Drzewa ozdobne, Krzewy, Pnącza

bluszcz

Nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również w parkach i zieleni miejskiej, jednym z najchętniej sadzonych gatunków pnących jest bluszcz. Ciekawostką jest fakt, iż jest to roślina długowieczna, której najwytrwalsze okazy żyją nawet kilkadziesiąt lat. Bluszcz kojarzy się głównie z wieczniezielonymi pędami, które bez trudu zajmą nawet najbardziej wymagające i niedostępne dla innych gatunków fragmenty budynków, płotów, altan i w zasadzie każdej nierównej powierzchni. Jak zasadzić bluszcz w ogrodzie? Poniżej kilka informacji na temat uprawy bluszczu.

 

Bluszcz (Hedera helix) należy do rodziny araliowatych. Na terenie Polski rośnie głównie w lasach i parkach, ale jego ekspansywna natura powoduje, iż jest powszechnym gatunkiem zwłaszcza wokół starych, opuszczonych gospodarstw oraz na terenach cmentarnych. Lubi cieniste stanowiska, dlatego z powodzeniem zazielenia zakątki ogrodu, w których dla innych roślin jest za ciemno.

 

Pędy bluszczu osiągają nawet 20 m długości, a do wzrostu roślina zasadniczo nie potrzebuje żadnych podpór. Można ją wówczas traktować jako roślinę okrywową, alternatywną dla trawnika. Bluszcz jednak z łatwością wspina się po wzniesionej powierzchni, a swoją przyczepność zawdzięcza specjalnym korzeniom wyrastającym z pędów. Aby roślina mogła prawidłowo rosnąć, należy jej zapewnić odpowiednią przestrzeń, a w razie konieczności poskromienia zbyt gęsto rosnących pnączy, wystarczy przyciąć je na pożądaną długość. Doskonałym pomysłem jest posadzenie bluszczu pod drzewami. Nie tylko okryje ogołoconą zwykle w tym miejscu ziemię, ale będzie także atrakcyjnie piąć się po pniach.

 

Sadzenie bluszczu w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Biorąc pod uwagę warunki, w jakich spotykamy dziko rosnący bluszcz, można przypuszczać, iż roślina nie ma wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych. W zasadzie jest to prawdą, co zdecydowanie ucieszy osoby, które nie planują poświęcać uprawie ogrodu zbyt dużo czasu.

 

Bluszcz dostosuje się do niemal każdych warunków, jednak najlepiej czuje się w podłożu żyznym, przepuszczalnym i stale wilgotnym. Aby jeszcze bardziej zadbać o pnącze, zaleca się wzbogacenie ziemi kompostem. Bluszcz dobrze adaptuje się do różnego oświetlenia, bardzo dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych i zacienionych, ale radzi sobie także na stanowiskach słonecznych, trzeba jednak brać pod uwagę, że źle znosi palące, wysokie temperatury. Dostęp do umiarkowanego, rozproszonego światła pozwoli na ładniejsze wybarwienie liści, zwłaszcza u odmian pstrolistnych.

 

Podlewanie powinno być umiarkowane, acz regularne. Bluszcz uwielbia stały poziom wilgoci w podłożu, jednak zbyt obfite przelanie rośliny niesie ryzyko gnicia oraz tworzy idealne wręcz środowisko dla wszelkiego rodzaju chorób grzybowych. W przypadku choroby wszelkie porażone liście należy usuwać i palić. Nawożenie bluszczu nie jest koniecznością. Dobrym rozwiązaniem jest zasilenie rośliny wczesną wiosną, z kolei w trakcie sezonu wegetacyjnego można zupełnie pominąć ten krok, bez większego uszczerbku na kondycji pnącza.

 

Jak zasadzić bluszcz w ogrodzie?

 

Bluszcz powinien być sadzony bezpośrednio do ziemi, a najlepszym terminem na zasadzenie rośliny jest wczesna wiosna. Dołek powinien być na tyle głęboki, aby swobodnie ułożyć w nim korzenie, nie narażając ich na uszkodzenia. Podłoże pod sadzenie bluszczu dobrze jest wymieszać z kompostem, który wpłynie na wzmocnienie rośliny w fazie wzrostu. Po sadzeniu należy obficie podlać miejsce wokół młodego pnącza.

 

Należy pamiętać, że bluszcz jest rośliną trującą. Wszystkie części rośliny (w największym stopniu owoce) zawierają saponiny działające drażniąco na skórę, oczy, układ pokarmowy i oddechowy, z kolei w soku rośliny zawarty jest falkarinol wywołujący reakcje alergiczne skóry. Roślina jest szczególnie toksyczna dla dzieci i psów, dlatego w trosce o maluchy lub pupili warto rozważyć wybór innego pnącza, ewentualnie w inny sposób ograniczyć podopiecznym dostęp do liści i owoców bluszczu.


Jeśli interesuje Cię zasadzenie bluszczu w swoim ogrodzie, zapraszamy do sklepu Florexpol, w którym znajdziesz sadzonki opisywanego dziś bluszczu, ale również wielu innych, bardzo ciekawych gatunków roślin ogrodowych.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Pelargonia wonna (rośliny kosmetyczne)

Tak popularna i doskonale znana pelargonia jest jedną z tych roślin, w których właściwości bardzo chętnie korzysta kosmetyka. Ta bylina ch...

Jak zasadzić bluszcz w ogrodzie?

Nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również w parkach i zieleni miejskiej, jednym z najchętniej sadzonych gatunków pnących jest bluszcz. Ci...

Rośliny dwuletnie wokół domu – zadbaj o piękny ogród na jesień

Lato to okres najintensywniejszego kwitnienia wszystkich roślin, dlatego też wielu ogrodników myśli, że prace na działce powinny skupiać się na pi...

Poznaj najpopularniejszy gatunek berberysu

Urządzanie ogrodu nie jest zadaniem łatwym. Bardzo ciężko zaprojektować go tak, aby wszystkie rosnące w nim ro...