Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Soczyście zielony, kwitnący ogród wymaga regularnego podlewania. Istnieje wiele sposobów na dostarczenie roślinom życiodajnej wody. Zobacz, czy warto kupić konewkę, kiedy sprawdzą się spryskiwacze i dla kogo dedykowane są systemy nawadniające.

 

Stara, dobra konewka

Tradycyjnym rozwiązaniem, które na pewno pamiętamy z ogrodów naszych mam i babć, jest konewka. Ręczne podlewanie grządek i rabatek wymaga sporo pracy i czasu. Napełnienie zbiornika, przeniesienie go w odpowiednie miejsce, a następnie podlanie roślin to proces stosunkowo powolny i męczący. Daje jednak z pewnością dużo satysfakcji i świetnie sprawdzi się w przypadku roślin wymagających starannej pielęgnacji, czy też odpowiedniego dawkowania wody. Konewka przyda się w każdym ogrodzie przede wszystkim jako uzupełnienie spryskiwaczy oraz systemów nawadniających. Wystarczy też z zupełnością do malutkich ogródków o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Dzięki konewce podlejemy także rośliny na balkonie i tarasie nie zalewając przy okazji podłogi, co byłoby trudne do wykonania przy użyciu węża ogrodowego.

 

Wąż ogrodowy i spryskiwacze

W przypadku większych ogrodów konieczny będzie zakup odpowiednio długiego węża ogrodowego - pozwoli on na podlewanie roślin nawet w najdalszych zakątku działki. Do wyboru mamy nawadnianie ręczne oraz zastosowanie odpowiednich spryskiwaczy. Ręczne podlewanie za pomocą węża ogrodowego wymaga stosunkowo dużo czasu. Jeśli decydujemy się na takie właśnie rozwiązanie, warto dokupić specjalną końcówkę, dzięki której będziemy mogli regulować strumień wody. Zbyt mocny strumień mógłby uszkodzić rośliny, lub też wypłukać ziemię pod nimi, dlatego warto rozproszyć go poprzez zastosowanie odpowiedniej końcówki. Jeśli spędzanie czasu na pracach ogrodowych wolimy ograniczyć do minimum, przydatne okazać się mogą spryskiwacze. Po ustawieniu urządzenia w odpowiednim miejscu i podłączeniu go do węża ogrodowego wystarczy odkręcić wodę, po czym można usiąść na tarasie z książką lub filiżanką kawy.

 

Profesjonalne systemy nawadniające

Urządzając ogród, warto pomyśleć zawczasu o tym, w jaki sposób będziemy go podlewać. Na tym etapie bowiem można zdecydować się na zainstalowanie systemu nawadniającego, który dzięki pełnej automatyzacji nie wymaga od nas właściwie żadnej pracy. Przewody doprowadzające wodę montowane są na głębokości 20-40 cm pod powierzchnią wody. Zraszacze podzielić można na wynurzalne (wyłaniające się z ziemi pod wpływem ciśnienia wody) oraz niewynurzalne (zamontowane na stałe). Mogą one wytwarzać ciągły strumień wody lub poruszać się spryskując określony obszar dookoła. Systemy nawadniające zaprogramować można w taki sposób, aby uruchamiały się samoczynnie o określonej godzinie, co ma duże znaczenie dla skuteczności podlewania roślin. Dostarczając im wody nocą lub przed świtem, ograniczamy straty, ponieważ w tym czasie parowanie jest najmniejsze.

 

Podlewanie ogrodu ma ogromne znaczenie dla jego kondycji i wyglądu. Warto wybrać takie rozwiązanie, które odpowiadać nam będzie pod względem nakładu pracy i czasu.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Kosiarka akumulatorowa Karcher – wygoda i precyzja pracy

Koszenie trawy w ogrodzie i na działce zajmuje Ci zbyt dużo czasu? Zależy Ci na wygodzie pracy? Kosiarki akumulatorowe Karcher to...

Wybieramy żagiel ogrodowy do zacienienia ogrodu

Nasłoneczniony taras lub altana to marzenie właścicieli domów. Skąpany w słońcu ogród to idealne miejsce na relaks wiosną, jednak latem, ni...

Krzesła z technorattanu a rattanowe? Jakie różnice, jakie krzesła do ogrodu kupić?

Jaki meble ogrodowe wybrać? Czy lepiej postawić na te rattanowe, czy może na meble wykonane z technorattanu? I czym w za...