszych ogrodach. Poza pr...

Drzewa, które kwitną na wiosnę

Kwitnące drzewa są doskonałym akcentem w wiosennym ogrodzie. Mogą się wydawać obłokiem kwiatów, bo czas ich kwitnienia daje efekt magicznego ob...

Od czego zacząć prace na wiosnę w ogrodzie?

Wiosna to okres intensywnych prac w ogrodzie. To wtedy powinniśmy się zająć zgrabieniem resztek po zimie z trawnika, nawożeniem jeśli je...