Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Oczary - zimowe krzewy

Wiosna, lato i jesień to pory roku, kiedy nasz ogród, balkon czy taras cieszą oko bogactwem różnorodnych kwiatów. Niestety zima to ciężki czas dla pielęgnowanych przez nas starannie roślin. Które z nich bez trudu przetrwają chłodne dni?

Które rośliny przezimują samodzielnie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ozdobić ogród w sezonie jesienno-zimowym. Istnieje bardzo dużo gatunków krzewów, pnączy i bylin, które prezentują się pięknie nie tylko w okresie rozkwitu, ale zdobić mogą tarasy, balkony i ogrody także zimą. Muszą one cechować się odpornością na mróz, silny wiatr oraz niedostatek wody; dobrze, jeśli będą też odporne na choroby. Takie mało wymagające rośliny zdobią przestrzeń wokół nas przez wiele sezonów i nie potrzebują specjalnej opieki. Jeśli chodzi o krzewy, najlepszym wyborem będą iglaki. W donicach warto posadzić odmiany miniaturowe, natomiast te rozrastające się do dużych rozmiarów lepiej będzie ulokować w ogrodzie. Krzewy ładnie wyglądające zimą to także gatunki o zimozielonych liściach, takie jak bukszpan, barwinek pospolity czy ligustr pospolity. Dodatkowe efekty wizualne w postaci kolorowych owoców zapewni nam ognik szkarłatny bądź irga. Piękną ozdobą domu i ogrodu mogą być także pnącza - bluszcz, powojnik oraz winobluszcz wyglądają efektownie o każdej porze roku. Również niektóre byliny pozostawione w donicach mogą cieszyć oko zimozielonymi liśćmi; należą do nich floksy skrzydlaste, skalnice i bergenie.

Zimowanie roślin

Oprócz wspomnianych wyżej roślin, większość gatunków, aby przetrwać do wiosny, wymaga szczególnie starannych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby bezpiecznie przezimowały, należy o nie dbać przez cały rok. Zdecydowanie większe szanse na przetrwanie mają rośliny zdrowe. Powinny zostać umieszczone w pojemnikach dostosowanych do możliwości ich wzrostu. Koniecznym zakupem będą mrozoodporne donice oraz drewniane skrzynie izolowane za pomocą folii. Zarówno donice, jak i skrzynie, muszą być wyposażone w otwory odpływowe. Umiejscowienie zimowanych roślin należy dobrać pod kątem ich preferencji - niektóre powinny zostać umieszczone w cieniu, inne lepiej ustawić w miejscach nasłonecznionych.

Ogród zimą?

Jeśli chcemy, aby nasz ogród, mimo braku sezonowej roślinności, zielonej trawy i kwitnących kwiatów, nadal wyglądał atrakcyjnie, warto rozmieścić w różnych jego częściach zimozielone i iglaste krzewy. Rozłożyste „choinki” nie tylko ładnie kontrastować będą z bielą śniegu, ale ozdobione lampkami doskonale podkreślą grudniową, świąteczną atmosferę. Duże czapy świeżego śniegu na iglastych gałązkach nadadzą naszemu otoczeniu wygląd baśniowego lasu. Tak prezentujący się krajobraz, uzupełniony bluszczem, bukszpanem, czy też ognikiem szkarłatnym, niewiele będzie ustępował letniemu wizerunkowi naszego ogrodu. To, co w sezonie wakacyjnym stanowiło tło dla kwitnących kwiatów, wysunie się teraz po prostu na pierwszy plan.

Zima to trudy okres dla roślin ogrodowych i balkonowych. Aby móc cieszyć się pięknym otoczeniem także w czasie tej pory roku, warto zainwestować w wieloletnie rośliny iglaste i zimozielone. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji, są bardzo odporne na mróz i wiatr. To właśnie dzięki nim ogród będzie wyglądał atrakcyjnie przez cały rok.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Domowa uprawa zdrowych ziół

Suszona bazylia, majeranek, mięta, szałwia, tymianek, pietruszka czy szczypiorek nie smakują, tak jak świeże. Dlatego zimą najlepszym sposobem na świeże zi...

Jak nawozić rośliny na wiosnę?

Wiosna to wymarzony czas do rozpoczęcia sezonowych prac w ogrodzie. Oprócz zadbania o porządki, usunięcia zimowych osłon czy przycięcia drzew w ...

Bezpieczne przechowywanie chemikaliów

Chemikalia to w zdecydowanej większości substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz środowiska naturalnego. Nie można ich przechowywać w zwykłych ...