Kwiaty

Lato to okres najintensywniejszego kwitnienia wszystkich roślin, dlatego też wielu ogrodników myśli, że prace na działce powinny skupiać się na pielęgnacji okazów. Jednak regularne podlewanie, nawożenie czy zabezpieczanie roślin przed chorobami, a nawet koszenie trawy nie są jedynymi zajęciami w ogrodzie. W sezonie wakacyjnym warto zająć się również sadzeniem roślin dwuletnich, kwitnących jesienią. Zobacz, o jakie okazy dokładnie chodzi i co zrobić, przed zasadzeniem ich w stałym miejscu.

Większość roślin dwuletnich sadzonych w sezonie wakacyjnym nie powinno się sadzić bezpośrednio na stałe stanowisko. Okazy te potrzebują bowiem czasu i odpowiedniej temperatury oraz ochrony przed wiatrem, aby mogły wzrosnąć i przystosować się do nowych warunków po wysianiu. Do wyjątków należy jedynie dziewanna.

Wysiewanie roślin dwuletnich do inspektu, a następnie na rozsadnik

Zanim zasadzisz rośliny dwuletnie w stałym miejscu na działce, powinieneś rozsiać je w inspekcie. Inspekty to drewniana skrzynia bez dna z ruchomym szklanym przykryciem, dzięki któremu można regulować dostęp powietrza wpadającego do środka. Wyróżnia się dwa rodzaje inspektów – inspekt zimy i inspekt ciepły, który pod warstwą żyznej gleby posiada grzejny podkład wykonany z obornika.

Najpopularniejsze rośliny dwuletnie wysiewane w inspekcie lub rozsadniku to fiołek rogaty, niezapominajka oraz stokrotka.

  • Fiołek rogaty

Roślina ta bardzo lubi stanowiska ciepłe i częste podlewanie. W okresie kiełkowania fiołek może być narażony na działanie wiatru, dlatego przykrycie inspektu powinno być jedynie lekko uchylone. Fiołek do szybkiego wzrostu potrzebuje również nawozów, które zapewniają mu odpowiednią ilość makro- i mikroskładników.

Zobacz nawozy na stronie ZIEMOVIT >>

  • Niezapominajka

Niezapominajka lubi stanowiska półcieniste, dlatego inspekt z nasionami niezapominajki może znajdować się w części ogrodu, w której słońce świeci tylko przez część dnia. Choć roślina ta nie potrzebuje dodatkowego nawożenia, najlepiej kiełkuje w glebie bogatej w próchnicę i wilgotnej. Na podłoże do niezapominajki możesz więc wykorzystać m.in. torf ogrodniczy odkwaszony ZIEMOVIT.

  • Stokrotka

Roślina ta, podobnie jak fiołek, potrzebuje dużo słońca, a także lubi częste podlewanie, szczególnie w fazie pikowania. Warto jednak kontrolować poziom wilgoci na zagonach lub w inspekcie, ponieważ młode pędy muszą rosnąć w glebie wilgotnej, a nie mokrej i błotnistej.

Fiołki, niezapominajki, stokrotki, a także inne rośliny dwuletnie wysiewane w inspektach należy w ciągu 10–14 dni przesadzić na rozsadnik, czyli niewielki fragment terenu wydzielony na działce, znajdujący się w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Na rozsadzie ziemię trzeba wymieszać z kompostem lub specjalną glebą przyspieszającą wzrost roślin np. podłożem do siewu i pikowania ZIEMOVIT. Po maksymalnie kolejnych dwóch tygodniach możesz bez przeszkód przesadzić rośliny dwuletnie na stanowiska stałe.

Sadzenie dziewanny w ogrodzie

Dziewanna to oryginalna roślina, która w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych okazów dwuletnich, może być sadzona bezpośrednio na stanowisko stałe. O jej wyjątkowym charakterze decyduje również to, że nie ma zbyt dużych wymagań dotyczących gleby, w związku z czym dobrze rośnie nawet w ziemi piaszczystej, suchej i ubogiej w minerały. Z tego też powodu pielęgnacja dziewanny ogranicza się jedynie do dosyć rzadkiego podlewania.

Przy sadzeniu dziewanny najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać to stanowisko. Dziewanna najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, dlatego warto umieścić ją przy południowej ścianie domu. Dziewanna możne też ozdabiać skalniaki i rabaty na środku ogrodu oraz płoty. Ze względu na niewielkie wymagania pielęgnacyjne dziewanna jest również chętnie sadzona w miastach i w parkach.

Jesteś ciekawy, co jeszcze można robić wokół domu latem? Wejdź na www.ziemovit.pl i poznaj porady ogrodowych specjalistów. Na stronie znajdziesz również wszystkie produkty niezbędne do sadzenia najpiękniejszych roślin, które będą ozdabiały Twój ogród nawet jesienią.

Tagi:
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Poznaj najpopularniejszy gatunek berberysu

Urządzanie ogrodu nie jest zadaniem łatwym. Bardzo ciężko zaprojektować go tak, aby wszystkie rosnące w nim ro...

Adiantum

Niekropień inaczej zwany Adiantum należy do rodziny Polypodiaceae, obejmującej około 200 gatunków roślin strefy tropikalnej i umiarkowanej. Jest to je...

Solitery – efektowna ozdoba trawnika i ogrodu

Marzysz o pięknym, rozłożystym drzewie w ogrodzie? Na to, aby okaz osiągnął imponujące rozmiary, często trzeba czekać nawet 40 lat. Al...

Jak dbać o tawuły w ogrodzie?

Tawuły to krzewy o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, dlatego można spotkać je prawie w każdym ogrodzie, ale również wśród zieleni terenów pu...