Drzewa ozdobne, Krzewy, Pnącza

Marzysz o pięknym, rozłożystym drzewie w ogrodzie? Na to, aby okaz osiągnął imponujące rozmiary, często trzeba czekać nawet 40 lat. Alternatywą dla niecierpliwych jest zakup soliterów – dużych drzew i krzewów z systemem korzeniowym przystosowanym do wsadzenia w nowej lokalizacji. Warto pamiętać, że zaadoptowanie się rośliny w nowym miejscu nie jest łatwe. Dlatego warto kupować solitery ze sprawdzonych źródeł, których sprzedawcy dodatkowo oferują usługi doradcze.

Czym są solitery?

Solitery to doskonały sposób na ozdobienie ogrodu. Terminem tym zwykle określa się wyeksponowane samotne drzewo, wysadzane w efektownej lokalizacji. Rośliny tego typu cechują się różnorakimi walorami ozdobnymi, dzięki czemu pięknie prezentują się o różnych porach roku – mogą nimi być ozdobne kwiaty, kolorowe owoce, liście ciekawie przebarwiające się na jesień czy efektowny pokrój. Osiągają naprawdę imponujące rozmiary, a największe z nich mierzą nawet do 12 m. Do najpopularniejszych odmian soliterów należą: magnolia, buk, świerk, grab, wiąz i śliwa wiśniowa.

Jak sadzić i przesadzać duże drzewa?

Solitery zwykle sprzedawane są jako rośliny z zabezpieczoną bryłą ziemi tkaniną jutową, lub matą kokosową opiętą stalową siatką. W przypadku dużych roślin bardzo ważne jest, aby kupować okazy szkółkowane. Zabieg ten polega na okresowym przycinaniu systemu korzeniowego w taki sposób, aby roślina była łatwa do przesadzenia i później szybciej zaadoptowała się w nowych warunkach.

Renomowane sklepy ogrodnicze służą klientom pomocą przy zakupie i sadzeniu soliterów. Kompleksowa usługa polega na dowiezieniu, posadzeniu i dalszej pielęgnacji okazu. Eksperci udzielają kupującym wyczerpujących informacji dotyczących warunków sadzenia oraz pielęgnacji rośliny, dokonują wizji lokalnych. Po posadzeniu rośliny utrzymywany jest kontakt telefoniczny lub bezpośredni z klientem celem uniknięcia błędów w pielęgnacji posadzonych egzemplarzy. Jeżeli jakieś zmiany w wyglądzie rośliny niepokoją nowego właściciela, następuje szybka konsultacja telefoniczna i fotograficzna.

Jak dbać o solitery?

Solitery, tak jak inne drzewa ogrodowe, wymagają okresowego przycinania i nawożenia. Duże drzewa należy przycinać w sposób przemyślany to znaczy tak aby nie utracić charakteru rośliny. Zwykle sprowadza się to do usuwania porażonych chorobą, połamanych lub martwych gałęzi. Przy czym należy pamiętać o zachowaniu statyki drzewa. W przypadku gatunków wrażliwych na nadmierne nasłonecznienie i niskie temperatury należy dokonać obsadzeń roślinami osłonowymi, które zapewnią soliterowi ochronę przed słońcem i mroźnym wiatrem. W zależności od rodzaju gruntu na jakim posadziliśmy okaz, należy dostarczać odpowiednie ilości wody oraz składników pokarmowych do korzeni.

Pamiętaj, jeśli nie jesteś pewien jak przycinać lub nawozić solitery, skonsultuj się ze specjalistą. Fachowy arborysta będzie mógł szybko ocenić stan zdrowia drzewa, a przycinanie i ochrone chemiczną przeprowadzi w sposób, który wpłynie pozytywnie na kondycję drzewa.

Opracowanie: PolskieSolitery.pl

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Poznaj najpopularniejszy gatunek berberysu

Urządzanie ogrodu nie jest zadaniem łatwym. Bardzo ciężko zaprojektować go tak, aby wszystkie rosnące w nim ro...

Storczyki ozdobą każdego domu - pielęgnacja

Storczyki są piękne dzięki egzotycznej urodzie i niebanalnym kolorom. Wiele osób boi się że ich pielęgnacja może przysparzać wiele problemów. Wy...

Afelandra czworokątna

Afelandra należy do rodziny Acanthaceae i występuje głównie w rejonach tropikalnych. Rodzaj Aphelandraobejmuje około 60 gatunków. Zawsze zielona afelandra czworokątna wy...

Jak pielęgnować palmy doniczkowe? - Poradnik ogrodniczy

Choć palmy najczęściej wykorzystywano jako element do dekoracji w dużych pomieszczeniach, to obecnie są to najpopularniejsze rośliny doniczkowe, jakie Polacy tr...