Nawierzchnie, Ścieżki, Place, Wjazdy

Aby ułożyć kostkę brukową na naszej posesji, najpierw musimy zastanowić się jakie ma być przeznaczenie placu z kostki, czy będzie to chodnik, czy wjazd po którym będą poruszały się samochody.

Jakie będzie przeznaczenie wybrukowanej powierzchni?

Jeśli, chcemy zrobić chodnik, placyk  lub ścieżkę należy wówczas zebrać tylko warstwę darniny (około 5-10 cm),  następnie wypoziomować grunt piaskiem, zagęścić piasek zagęszczarką, bądź stopami, kolejnym etapem jest wyrównanie powierzchni piasku (polecamy użyć deski - łaty) według ustalonych wcześniej poziomów ( najlepiej użyć do tego poziomicy) Kolejny krok to same ułożenie kostki brukowej, po czym wystarczy zafugować kostkę piaskiem. Następnie ubić kostki, w celu uzyskania równej powierzchni (przy pomocy gumowego młotka uderzając przez drewno). Na koniec kostkę brukową należy polać wodą i pozostawić by osiadła.

W przypadku układania kostki brukowej po której będą jeździły samochody należy wykorytować powierzchnie na której chcemy ułożyć kostkę na około 25-40cm, zagłębienie należy zabetonować bądź utwardzić np. tuczniem kamiennym lub żwirem. Następnie postępujemy według schematu opisanego powyżej. czyli wypoziomowanie gruntu piaskiem, zagęszczenie piasku, wyrównanie powierzchni piasku wg ustalonych wcześniej poziomów, układanie kostki, fugowanie i ponowne ubicie powierzchni

 

Jaką grubość kostki brukowej wybrać?

Kostka brukowa dostępna jest o grubości 4, 6, 7, 8 cm. Cieńszą kostkę (o grubości 4 cm) stosujemy z przeznaczeniem na taras, ścieżkę i placyk. Na plac, po którym będą poruszały się samochody, np. podjazd, droga wewnętrzna, należy wybrać grubości kostki ok. 6 cm - 8cm.

 

Porady - przy układaniu kostki brukowej warto pamiętać o:

  • Wyznaczanie miejsca możemy ułatwić przy pomocy sznura i palików wyznaczających dany kształt.
  • Krawędzie powinno wzmocnić się położeniem krawężników.
  • Warto także pamiętać o zachowaniu spadku w celu prawidłowego odprowadzenia wody deszczowej (nachylenie ok. 1-3 procenta co przekłada się na różnicę poziomów rzędu 1-3 cm na każdy metr, w kierunku od budynku do trawnika czy ogródka)
  • Na powierzchni, na której będzie położony bruk, rozłóż folię ochronną, która ma na celu zapobieganie przedostawania się korzeni drzew między kostki brukowe.
  • Skrupulatnie obliczyć ilość kostki potrzebną (z zapasem), ponieważ partie tego samego wzoru mogą różnić się barwą i odcieniem.
  • Warto zastanowić się nad wyborem takiego kształtu kostki, który daje możliwość różnorodnego krzyżowanie rzędów i tworzenia oryginalnych wzorów.

Piękne alejki w ogrodzie

Piękne alejki stają się najlepszą wizytówką każdego ogrodu. Bogaty asortyment płytek oraz kostek brukowych sprawia, że możemy je urządzić w ciekawy sposób. By jednak ogrodowe chodniki zapewniały bezpieczeństwo o każdej porze dnia i nocy, warto w porę wybrać stosowne oświetlenie ogrodowe. A zarazem by było oszczędnie, warto zainwestować w żarówki LED oraz w lampy solarne.

Przydatne będą też lampy z czujnikami ruchu, dzięki którym natężenie światła zostanie automatycznie dopasowane do bieżących potrzeb. By piękny ogród był piękny nawet po zmroku, warto postawić na te rozwiązania, które pozwalają stworzyć ciekawe aranżacje. Lampy stojące lub świetliki montowane między płytkami, ozdobne latarnie oraz dekoracyjne lampy ustawiane wzdłuż chodników to rozwiązania warte rozważenia.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Aeracja, wertykulacja, piaskowanie - Zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Aby prawidłowo pielęgnować nasz trawnik powinniśmy pamiętać o trzech pojęciach: wertykulacja, aeracja i piaskowanie trawnika. Często zdarza się, że pamiętamy ty...

Jak nawozić trawnik?

Chcesz mieć piękny i zadbany trawnik? Musisz więc regularnie o niego dbać. Przycinanie i nawadnianie jednak nie wystarczy. Aby trawa mi...

Sposób na bujny trawnik, czyli jak nawozić i kiedy

Każdy z nas marzy o ciemnozielonym, bujnym i gęstym trawniku w ogrodzie. Mało kto jednak wie, że prawidłowe jego nawożenie, to...