Miesiące w ogrodzie

Umiarkowane podlewanie kwiatów, usuwanie zasychających liści, a także opryski na szkodniki i grzyby to najważniejsze zasady pielęgnacji. Styczeń dla roślin domowych jest prawdziwym wyzwaniem. Na parapecie jest im za gorąco, zaś postawione daleko od okna nie mają odpowiedniego dostępu do światła. W tym czasie potrzebują szczególnej uwagi.

Pomóż swoim roślinom przetrwać zimę. Poznaj kilka zasad jak się nimi opiekować.

  • 1. Podlewaj umiarkowanie

W styczniu rośliny nie potrzebują, tak wiele wody, jak w miesiącach letnich. Częstotliwość podlewania uzależniona jest od wysychania bryły korzeniowej. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy ziemia jest całkowicie sucha. Do nawadniania roślin doniczkowych najlepiej sprawdzi się woda miękka, przegotowana, w temperaturze pokojowej.

  • 2. Odkurzaj i zraszaj

Pozostawiony na liściach i pędach kurz blokuje dostęp do światła. Co najmniej raz w tygodniu przetrzyj liście wilgotną szmatką. Mniejsze rośliny, które można włożyć do wanny lub pod prysznic, warto umyć pod bieżącą wodą. Jednak nie zapomnij zabezpieczyć ziemi, zbyt wiele wody, spowoduje zalanie. Zabiegi pod bieżącą wodą nie dotyczą jedynie roślin z liśćmi, które mają włoski. Te należy czyścić z kurzu jedynie za pomocą pędzelka.

  • 3. Zapewnij odpowiednią temperaturę

Zbyt wysoka temperatura w naszym domu nie sprzyja roślinom doniczkowym. Ogrzewanie może doprowadzić do poważnych szkód. Stworzenie kwiatom warunków podobnych do naturalnych, wcale nie jest łatwe. Suche, żółte liście to jeden z objawów zbyt wysokiej temperatury oraz zbyt niskiej wilgotności powietrza. Powinniśmy pamiętać, aby w zimowych miesiącach odsunąć donice od źródła ciepła, a także, przed wyjściem z domu, obniżyć temperaturę. Na parapecie można postawić naczynie z wodą lub powiesić na kaloryferze mokry ręcznik lub nawilżacz. W ten prosty sposób zwiększymy wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

  • 4. Uważaj na szkodniki i choroby

Zimą rośliny doniczkowe są bardziej podatne na choroby i infekcje grzybicze. Sprzyjają temu warunki panujące w naszym domu - wysoka temperatura oraz suche powietrze. Zbyt duża ilość wody sprawia, że rośliny są bardziej podatne na powstawanie szarej pleśni oraz zgnilizny pędu i podstawy łodygi. Niska wilgotność służy atakom przędziorków lub czerwców. Obserwacja roślin jest niezbędna żeby w porę móc zareagować na wypadek infekcji. Dobrze wykonane opryski szybko powstrzymają rozwój choroby, jak i pasożytów. Aby rozpylanie było odpowiednie warto zainwestować w dobry sprzęt ogrodniczy. Opryskiwacze Kwazar Mercury Super oraz Venus Super dzięki innowacyjnemu systemowi 360o pozwolą na proste, szybkie i skuteczne działanie.

 

Mercury Super 360 o pojemności 0,5l oraz 1l jest idealnym urządzeniem do pielęgnacji roślin domowych czy niedużych krzewów.

Innowacyjny system 360o pozwala na aplikację nawet po odwróceniu opryskiwacza do góry dnem. Dwustronna pompka (Double Action®) dodatkowo zwiększa wydajność pracy – rozpylenie cieczy następuje zarówno przy naciśnięciu, jak i zwolnieniu dźwigni pompki.

  • Sugerowana cena detaliczna: 0,5l – 12zł, 1l – 14zł


Venus Super 360 (dostępny w wersji 1l, 1,5l oraz 2l) to ręczny opryskiwacz ciśnieniowy,  który umożliwia oprysk regularnym, stałym strumieniem. Zupełnie nowa pompa oraz konstrukcja głowicy zwiększają zawirowanie cieczy,  a ruchoma końcówka pozwala na swobodną regulację kąta oprysku. Venus jest idealny do pielęgnacji zarówno roślin domowych (np. paproci), jak i roślin ogrodowych – krzewów, drzewek itp.

  • Sugerowana cena detaliczna: 1l – 38zł, 1,5l – 40zł, 2l – 42zł
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Kalendarz Ogrodniczy

Prace w ogrodzie - Marzec

Marzec to wyjątkowy miesiąc, gdyż w nim zaczyna się kalendarzowa wiosna - to okres wzmożonych prac w naszych ogrodach. Poza pr...

Prace w ogrodzie - Maj

W miesiącu maju największą uwagę skupiamy na sianiu i sadzeniu. Jest to dobry czas na posadzenie iglaków, azali oraz rododendronów, a ...

Jesienne prace ogrodowe czyli jak przygotować ogród do zimy

Jesień w ogrodzie to czas wytężonej pracy. Należy starannie przygotować się do zimy, odpowiednio zabezpieczyć roślinny, przeprowadzić prace porządkowe, doprowadzić do...