Miesiące w ogrodzie

Lato w ogrodzie

Lipiec to miesiąc, w którym następuje pełnia okresu wegetacyjnego roślin zielonych. Właśnie wtedy najbardziej należy pamiętać o podlewaniu kwiatów, krzewów i trawy. Jednak nie zapominajmy także o innych pracach, które powinniśmy wykonać w ogrodzie w tym miesiącu.

O tym, jak zadbać o swój ogród w lipcu, opowiadają specjaliści z internetowego sklepu ogrodniczego Euroogrod.com.pl.

Przesadzamy i ścinamy rośliny

W lipcu dużo czasu powinniśmy poświęcić na przesadzanie i rozmnażanie roślin okrywowych kwitnących, a także bylin skalnych, m. in. kosaćców bródkowych, fiołków, smagliczek skalnych, żagwinu, floksów szydlastych, rogownicy, barwinków, astrów alpejskich, zawciąga, macierzanki czy obiegów. W tym okresie można także dzielić byliny kwitnące latem, jednak należy pamiętać o tym, by przycinać im pędy dopiero po przekwitnięciu. Byliny wykopujemy po dwóch tygodniach i dzielimy tak, by każda z części miała dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Kwiatostany do wazonu należy ścinać dopiero, gdy najniższe kwiaty zaczynają się dopiero otwierać. W sytuacji, gdy zostawiamy kwiatostany, musimy pamiętać, by je obciąć od razu po przekwitnięciu, inaczej nastąpi zawiązywanie owoców, co wpłynie na osłabienie cebulek kwiatowych.

Lipiec to ostatni moment na wysianie roślin jednoletnich, które będą kwitły jesienią, a także dwuletnich, które zakwitną dopiero w następnym sezonie.

Zwracamy uwagę na chwasty i trawniki

W lipcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, musimy poświęcić czas na pielenie chwastów na grządkach oraz rabatach. Po tej czynności możemy rozłożyć 5-centymetrową ściółkę, która ograniczy rozwój chwastów, a także zapobiegnie nadmiernemu parowaniu gleby.

Żywopłoty należy przycinać raz w miesiącu. Trzeba jednak pamiętać, by taka pracę zaplanować na pochmurny dzień. W ten sposób zapobiegniemy poparzeniu przez słońce świeżo odsłoniętych liści.

W lipcu należ systematycznie dbać o trawnik, czyli regularnie go kosić, a także podlewać, by zapobiec nadmiernemu wysuszeniu.

Zajmujemy się owocami

Lipiec to miesiąc zbiorów pierwszych letnich owoców. Po owocowaniu, należy pamiętać by przyciąć wiśnie oraz czereśnie. Warto także zadbać o inne drzewka owocowe, przede wszystkim podeprzeć gałęzie zbyt obciążone. Nie zapominajmy o krzewach, które owocował w bieżącym roku i wytnijmy pędy malin. Natomiast pędy tegoroczne warto przywiązać do podpór. Wycinamy również nieowocujące pędy letnie winorośli. Pędy owocujące skracamy za szóstym lub ósmym liściem powyżej owocującego grona.

W drugiej połowie lipca następuje koniec sezonu na truskawki. W tym czasie należy przystąpić do pielęgnacji roślin po zbiorach. Przed wszystkim należy usunąć ściółkę i ściąć liście na wysokości około 6 cm nad ziemią. Następnie dokonujemy odchwaszczenia między rzędami i w razie potrzeby podlewamy truskawki.

 

 

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Kalendarz Ogrodniczy

Jakie kwiaty posadzić na wiosnę?

Marzeniem każdego ogrodnika jest piękny ogród z kwiatami różnych kolorów. Właśnie wiosna to najważniejszy okres dla naszego ogrodu, wówczas wyk...

Pielęgnacja roślin doniczkowych w styczniu

Umiarkowane podlewanie kwiatów, usuwanie zasychających liści, a także opryski na szkodniki i grzyby to najważniejsze zasady pielęgnacji. Styczeń dla roślin do...

Prace w ogrodzie - Luty

Luty to okres głębokiej zimy, więc nie czeka nas dużo pracy, jednak są czynności, którymi powinniśmy się zająć o tej po...