Aranżacja ogrodu polega na doborze odpowiednich gatunków roślin, ale również dopasowaniu dodatków, które dodadzą naszemu terenowi uroku. Naturalnymi ozdobami, pełniącymi również funkcje praktyczne, są rozmaite kamienie. Jak możemy wykorzystać je w ogrodzie?
Kamienie są elementami krajobrazu naturalnego, które z łatwością znajdziemy także w naszym ogrodzie. Niektóre z nich stanowią część efektownych projektów, np. skalników czy murków, a jeszcze inne służą do tworzenia ścieżek, chodników czy podjazdów. W przydomowym ogrodzie oraz na działce z pewnością znajdziemy zastosowanie dla kamieni ozdobnych – grysu oraz otoczaków, które dodadzą przestrzeni uroku. Nie zapomnijmy również o keramzycie, który ze względu na swoje właściwości również stanowi cenny ogrodowy materiał.
Grys jest kruszywem powstającym na skutek rozdrabniania skał, a jego ziarna charakteryzują się różną wielkością, a także nieregularnymi, kanciastymi brzegami. Otoczaki są natomiast fragmentami skał, których brzegi uległy zaokrągleniu np. na skutek działania wody. Keramzyt ogrodniczy jest z kolei kruszywem powstającym na drodze wypalania glina ilastej – dzięki swoim właściwościom jest w pełni bezpieczny dla roślin i znajduje podobne zastosowanie jak grys i otoczaki.
Grys i otoczaki są materiałami, które z powodzeniem sprawdzą się podczas tworzenia ogrodowych ścieżek i alejek, które utwardzają. Możemy także wykorzystać je w celu stworzenia opaski wokół domu. Najczęściej jednak tego typu surowce wykorzystamy do celów dekoracyjnych.
Grys i otoczaki, np. takie jak tu https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/kamienie-i-galanteria-betonowa/kamienie-ozdobne.html, stanowią doskonałe uzupełnienie rabat. Najlepiej prezentują się w miejscach, w których rosną krzewy ozdobne – rozsypane dookoła nich stanowią piękne tło dla zieleni.
Drobne kamyczki sprawdzą się też do dekoracji donic z kwiatami lub krzewami – wystarczy posypać nimi wierzch ziemi w pojemniku. Takie rozwiązanie ma nie tylko walory dekoracyjne – przez kamyki stanowiące rodzaj ściółki z łatwością przecieka woda zasilająca system korzeniowy roślin. Kruszywo chroni też podłoże przed nadmiernym parowaniem wilgoci, a jednocześnie stanowi one barierę dla chwastów.
Należy zauważyć, że tego typu kamienie, podobnie jak kora kamienna, cechują się dużą trwałością, a z racji naturalnego wyglądu z łatwością komponują się z otaczającym terenem.
Keramzyt w niektórych przypadkach sprawdzi się jako alternatywa dla prawdziwych kamieni – jest trwały i można ściółkować nim ziemię dookoła krzewów, zarówno tych uprawianych bezpośrednio w glebie, jak i w pojemnikach. Znajdzie on zastosowanie także w budowie alejek i ścieżek, którym zapewni ochronę przed podmakaniem.
Drobny keramzyt ogrodniczy wymieszany z ziemią poprawia jej strukturę i spulchnia ją, natomiast ten o większej frakcji z powodzeniem sprawdzi się w roli warstwy drenażowej ułożonej na dnie donic.
Odpowiednia roślinność podstawą rewitalizacji parku miejskiegoParki to niezbędny element krajobrazu miejskiego – warto zauważyć, że im więcej wielkopowierzchniowych parków znajduje się w obrębie miasta, tym wi... |
Jak zaprojektować piękny ogród?Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ogród jest wizytówką, która świadczy o nim i o in... |
Projektowanie ogrodów - informacje ogólneZdecydowana większość z nas jest stanowczo przekonanych, że projektowanie ogrodów to kwestia, którą należy pozostawić fachowcom, którzy najlepiej się tym na... |