Pory roku w naszym ogródku

Ogród na wiosnę - Kalendarz ogrodnika

Zanim wiosna na dobre zagości za oknami, warto przygotować do niej nasz ogród, żeby w letnich miesiącach móc cieszyć się nie tylko jego pięknem, ale także jego smacznymi darami.

Wszelkie zaniechania w pracach ogrodowych, jakie powinnyśmy wykonać już pod koniec zimy i u progu wiosny, mogą w kolejnych miesiącach mścić się w postaci poważnych problemów z funkcjonowaniem ekosystemu w naszym ogrodzie. Dlatego, zanim wiosna rozkwitnie w pełni, warto poświęcić trochę czasu na pielęgnację zarówno krzewów, jak i drzew. Zadbaj o swój ogród zgodnie z najlepszymi zaleceniami, jakie zdradza sklep ogrodniczy Euro Ogród.

Pielęgnacja roślin

Przełom zimy i wiosny to odpowiedni czas, żeby zająć się przycinaniem i pielęgnacją drzew oraz krzewów w naszym ogrodzie zarówno ozdobnych, jak i owocowych. Szczególnie warto dokładnie wykonać prace w przypadku tych ostatnich. Krzewy owocowe najlepiej przycinać już na przełomie lutego i marca. Należy dokładnie ocenić ich stan i usunąć uszkodzone pędy, a także te najstarsze, ponieważ będą słabo owocowały. Nie można także dopuścić, żeby pędy rosły zbyt gęsto. Podobnie postępujemy przy krzewach ozdobnych.

Od jakości naszych prac, w przypadku drzew owocowych, będzie zależało, ile potem zbierzemy plonów. Przede wszystkim należy zapewnić drzewom jak najlepszy dostęp do światła. Konieczne jest zatem takie przycięcie korony każdego drzewa, żeby do wnętrza wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Należy usunąć także pędy jednoroczne, które nie owocują, a zabierają soki. Tego rodzaju prace możemy wykonać na przykład w przypadku jabłoń, czereśni, grusz lub śliw.

Uwaga na choroby!

Choroby roślin to prawdziwa zmora niejednego właściciela ogrodu. Z częścią łatwo sobie poradzić, ale bywają również trudne przypadki i z tymi należy postępować szybko oraz konsekwentnie.

Oznaki choroby, szczególnie drzew, mogą pojawić się już w zimę, a na początku wiosny będą jeszcze bardziej widoczne. W niektórych przypadkach trzeba bardzo szybko dokonywać oprysku, zanim pąki zaczną nabrzmiewać. Tak jest na przykład, gdy drzewa chorują na kędzierzawość liści (stają się pofałdowane, kruche i przybierają kolor czerwony). Wtedy stosujemy do oprysku Syllitem. Natomiast gdy mamy do czynienia z brunatną zgnilizną drzew (liście stają się brązowe i zeschnięte, owoce gniją) używamy Topsinu. Najbardziej narażone na tę chorobę są jabłonie, wiśnie, morele i brzoskwinie.

Nie można także zapomnieć o dokończeniu prac porządkowych, jeśli nie wykonaliśmy wszystkich jeszcze w lutym. Warto także ocenić stan trawnika i w razie potrzeby usunąć kiełkujące dopiero co chwasty. Im więcej pracy włożymy na progu wiosny, tym piękniej będzie prezentował się nasz ogród latem.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Kalendarz Ogrodniczy

Dbamy o ogród w lipcu

Lipiec to miesiąc, w którym następuje pełnia okresu wegetacyjnego roślin zielonych. Właśnie wtedy najbardziej należy pamiętać o podlewaniu kwiatów, krzewów i ...

Lipiec w ogrodzie – jakie prace warto wykonać?

Lipiec to miesiąc, gdy dużo czasu spędzamy w ogrodzie lub na działce, ciesząc się piękną pogodą i otaczającą nas wokół zi...

Prace w ogrodzie - Luty

Luty to okres głębokiej zimy, więc nie czeka nas dużo pracy, jednak są czynności, którymi powinniśmy się zająć o tej po...